X-Setup Pro: nástroj pro hrátky s nastavením systému

0

I když kvalitních nástrojů, s nimiž lze měnit systémová nastavení (nebo chcete-li tweakovacích nástrojů) a upravit si tak systém dle vlastních představ, existuje celá řada, X-Setup Pro se od nich odlišuje minimálně v jednom aspektu. Totiž přístupem k tvorbě nástroje samotného. Jeho autoři se totiž nespokojili s „nějakou“ verzí, kterou by vypustili do světa a nechali ji žít vlastním životem, ale vytvořili relativně kvalitní prostředí pro to, aby se nástroj dále rozrůstal.

Tato vize komplexního tweakovacího nástroje spočívala v tom, že autoři uvolnili návod, jak obalit zdrojový kód měnící systémové parametry patřičným XML kódem tak, aby bylo možné jej do X-Setup Pro jednoduše vložit ve formě pluginu. V minulém čase o tom píšeme proto, že, jak se můžete dočíst na stránkách autorů, byla vývojářská skupina z finančních důvodů nucena ukončit veškeré práce na projektu.

Ať tak nebo tak, X-Setup Pro umožňuje změnit více než 1 900 systémových nastavení a to způsobem, kterému odolá málokterý uživatel.

Expert nebo laik, pro každého něco

Vcelku běžná instalace vám ve svém závěru nabídne možnost zadání sériového čísla. Protože se jedná, jak již bylo řečeno, o projekt „mrtvý“, plně funkční verzi obdržíte i bez jakýchkoliv přístupových údajů. Sériové číslo tedy nevyplňujte.

Uvítací obrazovka aplikace vám nabídne několik základních informací v podobě souborů licence, Help a Read Me, několik nefunkčních odkazů (se stopnutím projektu padla i veškerá online podpora) a nástroje jako License Manager nebo Automatic Updates, kterých si nemusíte všímat. Čeho byste si však všimnout měli jsou dvě možnosti v horní části okna, a to volba klasické aplikace (tlačítko Classic) nebo volba průvodce (tlačítko Wizards). Dle očekávání vám Classic nabídne plnou škálu nástrojového vybavení, v němž se můžete „vrtat“ dle libosti, zatímco Wizards vám přehledně a krok za krokem umožní provést požadované změny v systému bez nutnosti hlubších znalostí kontextu.

Vydáte-li se cestou průvodců, brzy zjistíte, že zas tak jednoduché to přeci jenom nebude. Průvodců je totiž celkem k devadesátce, takže budete muset nejdříve zvolit toho správného. Celá agenda je však přehledně hierarchicky seřazena podle aspektů systému, kterých se týká, takže najít správného průvodce by nakonec neměl být takový problém. Volit můžete z kategorií týkajících se vzhledu (Appearance), síťového nastavení (Network), hardwaru, internetového nastavení a řady dalších.

Se zvoleným průvodcem pak obvyklou metodou tlačítek Next/Back procházíte jednotlivými prvky příslušné oblasti systému, přičemž vlastnosti většinou povolujete/rušíte pomocí zaškrtávacího pole.

O mnoho zajímavější je volba klasické aplikace, kam vás navede tlačíko Classic. Hlavní ovládací prostor se nachází v levé části okna. Tam vidíte, podobně jako v případě průvodců, hierarchicky uspořádány jednotlivé nastavitelné prvky setříděné podle příslušnosti k aspektům systému.

Nastavitelné vlastnosti se zobrazí v pravé horní části. Tam je můžete upravovat a požadovaný výsledek uložit tlačítkem Apply Changes. Užitečné je i okno v pravé dolní části, které obsahuje informace o právě označeném atributu. Před tím, než začnete systémová nastavení měnit, je vhodné si důsledně zjistit, co že to vlastně měníte.

Nadstandardní vybavení

Zajímavé a u aplikací podobného typu ne zcela běžné nástroje najdete v liště nástrojů. V první řadě je tzv. Safe mode, který se skrývá pod ikonou zámku. Pokud jej zapnete, aplikace se vás před provedením jakékoliv systémové změny znovu dotáže, zda ji chcete opravdu provést. Může se hodit, pokud si např. nejste jisti původem některého pluginu.

Dalším zajímavým prvkem je Record Mode. Ten zapnete ikonou s typickým červeným kolečkem a způsobí to, že všechny procedury provedené od zapnutí nahrávání se ukládají. Když nahrávání vypnete, otevře se dialog pro uložení souboru se všemi provedenými změnami. Tomuto souboru stačí změnit příponu z *.txt na *.reg a na jakémkoliv jiném počítači pak můžete uložené změny provést pouhým dvojklikem na soubor. Vhodný způsob, jak udržet např. shodná síťová nastavení na více počítačích v jedné síti.

Pro lepší přehlednost si můžete ukládat často používaná nastavení do oblíbených položek. Ty najdete v hlavní liště pod položkou Favorites.

V nastaveních můžete také efektivně vyhledávat, procházet historii jejich použití nebo si o nich zobrazit informace – a to včetně zdrojového kódu. Pod položkou Programs na hlavní liště najdete přímé odkazy na některé užitečné programy a systémová nastavení, jako jsou editor registru, konfigurace systému, ovládací panely a další. Celkově si můžete s X-Setup Pro dosytosti vyhrát díky velmi propracované nápovědě a systému všudypřítomných tooltipů – vyskakovacích nápověd.

Bohužel snad jedinou, ale ne nepodstatnou vadou na kráse tohoto vpravdě ultimátního nástroje je jeho zastaralost. Spousta nastavení je dnes již prakticky nepoužitelná kvůli neaktuálnosti programů, na které je aplikována. Na druhou stranu ta „dosud funkční“ nastavení strčí spoustu podobných tweakovacích nástrojů do kapsy. X-Setup Pro stahujte zde.

Ohodnoťte tento článek!