X2 je stále rychlejší? (komentář)

0

Naposledy jsem komentoval prezentaci Nvidie vytvořenou k příležitosti vydání Radeonu HD 4830. Jejím cílem bylo dokázat, že GeForce 9800 GT je stále lepší volbou. Před pár dny turecký server DonanimHaber zveřejnil prezentaci od AMD stejného rázu – hlavními aktéry jsou však tentokrát GeForce GTX 295 jako nově příchozí pokořitel a Radeon HD 4870 X2 jako ten, který je dle slov výrobce stále ten výkonnější.

Reakce některých českých kolegů na tuto prezentaci mě poněkud rozčarovaly, neboť ani jeden nedokázal vypíchnout, kde AMD mluví pravdu a kde si naopak cucá z prstu. My jsme se rozhodli se nejdříve informovat u českého zástupce AMD. Paranoiky můžeme uklidnit, prezentace je pravá. Neodvažuji se vám ji servírovat jako horkou novinku, ale spíše jako soubor mých postřehů. Hned na začátku vám prozradím, že prezentace se dle mého názoru AMD příliš nepodařila.
 

A začínáme hezky zostra: pro ATI typický „product stack“, aneb nabídka ATI postavená proti nabídce Nvidie. Zde se autoři dopustili první boty, kterou si nepochopitelně uškodili: zapomněli zmínit, že Radeon HD 4870 X2 byl po vydání GeForce GTX 295 zlevněn a celá prezentace tak vychází z předem popřené premisy, že dvě duální karty jsou si rovny. Podobně i GeForce 9800 GTX+ je dražší než Radeon HD 4850. A vůbec, copak já mám napravovat chyby marketingového oddělení AMD?

Jedním z nejspornějších snímků je tento graf výkonu ze šesti her, kde je Radeon pochopitelně všude rychlejší. Při troše práce se podobné výsledky dají dohledat v testech na serverech, kde měří s 8× anti-aliasingem i v rozlišení 2560 × 1600 px, kde dle obecného mínění vyhlazování není potřeba. Každopádně se díváme na velmi lajdácky sestavený graf: není uveden zdroj, odkud byly výsledky převzaty, ani testovací sestava, pokud by AMD vycházelo z vlastních měření. Někdo si ale musel dát fušku s výběrěm těch správných výsledků, protože ačkoliv Radeon v některých hrách a nastaveních skutečně je rychlejší, v širším spektru měření výsledky zdaleka nejsou tak jednoznačné a recenze se spíše kloní na stranu GeForce GTX 295.

Radeon HD 4870 X2 prý jako jediný rozhýbe Crysis v nastavení Ultra High Quality, v rozlišení 2560 × 1600 px s 4× AA a 8× AF, s více než 30 snímky za sekundu. Co k tomu dodat? Snad jen to, že je to další magicky zhmotněné číslo, které se AMD neobtěžuje nijak dokazovat. Výsledky z posledního testu na ExtraHardware tomuto tvrzení příliš neodpovídají, pokud tedy čísla od AMD nejsou smyšlená, jejich vzniku předcházel pečlivý výběr testovací lokace.

Dále se AMD chlubí přínosem Direct3D 10.1 na kvalitu obrazu a výkon ve hře S.T.A.L.K.E.R.: Clear Sky. Zde toho naštěstí není moc ke zkažení, pouze opět chybí zmínka o testovací sestavě či recenzi, kde byly nárůsty výkonu naměřeny.

Na tomto snímku AMD srovnává Radeon HD 4870 X2 s GeForce GTX 295. Jako výhody své karty zmiňuje Direct3D 10.1, rychlý 8× anti-aliasing, větší a rychlejší paměť, a nesmí chybět srovnání jablek s hruškami, tedy počtu výpočetních jednotek a teoretického výkonu ve FLOPS.

Vraťme se k onomu 8× anti-aliasingu. Jelikož pro rozlišení 2560 × 1600 je nejspíše zbytečný, jal jsem se hledat výsledky v rozlišení 1920 × 1200, které lze pořídit na displeji s hrubšími pixely. A co nevidím? V testu serveru Hardware.fr je 1920 × 1200 s 8× AA jediné ze čtyř nastavení, kde dvoučipový Radeon proti dvoučipové GeForce v souhrnu prohrává…

Tolik k Radeonu HD 4870 X2, teď dostává prostor HD 4850 X2, který AMD/ATI míří proti GeForce GTX 285. Máme tu několik (opět nepodložených) sloupečků začínajících v osmdesáti procentech, Radeon je samozřejmě všude rychlejší. Věřím nicméně, že tyto výsledky lze zopakovat – vyberou-li se ty správné hry, ve kterých CrossFire škáluje. Uživatelé chtějí ale často hrát i ty ostatní…
 
 

Co je nového u GeForce GTX 285? AMD říká, že nic, a proti tomuto tvrzení těžko najdeme argumenty, protože ani Nvidia nepropaguje GTX 285 jako technologickou revoluci. Hlavním tahákem je samozřejmě snížení ceny, čemuž se AMD snaží kulantně vyhnout, ale musí přiznat, že GeForce s 55nm jádrem je levnější, než původní přetaktované edice GTX 280.
 
 

Nakonec tu máme papírové srovnání Radeonu HD 4850 X2 s GeForce GTX 285. To se to srovnává, když sečteme velikost paměti duální karty, že. O počtu shaderů a teoretickém výkonu nemluvě.

Co říci závěrem? Zopakuji, co už jsem napsal výše. Radeon HD 4870 X2, posílený novými ovladači, bojoval s papírově silnější GeForce GTX 295 houževnatě a nedopustil jednoznačné a ponižující vítězství zeleného sendviče, v jaké doufala Nvidia. Odtud je ale ještě daleko k tomu, aby si AMD mohlo nárokovat pozici výkonového leadera. Proto jsem toho názoru, že marketingové oddělení vzalo jeho obhajobu za úplně špatný konec a mělo se raději soustředit na poměr cena/výkon, kde by šance zlevněného Radeonu byly lepší.

Zdroj: DonanimHaber

X2 je stále rychlejší? (komentář)
Ohodnoťte tento článek!