XBMC se přejmenuje na Kodi. Odkaz na původní Xbox už dnes není aktuální

0

Dnes populární centrum má svoje kořeny v roce 2002. Tehdy autoři vydali přehrávač pro hacknutý Xbox, nazvali jej jednoduše Xbox Media Player. Software ale byl více než přehrávačem, a tak jej v roce 2004 přejmenovali na Xbox Media Center. Roku 2008 přešli na zkratku XBMC, která centru zůstala dodnes. Jenže i ta se změní.

XBMC se přejmenuje na Kodi
XBMC se přejmenuje na Kodi

Od 14. verze s kódovým označením Helix, která právě vyšla v první alfaverzi, se bude software jmenovat Kodi Entertainment Center. Důvodů ke změně název je hned několik.

Část XB odkazující na Xbox už šest let není aktuální. Přehrávač běžel jen na prvním Xboxu, verze pro X360 ani aktuální One nevznikla. Zato se XBMC rozšířilo na spoustu jiných platforem jako Windows, OS X, Linu, iOS, Android, Raspberry Pi nebo Apple TV. Vzniká i speciální linuxová distribuce XBMCbuntu. To vše pro různé procesorové architektury. Ale Xbox už je mimo.

A část MC ve významu Media Center už přestává stačit. XBMC není jen přehrávač tradičních médií, ale chová se více jako operační systém. Vznikají pro něj hry i užitečné aplikace. Dnes je to zábavní centrum, v angličtině Entertainment Center.

 

Nový název je důležitý i z hlediska právních záležitostí. Původní v sobě obsahoval Xbox, registrovanou značku Microsoftu. Proto si tvůrci XBMC nemohli název nějak nárokovat, čehož někteří zneužívali tak, že prodávali přehrávače s upraveným a potenciálně nebezpečným XBMC. Zároveň hrozilo, že se o svá práva přihlásí Microsoft. Třetí přejmenování uživatelé nejspíš také snesou, řekli si tvůrci. Název Kodi je finální, ale logo (viz obrázek výše) se ještě může změnit. Filosofie XBMC ale zůstane stejná.

Zdroj: XBMC

XBMC se přejmenuje na Kodi. Odkaz na původní Xbox už dnes není aktuální
Ohodnoťte tento článek!
3 (60%) 1 hlas