XBMC: Šikovné multimediální centrum nejen pro XP

0

Multimediální aplikace Windows Media Center (WMC) se oproti dřívějšku těší i u nás docela velké popularitě. S rozšířením a zkvalitněním internetové připojení, dostupnosti filmů nebo seriálů ve vysokém rozlišení a širokým možnostem propojení jednotlivých zařízení, třeba počítače s moderní televizní obrazovkou, se totiž zvýšila poptávka i po kvalitních programech, pomocí kterých je možné vše snadno a z jednoho místa řídit.

Přestože jsou Windows 7 díky nových funkcím a integraci Windows Media Center na tuto úlohu připravena mnohem lépe, nemusíte zoufat ani ve chvíli, kdy vlastníte pouze Windows XP. Existuje totiž propracovaná alternativa XBMC Media Center, která nabízí přinejmenším srovnatelné možnosti. Aplikace je šířena pod licencí GPL a díky tomu ji můžete využívat zcela zdarma. Stáhnout ji můžete z oficiální stránky, kde vyberte stažení verze pro systém Windows.

Instalace je velmi jednoduchá a rychlá, pouze nezapomeňte v druhém okně průvodce zvolit typ Full, aby byly nainstalovány různé doplňky a zejména česká lokalizace. Po spuštění vás možná překvapí, že se podobně jako hry zobrazí v celoobrazovkovém režimu. Toto nastavení však pomáhá simulovat dojem, že opravdu pracujete s nějakým stolním multimediálním přehrávačem. Stejným způsobem ostatně funguje i Windows Media Center.

Pro nastavení češtiny přejděte na Settings | Appearance a poté přepněte na záložku, kde u položky Language zvolte Czech. Aplikace se vzápětí počeští a stane se tak mnohem přehlednější a intuitivnější. Jednoduché je i ovládání, pro které lze využít myš nebo klávesnici. Pokud se vám nezobrazuje ukazatel myši, musíte ho nejdříve povolit. Přejděte na Nastavení | Prostředí a na první záložce zatrhněte položku Povolit kurzor myši.

TIP: Pokud využíváte k ovládání myš, můžete se na přechozí umístění v aplikaci rychle vrátit stisknutím pravého tlačítka. Stejnou funkci má také klávesa Backspace.

Sledování videí, poslech hudby

Zřejmě nejčastěji budete využívat volby Video a Hudba. Nejprve vždy musíte určit zdroje přehrávání, k čemuž slouží příkaz Přidat zdroj. Otevře se dialog, ve kterém můžete vybrat nejen složku na disku, USB flash disk nebo optickou mechaniku, ale také síťový disk, streamované internetové vysílání či signál z nějakého vzdáleného serveru. Počet různých zdrojů není omezený.

Jednotlivá videa či hudební soubory můžete třídit podle různých parametrů, jako jsou název nebo datum, a nastavit lze také způsob jejich zobrazení v seznamu. Užitečná je volba Spojovat videa, díky níž v případě, že je ve složce více videí, bude přehráváno automaticky jedno za druhým. Problém byste neměli mít ani v případě titulků u AVI souborů, se kterými se pracuje stejně jako u běžných přehrávačů.

Samotné video spustíte poklepáním na příslušnou položku. Pokud v režimu přehrávání pohnete myší, zobrazí se vlevo virtuální ovládač se standardními tlačítky pro pauzu, převíjení apod.

Velmi podobná je také práce s hudbou, kdy se po spuštění skladby na základě ID3 tagů zobrazí její název, interpret, album a také stopáž. Vlevo si všimněte řádku s několika tlačítky, protože klepnutím na to zcela vpravo se přepnete do režimu 3D vizualizace.

Prohlížení obrázků a další funkce

XBMC centrum umožňuje také promítání fotografií formou prezentace, přičemž podporovány jsou všechny nejpoužívanější formáty. Fotografie můžete pomocí kláves + (plus) a (minus) různě přibližovat a oddalovat a samotnou prezentaci pak různě nastavit. Stačí v seznamu fotografií klepnout pravým tlačítkem a z nabídky zvolit položku Nastavení.

Zajímavým doplňkem jsou také informace o počasí, které naleznete pod stejnojmennou volbou v hlavním okně. Bez problému fungují všechna větší česká města, takže snadno rychle zjistíte, jaká je venku teplota, biozátěž a podobně. Již zmiňovaná část Nastavení pak slouží k nastavení chování a dalšímu přizpůsobení aplikace. Změnit lze i vzhled, barvy či písmo a k dispozici je také spořič, který se automaticky spustí po delší době nečinnosti.

XBMC: Šikovné multimediální centrum nejen pro XP

Ohodnoťte tento článek!