Xbox One dá hrám více výkonu. Microsoft zpřístupnil sedmé jádro, má to ale háček

0

Xbox One od počátku zápasí s pověstí hardwarově slabšího z dvojice konkurentů, zejména kvůli papírově slabšímu grafickému akcelerátoru a pomalejší operační paměti. Ve výkonu procesoru má však Xbox díky vyšší frekvenci nad Playstationem 4 navrch a tento rozdíl Microsoft nedávno ještě více prohloubil. Odhalila to dokumentace, která byla před několika dny zveřejněna společně s uniklými vývojářskými knihovnami (SDK).

 

Obě konzole mají osmijádrový procesor, v obou případech jsou však dvě jádra permanentně rezervována pro potřeby operačního systému. Hry mohou plně využívat zbylých šest. V aktualizaci knihoven z loňského října Microsoft dovolil vývojářům využít část výkonu sedmého jádra, obejdou-li se bez vlastních hlasových pokynů a části funkcionality Kinectu (infračerveného snímání a výpočtu vzdálenosti od kamery).

Jádro je však stále využíváno pro zpracování systémových hlasových pokynů a v momentě vyslovení pokynu vzroste jeho vytížení z klidových 20 na 50 %. Smysluplně využít rozdílových třicet procent tak bude velice náročné. Ačkoliv Microsoft údajně pracuje na způsobu, jak poskytnout herní aplikaci zpětnou vazbu o aktuálním vytížení sedmého jádra, vývojáři nemohou předvídat, kdy uživatel hlasové pokyny použije.

Microsoft v průběhu minulého roku zpřístupnil vývojářům také necelou desetinu výkonu GPU, která byla původně rezervována pro Kinect. Rozhodne-li se vývojář tuto rezervu využít, veškeré vizuální rozpoznávání a ovládání gesty je během hry deaktivováno, fungují pouze hlasové pokyny.

Uniklá dokumentace odhaluje mimo jiné technické podrobnosti o grafickém jádře. Takto jsme se například dozvěděli, že grafické jádro umí zpracovávat více front příkazů naráz, což umožňuje renderovat herní grafiku a zároveň provádět GPGPU výpočty s nízkou latencí, nebo že GPU pracuje s osmi vykreslovacími kontexty, z nichž je jeden vyhrazen pro zobrazování prvků operačního systému. Zájemci se mohou dozvědět více na fóru Beyond3D, kde se dokumentace probírá.

Zdroj: Guru3D, WccfTech

Xbox One dá hrám více výkonu. Microsoft zpřístupnil sedmé jádro, má to ale háček

Ohodnoťte tento článek!