Xbox One je na světě, kromě her dbá na multimédia a ovládá se hlasem

0

Konec spekulacím a nadějným šeptandám, nový Xbox je tu. Microsoft jej oznámil na tiskové konferenci, kterou pořádal v úterý v 19:00 našeho času. Sledovat ji bylo možné přes oficiální stream a stejně jako Sony se Microsoft snažil o pořádnou dávku epičnosti. Před začátkem se mluvilo o převlečeném PC i úsporných krabičkách s ARM procesory. Těšili jsme se na nový ovladač i Illumiroom, který by přinesl herní zážitek do celého obýváku. Jak to tedy dopadlo?

Od začátku bylo jasné, že Xbox už nebude pouze herní konzole, kde budou multimediální funkce pouze vedlejší záležitostí. Microsoft se rozhodl, že udělá pořádek v obývacích pokojích.

Všechny spoty k Xboxu One najdete na kanále Microsoftu

Xbox One

Žádný Xbox 720, Xbox Fusion nebo prostě Xbox. Microsoft se rozhodl podobně jako HTC – nová herní konzole se jmenuje Xbox One. Nový vzhled má stále společné prvky s předchozí generací, především tvary se moc nezměnily. Stejně tak vychází z Xboxu 360 grafické rozhraní. To navíc převzalo prvky dlaždic z Metra ve Windows.

 Xbox One
Xbox One     

Velkou pozornost Microsoft věnoval hlasovému ovládání. Xbox je možné probudit hlasem a pro většinu úkonů slouží hlasový pokyn. Pomocí nich můžete procházet mezi jednotlivými plochami, multimediálními funkcemi i hrami. Stejně lze přepínat mezi již spuštěnými aplikacemi. Přibyla také funkce Snap, kterou známe z Metra na Windows 8. Na bok obrazovky lze připnout aplikaci ve speciálním úsporném módu – při sledování filmu tak můžete vyhledat něco na webu, nebo si v tomto režimu otevřít Skype. Právě Skype byl předělán speciálně pro Xbox One a byla mu věnována samostatná část prezentace. Hlasem pak lze ovládat i vestavěné aplikace – třeba procházet TV programem.

Xbox One

Xbox One

Na Xboxu bude nově možné sledovat živé televizní vysílání. Televizi bude možné spustit i ovládat hlasovými pokyny. U nás si ji však neužijete, DVB-T tuner v Xboxu bohužel nenajdete.

Uvnitř Xboxu se nachází osmijádrový procesor a 8 GB operační paměti. Jako úložiště bude sloužit disk s kapacitou 500 GB. Nechybí standardní rozhraní jako USB 3.0, HDMI, Blu-ray mechanika a Wi-Fi 802.11n.

Navzdory spekulacím Microsoft po prezentaci potvrdil, že nebude vyžadováno neustále připojení k internetu. Navíc prý nově nebudou přerušovány hry spolupracujícími s Xbox Live při výpadku spojení. Stejně tak byla vyvrácena informace, že nepůjdou spouštět hry z druhé ruky. Žádné ověřování první aktivace se konat nebude a dohrané hry bude možné prodávat dál.

Nový Kinect i bezdrátový ovladač

Velké změny se samozřejmě dotkly i Kinectu. Ten se nyní více podobá samotné konzoli, vestavěná kamera má rozlišení 1080p a snímá svoje okolí s frekvencí 30 fps. Díky tomu rozpozná mnohem jemnější pohyby než první Kinect. Pozná i pouhé otočení zápěstím nebo rameny. Díky mikrofonu se bude učit rozpoznávat jednotlivé uživatele pro přesnější hlasové ovládání. Nový Kinect bude dodáván s každým Xboxem One.

Xbox One
Xbox One – Kinect

 Nový bezdrátový ovladač dostal nové gamepady, u kterých vývojáři zapracovali změny, po nichž volali samotní hráči. Změněna byla zadní tlačítka, která jsou ovládána ukazováčky a čtveřice systémových tlačítek, nový je i D-Pad. Ovladač je o něco větší a změnila se i ergonomie, především v zadní části. Celkem se prý na těle ovladače událo 40 změn.

Xbox One
Xbox One – bezdrátový gamepad

Hlavním operačním systémem je Xbox OS, na pozadí běží jádro Windows a nakonec je zde i třetí systém, který slouží jako prostředník mezi předchozí dvojicí a zajišťuje jejich kooperaci. Většina obsahu se přesune do cloudu. Hudba, hry i filmy budou uloženy na serverech Microsoftu. Z počtu 500 serverů se stalo 15 000 a ještě letos by jich mělo být 300 000. Vývojáři je budou využívat pro ukládání dat z her, jako jsou multiplayerové mapy, které díky tomu budou větší.

Xbox One
Xbox One – Kinect

Nativní součástí nového prostředí budou SmartGlass. Aplikace, která umožňuje z dalších zařízení (smartphony, tablety, PC s Windows) udělat další obrazovku Xboxu pro zobrazení doplňujícího obsahu při sledování filmů i hraní her.

Stejně jako Sony na své prezentaci Microsoft přivítal svoje partnery, se kterými bude spolupracovat. EA slíbilo nové sportovní série pro Xbox One – FIFA, Madden NFL, NBL Live i UFC. Všechny se na trh dostanou během následujícího roku. Viděli jsme ukázky z titulů Forza Motorsport 5, Max Payne i Alan Wake.  Microsoft Studios prý uvede v prvním roce celkem 15 titulů speciálně pro Xbox One.

Američany určitě zaujme partnerství Microsoftu a NFL – ligy amerického fotbalu. Díky tomu bude na Xboxu dostupný exkluzivní obsah včetně interaktivní aplikace pro sledování ligy. Stejně tak bude exkluzivní obsah pro Xbox One dodávat Activision ve své sérii Call of Duty. Všechny stáhnutelné doplňky (DLC) pro CoD: Ghosts budou jako první uvolněny právě pro konzoli Microsoftu.

Xbox One
Xbox One

Halo i v televizi

Jedna z nejoblíbenějších sérií, Halo, se dočká televizního ztvárnění v podobě seriálu Halo Universe.  A nebude za tím stát nikdo jiný než Steven Spielberg. Ten se prezentace účastnil alespoň prostřednictvím namluveného spotu, ve kterém si zavzpomínal na první videohry.

Nový Xbox One bude dostupný tento rok, přesné datum není jasné, předpokládáme však podzim. Playstation 4 má přijít až těsně před koncem roku.

Ohodnoťte tento článek!