Xbox One, nebo PS4? Předvolební boj vrcholí, analytici se neumí shodnout

0

Snad mi odpustíte pár dní starou zprávu – narazil jsem na ní teprve dnes. Zajímá vás, o kterou ze dvou chystaných herních konzolí mají hráči větší zájem? Microsoft i Sony spokojeně hlásí, že předobjednávky jsou vyprodané. Nastupují tedy analytici, lidé, od kterých očekáváme dobrou znalost problematiky a schopnost získat potřebné údaje. Jenže každý říká něco trochu jiného, asi jako zaplacené průzkumy veřejného mínění před volbami.

Microsoft znovu na koni?

„Ačkoliv během E3 bitvu o přízeň médií prohrál, zdá se, že Xbox One od Microsoftu znovu nabírá na setrvačnosti, zčásti díky úpravě pravidel ohledně použitých her a připojení k internetu,“ tvrdí analytik Colin Sebastian ze společnosti Robert W. Baird & Co. „Co je důležité, naše průzkumy v dodavatelském řetězci napovídají, že Microsoft by proti Sony mohl při vydání mít výhodu dvou- až trojnásobného počtu konzolí dostupných v den vydání.“ Navzdory tomu Sebastian předpokládá, že jak Xbox One, tak Playstation 4 bude krátce po vydání obtížné sehnat.

Xbox One
Xbox One

Examiner.com si naopak všímá, že mezi nejprodávanějším zbožím z kategorie her na Amazonu se umístily „balíčky“ her s Playstationem 4. Bundle sice neobnáší žádnou slevu, po vyprodání původní kvóty předobjednávek to ale byl jediný způsob, jak PS4 dostat ihned po vydání. Magazín spekuluje, že Xbox One by mohly trápit výrobní problémy, které se negativně projeví na dostupnosti – to ale nemusí být nic víc než domněnka.

Playstation 4 chce o polovinu více lidí

Anketa společnosti Strategy Analytics mezi více než šesti tisíci respondenty ve Spojených státech a Evropě taktéž přisuzuje vítězství Playstationu 4. O koupi konzole od Sony uvažuje 14,2 % dotázaných, Xboxu One dává přednost pouze 9,5 % lidí. V klíčové skupině lidí mezi 20 a 35 lety je poměr podobný, Playstation 4 si získal srdce „téměř 30 %“ dotázaných, Xbox One „pod 20 %“.

Sony PlayStation 4 Sony PlayStation 4

Zpráva Strategy Analytics ale přiznává, že situace se ještě před vypuštěním na trh může změnit. Třeba tak, že Microsoft krátce po vydání sníží cenu své konzole (která je nyní o $100 dražší). Nebo tak, že Playstation 4 bez předobjednávky nebude k mání, ale Xbox One ano, a hráče tak na poslední chvíli přetáhne na svou stranu.

Xbox One o dva týdny dříve?

Podle nejnovějších informací by se Xbox One měl začít prodávat v pátek 29. listopadu, tvrdí to britský obchod Toys R Us. U Playstationu 4 ve stejném obchodě najdeme datum 13. prosince. TechRadar ale připomíná měsíc staré zprávy, podle nichž měl Playstation 4 být dostupný 13. listopadu a Xbox One až sedmadvacátého.

 

29. listopadu není ve Spojených státech jen tak obyčejný pátek – je to Black Friday, kdy mají obchody obrovské slevy a neoficiálně startuje vánoční nákupní sezóna. Letos připadá na den po Dnu díkuvzdání, a protože Američané si k této příležitosti také dávají dárky, tím spíš toto datum nedává moc smysl. Koneckonců se ale data v Evropě a USA mohou lišit.

Zdroje: VG24/7, Strategy Analytics, Examiner, TechRadar

Ohodnoťte tento článek!