Seznamte se s novou generací. Tohle je Xbox Series X

10
Xbox Series X
Xbox Series X

Microsoft dnes během vyhlašování The Game Awards překvapivě oznámil novou generaci herní konzole. Detaily o novém zařízení jménem Scarlett jsme už znali dopředu, ale tentokrát nám Redmondští ukázali finální design konzole i ovladače, nový název a pár dalších detailů.

Novinka, která se začne prodávat přesně za rok, se bude jmenovat Xbox Series X. Myslím, že nejsem sám, kdo to bude považovat za matoucí vzhledem k pojmenování Xbox One X u vylepšené edice současné generace konzole. Rozhodně to bude mást zákazníky a hlavně internetové vyhledávače. A protože označením X firma označila vylepšený Xbox One, je otázkou, jak se případně bude jmenovat příští mezigenerační model (pokud vůbec bude).

Nečekaný design

Překvapivý je také design. Kvádr či monolit nepřipomíná žádný z dřívějších Xboxů ani jiných konzolí. Jednoduché linie ale mají něco do sebe. Microsoft upozorňuje, že Series X bude moci ležet vertikálně i horizontálně. Potenciální zákazníci budou muset doufat, že se jim netradiční tvar vejde do nábytku.

Design mimochodem lehce připomíná „popelnicový“ Mac Pro z roku 2013. S ním jej pojí podobný systém chlazení. Sice jsme zatím neviděli vnitřnosti, výrobce ale tvrdí, že je uvnitř jeden centrální ventilátor, který žene vzduch horního průduchu. Řešení prý není hlučnější než u One X, což je rozhodně dobrá zpráva. Současná generace je velmi tichá.

Z obrázku je též patrná zachovaná štěrbinová optická mechanika a nový ovladač. Tvar je plus minus stejný jako u toho současného. Microsoft ale po vzoru konkurenčního DualShocku přidal nové sdílecí tlačítko (pro snímání screenshotů a videí). A z vlastního Elite 2 si pak půjčil kruhový D-pad. Na Xboxu Series X ale půjdou použít i dřívější gamepady a naopak ten nový je zpětně kompatibilní s Xboxem One.

Potvrzený hardware

Microsoft také zopakoval základní hardwarové specifikace. Konzole bude postavena na nejnovější generaci čipů od AMD. Tudíž obsahuje procesorová jádra Zen 2 a grafiku architektury RDNA. Jestli jde o dva oddělené čipy, nebo sloučené APU jako posledně, zatím nevíme. Konzole bude mít sdílenou paměť GDDR6 a rychlé NVMe SSD, kapacity zatím neznáme. SSD má zkrátit načítání her a podle Microsoftu bude možné okamžitě navázat na hraní nejen posledního spuštěného titulu, ale všech nainstalovaných.

Jak zjistil Gamespot, Xbox Series X nabídne dvakrát výkonnější GPU než Xbox One X a osmkrát výkonnější než původní Xbox One a pozdější model S. U CPU se výkon zvýšil na čtyřnásobek, ale nevíme, ke kterému modelu je číslo vztaženo (One X přinesl 30% nárůst výkonu CPU).

Líbí se vám Xbox Series X?

Konzole bude rychlejší i v jiných ohledech. Series X má hardwarově akcelerovaný ray tracing a podporuje variable rate shading. Microsoft implementoval i nové technologie, které mají snížit latenci a input lag. Sebevědomě tvrdí, že půjde o nejresponzivnější konzoli v historii.

Xbox Series X je standardně připravena na rendering her ve 4K a 60 fps. Volitelně ale vývojáři budou moci využít i 120 fps či rozlišení 8K. Samozřejmostí je podpora variabilní snímkové frekvence, snad se tato technologie konečně více rozšíří i do televizorů.

Hry na prvním místě

Microsoft se opravdu poučil z minula a nedělá z nového Xboxu multimediální centrum, na kterém se mj. dají hrát hry. Je to herní konzole a všem bylo šité na míru hráčům (byť multimediální funkce samozřejmě zůstanou). Moudré bylo i načasování. Premiéra se totiž klidně mohla odehrát před měsícem na vlastní akci X019, ale Microsoft počkal až na The Game Awards, kterou sleduje širší hráčská komunita, nejen fanoušci Xboxu.

Všech 15 first party studií Microsoftu už tvoří hry pro novou generaci. Spolu s konzolí příští rok před Vánocemi dorazí nový díl Halo Infinite. Dnes ale firma potvrdila, že Ninja Theory připravuje Senua’s Saga: Hellblade 2, pokračování schválené pecky Hellblade: Senua’s Sacrifice. (Tady jsou názvy rovněž nanejvýš matoucí.) První trailer sice neukazuje žádný gameplay, všechny scény jsou ale renderovány přímo v herním enginu na skutečném hardwaru konzole, takže si lze odvodit, jak budou nextgen hry vypadat.

Microsoft mimochodem zopakoval, že nový Xbox bude zpětně kompatibilní se všemi staršími hrami pro Xbox One a těmi přizpůsobenými z původního Xboxu a X360. Jestli přijdou další vylepšené edice jako pro One X, ale zatím nevíme.

Zdroj: Microsoft

Seznamte se s novou generací. Tohle je Xbox Series X
Ohodnoťte tento článek!
4.4 (88.57%) 14 hlasů

10 KOMENTÁŘE

  1. Nema tam byt radeji RDNA2 jako pouzita architektura grafiky?
    RDNA preci HW Raytraicing nepodporuje. Krome toho se da cekat, ze RDNA2 by mela prinest i dalsi vylepseni a zlepseni architektury oproti RDNA. Pokud ma byt vykon na urovni 12TF, tak to by tam s RDNA asi jen tak nenacpali..

    • Microsoft mluví o RDNA a AMD zatím RDNA2 nemá. Pro ray tracing by tam mohli mít nějaký zvláštní koprocesor, který by pak nebyl závislý na GPU, i když to by asi zhoršilo latence, které oni chtějí zkracovat. Těžko říct. Těch 12 TFLOPS by snad ale nebylo nereálných ani se stávající architekturou, AMD už předtím pro Sony i MS dělalo upravené čipy oproti těm z PC.

      Nebo všechno bude jinak, AMD na CESu ohlásí RDNA2 a řekne, že to poběží na nových konzolích (to už by ale museli mít nějaké funkční čipy). V tuhle chvíli se fakt může stát cokoliv.