Drb měsíce: Nový Xbox by se mohl chovat jako počítač a spustit i PC hry

9

Aktuální generace herních konzolí od Sony i Microsoftu jsou v zásadě převlečená „písíčka“. Po hardwarové stránce se prakticky neliší od toho, co máte ve svém notebooku nebo desktopu. Nejinak tomu bude u nadcházejí generace, neboť PlayStation 5 i Xbox Series X poběží na stejném architektonickém základu, jaký má AMD připraven pro PC. Co tedy brání, aby se konzole jako počítače i chovaly?

Jen nechuť a nepodpora se strany výrobců. Na PS4 už ale je možné neoficiálně zprovoznit Linux. Na novém Xboxu by pak mohl fungovat systém Windows 10. Tentokrát prý oficiálně, tvrdí španělský web Generacion Xbox. Uvádí, že by bylo možné konzoli nabootovat do „režimu Windows“, v němž by fungovaly vybrané aplikace, konkrétně uvádí Steam nebo Epic Games Store.

To by samozřejmě byla naprostá revoluce, kdyby Xbox uměl spustit i více než 30 000 her pro PC. Já bych ale osobně byl spíš skeptický.

Proč by to nešlo?

Několik let od uvedení jsou konzole dotovány, než výrobní náklady klesnou natolik, aby výrobce na prodeji hardwaru začal vydělávat. A ono dotování si Sony i Microsoft mohou dovolit, protože se jim to vrátí na provizích z prodejů her a služeb (nehledě na to, že jde o obří koncerny s dalšími zdroji příjmů). Jenže co by měl Microsoft z toho, kdyby lidé konzoli kupovali kvůli Steamu a Epicu? Nic, jen by prodělával. Pokud by mu tedy neplatili provozovatelé těchto obchodů za to, že mohou být na Xboxu.

Xbox Series X
Xbox Series X

Režim s Windows by se jistě nelíbil ani výrobcům PC. Ti budou prodávat herní stroje za 30 000 Kč a víc, přičemž Microsoft by nabídl výkonnostně srovnatelnou alternativu za pakatel. Jen považte. Xbox One X stál 13 500 Kč. Pokud by se novinka opět vešla do 15 000 Kč, šlo by o neuvěřitelně výhodné PC. Jen grafická karta Radeon RX 5700 XT se prodává okolo 11 000 Kč. Nový Xbox přitom bude mít o 20 % výkonnější GPU. A to v ceně nejsou deska, osmijádrový procesor, rychlé SSD, Blu-ray mechanika, skříň, zdroj, chlazení, gamepad… I z toho pak půjde hrubě spočítat, jak moc firmy konzole dotují.

I kdyby Microsoft takovou funkci povolil a systém nechal striktně uzavřený před instalací dalších aplikací, jak dlouho by taková ochrana vydržela? Za takovou cenu by nový Xbox byl velmi snadným cílem všech hackerů a crackerů. Opět bychom byli u toho, že by lidé kupovali Xbox, aniž by na něm vůbec chtěli hrát.

Proč by to šlo?

Jak už píšu výše, stávající i nový Xbox jsou v jádru PC se systémem založeným na Windows 10. Je tam jiný „BIOS“ či paměťový subsystém, ale to jsou detaily na pozadí, o které se aplikace nemusejí zajímat. S podporou myší a klávesnic by PC režim nebyl omezen jen na hloupý gamepad. A naopak Steam má televizní režim a pracuje na tom, aby se jím prodávané hry daly užívat i s gamepadem.

Pokud by měl Microsoft smlouvu se Steamem, Epicem, ale třeba i dalšími obchody, tvůrci aplikací nebo služeb, mohly by se dopředu určit mantinely, co všechno (ne)bude kompatibilní. Aby se pak Xbox nesnažil spustit hru, která vyžaduje nedostupné API (OpenGL, Vulkan…), či aplikaci, která ke svému spuštění potřebuje hromadu dalších externích programů a knihoven. Je zkrátka možné omezit PC režim tak, aby žral jen tu správnou potravu.

Pro Microsoft by to mohla být zajímavá konkurenční výhoda oproti Sony. Už dnes dělá věci jinak. Odklání se od prodeje fyzických kopií her (či rovnou od jednotlivých licencí), ale skrz Game Pass razí přístup „plať pravidelně a můžeš hrát všechno, co chceš“. Více než Sony dbá na zpětnou kompatibilitu. Zařídit kompatibilitu i s PC hrami, tím by ke konzolím mohl dostat i konzervativce (aka PC Master Race). Na PC by si totiž konzolové exkluzivity zahrát nemohli.  A kdo říká, že konzole patří do obýváku k televizoru? Vždyť nový Xbox už připomíná škatuli od počítače a stejně tak může být připojen k monitoru na kancelářském stole.

Osobně jsem ale pořád hodně skeptický už třeba kvůli tomu, že informace o PC režimu přinesl málo známý magazín, který si (zatím) nevybudoval pověst coby dobrého insidera.

Zdroj: Generacion Xbox via GamesRadar

Drb měsíce: Nový Xbox by se mohl chovat jako počítač a spustit i PC hry
Ohodnoťte tento článek!
3.1 (62.86%) 28 hlasů

9 KOMENTÁŘE

 1. Za me je to blbost, z zadneho uhlu to pro Microsoft nevesti nic dobreho. A MS rozhodne neni minimalne v posledni dekade firma, ktera zkousi nove riskantni neotrele napady.

  Jinak PS4 = hodne hodne upraveny BSD system.
  Xbox jsou sice v podstate oriznute Windowsy, ale Win32 API tam nenajdete a novy Xbox by mohl byt postaven na beznem „pececkovem“ UWP. Tudiz spis bych to videl tak, ze tam pobezi MS Store a vybrane certifikovane aplikace z obchodu. Takove nenapadne Windows S. 🙂

  • To je zajímavé. MS v poslední dekádě dost změnil zdroje příjmů, odvrátil se od prodeje softwaru k prodeji služeb. Začal vyrábět počítače, kteří ostatní kopírují. Jako první vytvořil systém, který měl fungovat opravdu na všem. Začal „milovat“ Linux. I s těmi konzolemi vlastně dost riskoval, když vsadil na to, že se budou ovládat křepčením před televizí. 🙂 Vydržet mu Kinect trochu déle, už měl základ pro ovládání VR.

   Jasně, neuchytil se v sociálních sítích, pohořel s mobily a pořád se mu nepodařilo zabít IE, ale rozhodně bych neřekl, že neriskoval. 🙂

 2. Podle mě to není správná cesta. Chápu, že se rozdíly stiraji. Pc si můžu připojit k TV a hrát na gamepadu. Tak proč bych si konzoli nemohl připojit k monitoru a pracovat / hrát na klávesnici a myši? Jako ok, ale mně to prostě nesedí. Mám rád oddelenost a exkluzivnost platforem. Ač směr Microsoftu je zajímavý. Game pass a exkluzivity na pc i konzoli a pak už vlastně výrobeni referenčního pc (xbox). Třeba to chce čas změnu vstřebat. Já se teda těším spíš na ps5 a PS exkluzivity. Byl by to docela odvazny krok a jsem na MS zvědavý 🙂

   • Vždyť to vyplývá z definice. Co je exkluzivní, to není nikde jinde (tj. je to jinde „blokováno“). Je to prostě obchodní taktika, jak nalákat na koupi produktu. Sony nebo Nintendu by se těžko dařilo tak dobře prodávat konzole nemít exkluzivní hry. Ty jsou dle statistik u nich nejprodávanější, navíc obvykle bývají i technicky i hratelnostně nejlepší.

 3. Připomíná mě to situaci kdy Sony po updatu zatrhla používání Linuxu na PS3, které vesele lidi nakupovali na stavby superpočítačů (ať amatérských, či profi), protože konzole měla unikátní procesory architektury PowerPC. Tehdy naštvali spoustu lidí. Ale bylo to logické – výrobní cena tych konzol byla vyšší než prodejní a na každé takové konzoli na které se nehrálo prodělali.
  Tohle s Xboxem by asi opravdu mohlo fungovat jen tak, že by měli smlouvu třeba se Steamem a ten vytvořil speciální obchod pro Xbox s vyššími cenami – aby MS z toho měl tu marži.
  Nicméně stejně by to neřešilo Multiplayer – tedy poplatek za Xbox Live.
  Leda že by hraní PC her na konzoli bylo prostě zpoplatněno nějakým tučným měsíčním/ročním paušálem. To by snad dávalo smysl.

 4. Pokud by to udělali a zpřístupnili tak třeba Steam, tak konzole ztratí své kouzlo v tom, že „vždy funguje“ a dokáže ji obsluhovat i člověk, který neviděl počítač. Neřeší problémy s kompatibilitou a výkonem, hry jsou odladěné. Otevřít tam Steam, tak se z toho MS zblázní. Nejde podle mě o exkluzivity za účelem prodeje HW, ty MS už většinou stejně dává i pro PC, jde o ten základní princip a navíc propaguje Xbox jako značku/službu (i ve Windows 10) a ne jako konzoli.