Xerox: firma počítačových vynálezů

0

Počátky společnosti Xerox sahají do roku 1906, kdy byla v Rochesteru (stát New York) založena společnost The Haloid Company. Zaměřovala na výrobu fotografického papíru a ničím zvláštním by vás nezaujala. V tomto roce se ale také narodil pan Chester Carlson, který byl později pro tuto firmu klíčovou postavou.

Tajemný přístroj na obrázku je skutečně kopírka. Takto vypadal první prototyp, který sestrojil a předvedl Chester Carlson

Za dvaatřicet let, v roce 1938, se podařilo Chesteru Carlsonovi doladit svůj vynález a vytvořit první fotokopii. Zajímavá byla motivace, která ho k tomu dovedla – chtěl si usnadnit práci při vyřizování patentových přihlášek, kdy musel neustále vytvářet kopie textů a hlavně výkresů a obrázků. Jejich překreslování bylo časově náročné a pracné a pořízení kopie fotografií mělo zase různá omezení, včetně ceny. Kopírování vymyslel Carlson na principu změny elektrostatických vlastností při ozáření světlem.

Takto to všechno konečně začalo – ruční ovládání, neohrabané tvary, nízká rychlost. V roce 1949 to ale byla ale model A jedinou kopírkou na světě

Kopírky kam se podíváš

V roce 1956 vzniká společnost Rank Xerox Limited spojením The Haloid Company a The Rank Organisation. V roce 1959 byl uveden model Xerox 914 0 první plně automatická kopírka do kanceláře se snadnou obsluhou o rozměrech menší skříně. Pro zhotovení kopie již stačilo pouze stisknout tlačítko.

Xerox 914, první kancelářská kopírka se snadnou obsluhou. Mezi léty 1959 a 1976 se jich po celém světě prodalo více než 200 000 kusů a stály za vznikem slova „xeroxovat“

V roce 1961 se společnost přejmenovala do dnes již známé podoby – Xerox Corporation. Díky velkému rozšíření jejích kopírovacích strojů řady Xerox vzniká pojem „oxeroxovat“ namísto „okopírovat“. V roce 1973 byl na trh uveden stroj Xerox 6500 colour vyrábějící plnobarevné kopie na obyčejném papíru nebo na fóliích.

V roce 2000 koupil Xerox pobočku společnosti Tektronics zabývající se tiskovými technologiemi. Na základě technologií této divize Xerox brzy uvedl nové tiskárny používající technologii tuhého inkoustu.

Kořeny jabloně

V roce 1963 představil Douglas Engelbart mimo jiné svou studii polohovacího zařízení nazvaného „myš“, pro snadnější ovládání počítačů v grafickém prostředí. Tento výzkumník Stanfordského výzkumného institutu v 70. letech svou myš vylepšoval již jako zaměstnanec laboratoří Xerox PARC (Xerox Palo Alto Research Center) pro první osobní počítač Xerox Alto, který postavili Butler Lampson a Chuck Thackerbyl v roce 1972. Počítačová myš měla být součástí počítače včetně grafického prostředí (GUI) Xerox Star s okny a ikonkami na ploše.

Xerox Alto je prvním počítačem s grafickým rozhranním a myší, inspiroval i Steva Jobse. Všimněte si také logického, ale dnes poněkud neobvyklého řešení monitoru „A4 na výšku“

I přes revoluční myšlenku osobního počítače se vedení Xeroxu rozhodlo, že o takový výrobek nebude mít veřejnost patrně zájem a nemá cenu jej uvádět na trh. V roce 1979 pozval Xerox vývojáře Apple (včetně Steva Jobse) na třídenní pobyt v laboratořích PARC a seznámil je tak s počítačem Xerox Alto. Steve Jobs okamžitě pochopil potenciál tohoto zařízení a na jeho základě některé prvky (především grafické prostředí a myš) integroval do svého projektu Lisa, na němž právě pracoval.

Proto se prvním osobním počítačem s myší, grafickým prostředím a grafickým textovým editorem (typu WYSIWYG) stal v roce 1983 Apple Lisa. Na základě Apple Lisy pak byl založen velmi komerčně úspěšný Apple Macintosh.

Již v roce 1981 existovalo řešení Xerox 8010 Star Information System se sítí Ethernet, souborovými a tiskovými servery a e-mailem a propracovaným grafickým rozhranním

V roce 1981 Xerox začal nabízet kompletní řešení Xerox 8010 Star Information System s cenou za jeden počítač 16 000 dolarů. Typické řešení kanceláře Xerox Star stálo 100 000 dolarů a nabízelo grafické rozhraní, myš, ethernetovou síť, souborové servery, tiskové servery a e-mail.

Xerox stále vepředu

Kromě legendárních kopírek a základů ovládání moderních osobních počítačů zaznamenal Xerox ještě další prvenství. Technika, se kterou se dnes běžně setkáváme, vznikla často na půdě PARC. Přestože se Xerox dostal do povědomí lidí pouze jako společnost nabízející tiskové řešení, podílela se významně na rozvoji IT, což dokazuje také vlastnictví 15 000 patentů z různých oborů.

Současná barevná tiskárna využívající technologii tuhého vosku

 

 

Za čím stojí Xerox

Laserová tiskárna: první laserovou tiskárnu vyvinul Gary Starkweather v Xerox PARC modifikací kopírky v roce 1971. Její první komerční podoba vznikla v roce 1977 v podobě modelu Xerox 9700. Do domácností nabídla laserovou tiskárnu konkurence od HP (Laserjet 8ppm) až v roce 1984.

Počítačová síť Ethernet: v roce 1975 v laboratořích PARC vynalezli zaměstnanci Xeroxu Bob Metcalfe a David Boggs síť Ethernet k propojení svých počítačů. Síť pracovala s rychlostí 2,94 Mb/s, později byla ve spolupráci firem DEC, Intel a Xerox zrychlena na 10 Mb/s (DIX Ethernet, 1980). Název sítě vznikl, podle teorie z 19. století, kdy se mělo za to, že celým světem prostupuje „Ether“, kterým se šíří elektromagnetické vlny. Na základě této paralely pak autoři nazvali síť Ethernet. Dnes používané lokální sítě o rychlosti 100 Mb/s a 1 Gb/s jsou přímými potomky původního Ethernetu.

Elektronický papír: Dalším ze zajímavých nápadů Xerox PARC je myšlenka elektronického papíru (v dnešní době nazývaného spíše SmartPaper), která sahá do roku 1975. Nicholas Sheridon vymyslel pružné gumové pouzdro obsahující milióny kuliček o průměru menším než 100 μm (tj. desetinu milimetru). Kuličky byly vodivé a vložené do dutin s olejem. Každá kulička měla polovinu strany bílou a druhou polovinu černou a na základě elektrických impulsů bylo možné vyvolat obrazec tvořený černou nebo bílou barvou té strany kuličky podle potřeby.

Výhodou této technologie je potřeba elektrické energie pouze v případě, kdy se vytváří nový obrazec. Technologie byla pojmenována Gyricon podle anglického slova „gyrate“. Xerox v roce 2000 založil pobočku Gyricon Media, ve které se podílí na dalším rozvoji této technologie Nicholas Sheridon na pozici ředitele vývoje.

 

 

 

 Článek čerpá z časopisu Extra PC (březen 2007)

Ohodnoťte tento článek!