XFX + ATI oficiálně

0

To, o čem se už několik dní spekulovalo, se stalo oficiálním: dočkáte se Radeonů od XFX. První zmínku přinesl už 12. prosince web známého taškáře Fuada Abazoviče (mimochodem, jaké máte skóre v RyderMarku?), v pondělí jsem dostal z XFX na můj dotaz, zda se jedná o skutečnost, dostal odpověď: „Raději se na to ptejte ATI“. České zastoupení AMD mi v pondělí večer tuto zprávu potrdilo s tím, že nejde o „nic speciálního a od Q1 budou karty“.

Zástupce Nvidie neoficiálně naznačil něco o tom, že XFX tímto krokem chtěla získat „něco navíc“ na svého věčného rivala eVGA (za nímž ve většině zemí zřejmě prodejně zaostává), ale že to XFX, resp. Pine, pod níž XFX patří, neudělala právě chytře a právě ve vhodnou dobu. XFX měla být hlavním partnerem propagace 3D Sterea a celkově je vidět, že jí prémiová spolupráce s Nvidií dávala výhodu nad mnohými dalšími výrobci grafik.

Možná i proto se na Expreview objevila další zpráva, ve které jsou již Pine Technology Holding opatrnější (jedná-li se skutečně o informaci od nich): výroba Radeonů má být pro XFX minoritní a společnost se má soustředit stále hlavně na produkty Nvidia. Možná si už v XFX začali uvědomovat, že hrát na obě strany nebude tak jednoduché a když to zvládá Asus či Gigabyte, nemusí to zvládat menší firma. Společnosti srovnatelné s XFX jako například eVGA, BFG, Zotac či na druhé straně Sapphire těží právě z věrnosti a výhod těsné spolupráce s jedním z grafických rivalů (Nvidia/ATI). Od Pine bych čekal spíše založení další dceřiné společnosti, jež by se věnovala Radeonům. Těžko říct, zda by ale budování jména nové značky vyvážilo menší šanci ztráty výhod od Nvidie.

Ať tak, či onak, první Radeony HD 4000 od XFX jsou nahlášeny na začátek roku 2009, XFX slibuje stejné přednosti jako u GeForce této značky: 5-star program, vysoce přetaktované edice (XXX, možná i Black Ed.) a upravené ovladače. Bez zajímavosti nejsou ani hry, které momentálně ke grafikám XFX bundluje (Assassin’s Creed a Far Cry 2). Pro ČR bude však důležitější, aby XFX dostála slibu a úspěšně zde dokončila domlouvaný opětovný zisk distribuce, zatím můžete koupit karty zřejmě dovážené přímo odněkud z Německa.

Zdroj: XFX

Ohodnoťte tento článek!