XFX chystá kartu Radeon R9 Fury, osazenou vodním chladičem z plného Fury X

0

Včera jsme zde informovali o kartě Radeon R9 Fury, chystané firmou XFX. Že je na cestě, prozradil web VideoCardz, který vzápětí přišel s novinou další. XFX podle něj nechystá jen toto R9 Fury, ale také vodou chlazenou verzi stejného modelu. Vodník z uzavřeným okruhem je sice specialitou dražšího modelu R9 Fury X, vodní model oříznutého Fury od XFX má ale dostat prakticky tentýž chladič, přičemž karta by měla stát méně.

Karta patrně nebude přetaktovaná z výroby (na krabici o přetočení není zmínka), patrně proto, že už by se příliš blížila plnému Fury X. Specifikace tedy asi budou referenční, což znamená 3584 stream procesorů na frekvenci 1000 MHz a 4 GB paměti HBM s propustností 512 GB/s (1,0 GHz efektivně na 4096bitové sběrnici). Díky robustnímu vodnímu chlazení by tento model měl být hodně atraktivní pro pokusy o odemčení deaktivovaných jednotek. Fiji je prakticky jediné moderní GPU, u nějž je odemykání proveditelné a můžete tak se štěstím počet stream procesorů zvýšit na 3840 a ve vzácných případech snad i na plných 4096.

Radeon R9 Fury s vodním chlazením od XFX

Vodou chlazená karta R9 Fury od XFX má podle fotografií stejný radiátor i ventilátor (všimněte si stabilizačního prstence a rezervoárového rozšíření na boku radiátoru). Zřejmě tedy bude mít také stejný vodní blok a stejné PCB, u nějž však je zezadu backplate převzatý ze vzduchem chlazeného modelu. Odlišný je kryt karty. Místo charakteristického plechu s podsvíceným bokem z modelu R9 Fury X je použit jiný, zajímavý uniformní úpravou bez ozdob. Karta má napájení dvěma osmipiny a také standardní výstupy.

Podle VideoCardz by se tato verze Radeonu R9 Fury údajně měla na trh dostat už brzy. Lze asi čekat, že bude dražší než vzduchem chlazené verze, ovšem rozdíl by nemusel být zas tak výrazný. Tato karta totiž v posledku musí s cenou zůstat dále od příčky 650 USD (s daní nějakých 19 000 CZK), na které sedí plnotučné karty R9 Fury X. Ty mají totiž chladič identický, ale s plným a výše taktovaným Fiji vždy také větší výkon. Náležitý cenový postup bude tudíž u této karty od XFX nutnost, jaká ale doporučená cena bude, zatím nevíme.

 

Zdroje: VideoCardz

Ohodnoťte tento článek!