Čtvrtý největší výrobce mobilů chystá ještě rychlejší bezdrátové nabíjení. Xiaomi se dnes v tweetu pochlubilo videem, kde se telefon s akumulátorem o kapacitě 4000 mAh nabil z nuly na sto za 40 minut. Na 25 % byl za 9 minut, na 50 % za 18 minut, na 75 % na 28 minut. Průběh tedy tradičně ke konci zpomaloval.
Xiaomi zatím neřeklo, kdy se technologie objeví v prvním mobilu. Teoreticky by to mohlo být někde v létě spolu s dalším představitelem řady Mi Note. Jen pro představu, první 30W nabíjení firma stejným způsobem ukázala loni v září a reálně se poprvé objevilo v nedávno uvedeném telefonu Mi 10 Pro. Ten navíc umí bezdrátově dobíjet i ostatní zařízení výkonem až 10 W. Konkurenční Vivo už mimochodem pracuje na 60W nabíječce, ale dostupnost je zatím ve hvězdách.
Na technologiích rychlého bezdrátového nabíjení je ovšem alarmující jeden fakt – ve všech případech jde o proprietární řešení nekompatibilní se zařízeními ostatních výrobců. Wireless Power Consortium spravující standard Qi totiž v základních specifikacích pracuje s výkonem pouze 5 W. Až v roce 2015 bylo uvedeny specifikace Qi 1.2 s funkcí Extended Power Profile, která výkon zvedá na 15 W. Podle databáze WPC ale telefony běžně přijmou stejně jen 10 či 11 W.
TIP: Qi nabíjení má bratříčka. Jmenuje se Ki a bude napájet kuchyňské spotřebiče
Specifikace Qi 1.2.4 doplnily standard o Proprietary Power Delivery Extension, což dovoluje výrobcům jít za běžných 5 či 15 W, přičemž se ale zachová zpětná kompatibilita s ostatními zařízeními. Jediným oficiálním rozšířením je od loňska to od Samsungu. Využít jej mohou i ostatní výrobci, avšak společnosti Xiaomi nebo třeba Huawei se rozhodly jít jinou cestou a o své pokroky se s ostatními nepodělí.
Zdroj: Xiaomi
Honbu za co nejrychlejším dobitím naprosto nechápu. Jednou za dva dny dám prostě přes noc mobil na půlampérovou nabíječku a ráno odcházím s nabitým mobilem. Jeden den mi vydrží naprosto vždy i s celodenní navigací. Jediný efekt rychlonabíjení je snad jen ten, že baterka může být malá a její invalidita přijde 2x dřív než ta s pomalým nabíjením.
Taky to většinou neuziju a nabijim pres noc, akorat obcas kdyz clovek zapomene, tak se výjimečně rychlost hodí. Asi by byla dobrá možnost si vybrat zda chci pomalu a nemrvit baterii nebo rychle.
Já bych třeba už telefon s pomalým nabíjením nesnesl. Člověk si na to velmi lehce zvykne a ocení to např. při přestupech na letištích apod.
No, někteří lide ten smatphone taky pouzivaji 🙂
Další ze způsobů, jak poslat rychleji v lepším případě baterii, v tom horším mobil do rakve. Místo 1000-1200 cyklů baterie, jich bude mít baterie 200-400 max. Vše co je v nabíjecí cestě bude více zatěžováno nejen vysokými proudy, ale také teplotami, které se samozřejmě rozlezou do celé konstrukce mobilu.
1000-1200 cyklu je nesmysl stejne, pokud teda nabijite do plna.
1200 mozna da, ale s tretinovou kapacitou. Vsak stara Nokia nam jede v praci i po 10ti letech bez výměny baterie. Ale vydrzi 2 dny misto tydne.