Xmarks končí. Synchronizace záložek napříč prohlížeči má před sebou poslední měsíc

Pro někoho nastává další nostalgická chvilka. Pamatujete si nástroj ještě z dob, kdy se jmenoval Foxmarks?

3
Xmarks
Xmarks

Synchronizace uživatelského obsahu napříč platformami dnes není žádná science fiction. Když oblast zúžíme na prohlížeče, v nichž většina lidí tráví většinu času používání počítače, dojdeme k tomu že je zde synchronizace dnes úplně běžnou komoditou, ať se bavíme o Chromu, Firefoxu nebo dalších. Ne vždy ale prohlížeče takovou funkcionalitou disponovaly.

V dobách, kdy byl Firefox na vzestupu jako výborná alternativa k nevyhovujícímu Internet Exploreru, jste možná někdy použili nějaký doplněk, který synchronizaci uživatelského obsah aspoň částečně řešil. Použili jste někdy Foxmarks? Řešení určené specificky pro záložky a hesla bylo později přejmenováno na Xmarks.

Uvažujete, odkud znáte LogMeIn? Před dávnými dobami někteří z nás používali Hamachi, jež mu patří od roku 2006, ke hraní multiplayeru s přáteli.

Xmarks brzy skončí

V roce 2010 ho koupil tým stojící za známým správcem hesel LastPass. Dlužno dodat, že bez této transakce by služba už dlouho nepřežila. Pod novým majitelem také k zajištění životaschopnosti přešla na model freemium. LastPass byl pak v roce 2015 koupen firmou LogMeIn, která teď začala stávajícím uživatelkám a uživatelům rozesílat e-maily, kde je informuje o tom, že Xmarks úplně skončí k 1. květnu 2018.

Když se podíváte na oficiální web xmarks.com, hned vás napadne, že je něco špatně. Tato stránka se dlouho nezměnila a stará loga prohlížečů – včetně zařazení Internet Exploreru – dnes působí spíše úsměvně. Navíc je aspoň v mnoha hodnoceních na Firefox Add-ons zmíněno, že má služba potíže se správným fungováním. Tyto problémy se podle Martina Brinkmanna vyskytují už nějaký ten měsíc.

Takhle dodnes vypadá oficiální web Xmarks. Služba pro LogMeIn zřejmě už dlouho neměla zrovna vysokou prioritu
Takhle dodnes vypadá oficiální web Xmarks. Služba pro LogMeIn zřejmě už dlouho neměla zrovna vysokou prioritu

Xmarks může být dodnes pro někoho výhodný, neboť umožňuje přenášet data nejen mezi různými instalacemi Firefoxu, ale také jinými prohlížeči. Pozadí neznáme, oznámení o ukončení poskytování služby je nicméně nekompromisní. Lze se jen domýšlet, že produkt jako Xmarks se už LogMeIn nehodil do portfolia. Kolik lidí dnes podobnou službu využije? Synchronizace v rámci prohlížečů funguje a patrně málokdo potřebuje přenášet data mezi různými prohlížeči.

Jak to máte vy? Existuje u vás potřeba po produktu jako Xmarks? Pokud ještě Xmarks používáte, ujistěte se, že máte aspoň na jednom ze svých zařízení aktuální data, protože po výše uvedeném datu již na serverech služby nebudou přístupná.

Xmarks končí. Synchronizace záložek napříč prohlížeči má před sebou poslední měsíc
Ohodnoťte tento článek!
3.9 (77.78%) 9 hlasů

3 KOMENTÁŘE

  1. Doposud jsem ve Firefoxu (52.7 ESR) používal Xmarks 4.4.1, což byla poslední spolehlivě fungující verze. Xmarks 4.5.0.8 nesynchronizoval separátory. podobně jako poslední verze pro Chrome.

    Zkoušel jsem přes víkend synchronizaci záložek ve Firefox sync, a stále to není použitelné (přehazuje pořadí záložek a separátorů). Autor píše, že synchronizace funguje spolehlivě uvnitř prohlížečů, což tedy nemohu potvrdit. V záložkách mám přes 8 tisíc položek. Možná to funguje spolehlivě, při pár stovkách záložek, nebo jaké máte zkušenosti?

  2. Používal jsem to už v době Foxmarks a zatím to používám to pořád. Dříve pro synchronizaci (nikoli jednorázový přenos, to umí skoro cokoli) mezi prohlížeči a platformami, ale tato funkcionalita už začala blbnout v novějších prohlížečích. Například ve Vivaldi se synchronizované záložky dostaly automaticky do koše a Edge pro změnu není podporován vůbec.

    Co ale je perfektní vychytávka a Petr ji nezmiňuje je fakt, že se lze přes www rozhraní podívat libovolně do historie a vytáhnout si záložky k určitému datu, od začátku používání této služby. To se hodí, když v rámci čistek smažete něco, co jste smazat nechtěli a zjistíte to za 1/2 roku :-).

    PS: Pokud by někdo věděl o něčem pro automatickou obousměrnou synchronizaci mezi Chrome, FF a Edge a mělo to navíc historii, tak se pochlubte.

  3. Takže ukončení služby zatím vyřešeno přechodem na vlastní Webdav server. Ukládá do prostého textového souboru, tak snad to bude spolehlivé. Problém je, že Firefox 52 ESR končí někdy v létě, ve Waterfox 56.1, Xmarks 4.4.1 se nepřipojí na Webdav server (na Xmarks server není možné ani spustit přihlášení), tak je to řešení maximálně na půl roku. Snad do té doby bude Waterfox Xmarks 4.4.1 už podporovat.