Xtreamer Multi-Console: Android do televize (minirecenze)

0

Poslední verze vlastního operačního systému HD přehrávačů Xtreamer nebyly příliš povedené. Fanoušci lačnili po prostředí XBMC, jenže se spíše začali objevovat krabičky s Androidem. HD přehrávač s Linuxem a x86 procesorem, je sice prověřenější a stabilnější, nicméně náročnější na spotřebu i chlazení. A protože XBMC umí běžet na mnoha platformách, proč nepoužít jako základ Android.


 

parametry
Xtreamer Multi-Console
rozměry a hmotnost 98 × 98 × 23 mm, 210 g
procesor RockChip 3188 (1,6 GHz)
GPU Mali 400
RAM 2 GB
úložiště 16 GB
připojení gigabit LAN, Wi-Fi 802.11 b/g/n Dual-Band Wi-Fi (2,4 GHz / 5 GHz)
konektivita HDMI 1.4a, 2× USB 2.0, čtečka SD
zvuk DTS 5.1
OS Android 4.2
příslušenství HDMI kabel, dálkové ovládání
zapůjčil Conquest
cena 3490 Kč

Upravené prostředí Androidu verze 4 zde nepřipomíná telefon, jen dolní lišta odkazuje na tabletové rozhraní. Jednoduché dálkové ovládání se směrovým křížem a tlačítky menu a zpět umí i funkci AirMouse – když s ním mácháte ve vzduchu, na obrazovce vidíte kurzor. Na boku ovladače je kolébkové tlačítko pro hlasitost a microUSB na dobíjení.


 

Graficky pěkná a plynulá nadstavba nabízí většinu her pro Android, které můžete hrát přímo na televizi, jen například Plants vs. Zombies nefungují. Pro hraní výrobce doporučuje dokoupit ovladač Moga Pro.

Snadno se dostanete k filmovým službám typu Netflix a Hulu, ty ale v Česku nevyužijete. Pro iVysílání sice můžete stáhnout klasickou aplikaci z Google Play, ale dostupná bude jen v seznamu všech aplikací. Úvodní nabídku měnit nelze.


Prostředí nadstavby Androidu 4.2

 

Pro filmové fanoušky bude zřejmě nejlepší jít rovnou do prostředí XBMC a tam už zůstat. K síťovým zdrojům se připojíte přes Sambu i UPnP, ale můžete mít postaru i externí USB disk. Xtreamer zvládá většinu běžných formátů i rozlišení 1080p, jen nejnáročnější videa už lehce kostičkují. Podporuje AirPlay i Chromecast. V nastavení (už v běžném prostředí Android) se hlásí jako GT-i9300, což odkazuje na Samsung Galaxy S3 a i výkon má podobný: 17 554 v Antutu.

Většina multimediálních funkcí je na HD přehrávači využitelná jen obtížně, což samozřejmě platí i pro konkurenční přehrávače. Základní funkcí je zkrátka přehrávání videa ve Full HD a kvalitní práce s titulky. Což může doplňovat Youtube, Vysílání.

Cena za krabičku s Androidem není úplně nízká, ale je to celkem povedený přehrávač. Navíc funguje i jako malý počítač k televizi, na kterém si zahrajete hry, přečtete si emaily a prohlédnete Google Mapy. Je to vlastně tablet, jen zabalený jako HD přehrávač.

Plusy / mínusy
XBMC nelze měnit hlavní nabídku
jednoduché dálkové ovládání
Hodnocení 85 %

 

Ohodnoťte tento článek!