Xtreamer TV: návrat k jednoduchosti s Androidem (minirecenze)

0

Nová generace Xtreameru má zcela nové dálkové ovládání. U předchozích modelů dodával Xtreamer běžný velký ovladač s nepřeberným množstvím tlačítkem, ten nové naopak nemohlo být jednodušší. Obsahuje vlastně jen směrový kříž, tlačítka pro hlasitost, menu a zpět.


 

Malá černá krabička v sobě ukrývá slot pro 2,5″ pevný disk o kapacitě. Vedle konektoru LAN pro připojení k síti a HDMI pro připojení k televizi můžete vyvést obraz navíc přes AV konektory a zvuk přes optický výstup. Většinou si však vystačíte s HDMI.

Xtreamer TV
zapůjčil UMAX
Procesor Sigma Designs SMP867X 700MHz
Operační paměť: 512 MB DDR2 RAM
NAND Flash: 512 MB
FW/OS: Založen na Androidu v2.2 Froyo
A/V výstupy: HDMI 1.3 výstup
Optický Audio výstup
Phone jack pro A/V výstup (Composite/Analog Audio)
Konektivita Ethernet 10/100 Mb/s
3× USB 2.0 Host
1× USB 2.0 Device
Wi-Fi Dongle (Volitelné příslušenství)
SATA konektor pro 2,5″ HDD
Wi-Fi displej (Volitelné příslušenství)
Podpora video formátů: MKV, .mpg, .avi, .wmv, .divx, .vob, .tp, .ts, .trp, .dat, .iso, .ifo, .m2t, .m2ts, .mov, .flv
Podpora video kodeků: MPEG 1/2/4, AVI, XVID, WMV9 (MP@HL), H.264, (MP@HL4.1), VC-1 (AP@L3)
Podpora formátů titulků: smi, sub/idx, srt, ssa, ass
Podpora audio formátů: FLAC, MP3, WMA, AAC, Ogg, Dolby Digital, WAV, etc.
Dolby Digital, Dolby TrueHD, DTS Digital, DTS MA, (Down mixing and pass through)
webové služby Youtube
Obsah balení: XtreamerTV
Napájecí adaptér
Dálkové ovládání
USB Slave kabel
Český uživatelský manuál
rozměry 33 × 146 × 109 mm
Cena 2690 Kč

Xtreamer TV má jeden čtyři USB 2.0 pro připojení externích disků a jeden miniUSB, kterým lze jako disk připojit k počítači celý přehrávač. Procesor Sigma na frekvenci 700 MHz a 512 GB operační paměti by měl dostačovat na valnou většinu dnešních filmů. Jako volitelné příslušenství lze dokoupit dongle pro Wi-Fi. Interní pevný disk patří mezi hlučnější a nejde jej uspat.


 

Uživatelské prostředí je zcela nové. Jde vlastně o nadstavbu operačního systému Android 2.2. Froyo je již celkem zastaralý Android, ale vůbec s ním nepřijdete do styku, takže na jeho omezení nenarazíte. Nejde doinstalovat aplikace z Android Marketu a o Androidu tak vůbec nevíte.


 

Úvodní obrazovka je rozhodně originální. V jedné části vidíte hodiny s počasím, které svým vzhledem Android připomínají, zbytek již zabírá lišta s menu, přehled naposledy přehrávaných filmů a nabídku trailerů, které se streamují přímo z internetu. Po přidání síťového adresáře přes Sambu se Xtreamer TV sám postará o zbytek.


 

Během chvíle se vytvoří vaše vlastní knihovna s názvy filmů a s booklety. Když se na nějaký film podíváte blíže, objeví se i jeho popisek, seznam herců a veškeré detaily. Ihned můžete film spustit tlačítkem Play. Vedle něj se nachází ještě tlačítko pro další menu, které však zatím neudělá nic. Jeho funkce bude dokončena až v příští verzi firmwaru. Přehrávač má několik velmi chytrých vlastností, úvodní obrazovka je relativně přehledná a automatické načítání informací o filmech funguje spolehlivě. U seriálů už je úspěšnost menší.


 

Firmware obsahuje i několik nedůležitých chyb, většinou jen nepřesný překlad do češtiny, ale nové verze firmware vycházejí zatím velmi často. Během přehrávání filmu můžete měnit titulky, ať už integrované v souboru MKV, nebo externí srt. Velmi snadno jdou měnit i jejich vlastnosti, tedy barva, velikost, posun na obrazovce, kódování či synchronizace. Tato změna titulků je převzata ze starších Xtreamerů, takže úplně o nové prostředí nejde; pár věcí zůstalo.


 

Kromě interního disku a externích přes USB, je možné velmi jednoduše připojit síťovou složku. V menu vyberete přidat síťovou složku, Xtreamer TV projde celou síť a nabídne vám všechny dostupné adresáře. Rychlost systému není zcela plynulá, po stisku tlačítka občas následuje malá prodleva. Xtreamer TV se dá ovládat i přes iPad, který vám ukáže dokonce seznam filmů.

Rovnou odtud se dá konkrétní film spustit. Aplikace pro Android zatím dostupná není. Xtreamer jde v nastavení přepnout do druhého „dětského“ uživatelského rozhraní, které se ale moc nepovedlo, nicméně i to standardní je dostatečně jednoduché.

 

Xtreamer TV přehraje většinu videí a výkon procesoru Sigma je zcela dostačující i na náročné video Samsung Oceanic. Uživatelský komfort v porovnání s Apple TV nebo XBMC není stále nijak vysoký, ale stejně je tomu u naprosté většiny HD přehrávačů. Problémem může být zatím chybějící ID3 u hudebních souborů a nemožnost namapovat přes Sambu přímo podadresář (jde jen adresář nejvyšší úrovně), což by oboje mohl vyřešit novější firmware.


 

Verdikt

Xtreamer TV je rozhodně zajímavé zařízení za zajímavou cenu. Autoři využili Android jen jako běhové prostředí a před uživatelem jej dobře ukryli. Uživatelské prostředí má zajímavé rozložení a dobře se používá, nebýt občasných pomalejších reakcí. Líbí se mi, že bez jakéhokoliv zásahu najde a otaguje všechny filmy i seriály, nabídne vám perex filmu i s obrázem a nějakým tím hodnocením kvality. Doufejme, že autoři nebudou přidávat jednu funkci za druhou, čímž by povedená jednoduchost dostala na frak. Už ta příští verze firmwaru by měla být na slušné úrovni

Plusy / mínusy
jednoduché prostředí i dálkové ovládání občas pomalejší reakce
automatické načtení informací o filmech chyby v firmware
jednoduché nastavení titulků zbytečné “dětské prostředí”
slušná cena  
Hodnocení 85 %

 

Kompletní galerie:


Graf ceny produktu Umax Xtreamer TV poskytuje server Heureka.cz

Ohodnoťte tento článek!