Yeong Yang Aquarius: Stojí za 1100 Kč?

0

První dojmy

Yeong Yang Aquarius YY-5604, jak se tato skříň komplikovaně jmenuje, působí kompaktním dojmem, který na první pohled nic nenarušuje. Čelní panel je plastový a je osazen dvířky, které ale jsou otevřít jen jednostranně a navíc jen v malém, přibližně 100° úhlu. Ve spodní části je mřížka, kterou je nasávan vzduch dovnitř skříně.

Na horní straně najdete plastová dvířka, pod nimiž se ukrývají všechny potřebné konektory – 2× USB, FireWire, sluchátka a mikrofon. Mimo ně se zde nachází i zapuštěné tlačítko Reset a naopak vypouklé tlačítko pro spuštění počítače. Designérovi této skříně bych ale s chutí ruce urazil, protože umístit spuštěcí tlačítko (které může počítač jednoduše uspat nebo vypnout) před USB porty, je skutečně trestuhodné. Při zasouvání USB modulů totiž můžete toto tlačítko velmi snadno nechtěně stisknout a pak už se můžete jen smutně dívat na uspávající/vypínající se počítač. Naopak na mačkání resetu budete potřebovat tužku nebo něco ostrého. Mnohem praktičtější by bylo umístit tato tlačítka pod přední dvířka, která by mohla být ještě opatřena zámkem. Na horní hraně pak jsou umístěny diody od pevného disku a spuštění počítače.

   

Zámkem je naopak opatřena levá bočnice, která je navíc bohatě perforována. 

Zadní stěna je připravena na montáž 12cm větráku. Mřížka je hodně řídká a pevná, takže nebude vznikat zbytečný aerodynamický hluk. Levá bočnice je opatřena šroubky s velkou hlavou, pravá již nikoli. Pravá bočnice je navíc zcela bez perforací.Vnitřní prostor

Vnitřní šasi je velmi pevné a nikde se zbytečně neprohýbá. Plechy jsou zakončeny zaoblenými hranami, takže nehrozí zbytečné poranění při instalaci komponent. Pro montáž základní desky nemusíte používat žádně vzpěry, deska se položí na výstupky na zadní stěně skříně.

 

Při prvním otevření skříně narazíte na fialový box, v němž se ukrývá veškeré příslušenství. Box můžete vyšroubovat, nebo jej nechat v 3,5″ pozicích. Z boxu postupně vytáhnete manuál, šroubky a dvě sady ližin pro bezšroubovou montáž pevných disků a optických mechanik.

 

Přídavný 12cm zadní větrák můžete uchytit pomocí plastového koše. Nemusíte tak nic šroubovat a osazení je hotové během chvilky. Karty se osazují bezšroubově pomocí dlouhé spony. Aby se zdroj příliš nevylamoval, obsahuje zadní stěna podpěru.

Šachty na optické mechaniky i pevné disky jsou z velmi tuhého plechu a připraveny na bezšroubovou montáž pomocí ližin.

Bočnice jsou z 0,8mm plechu, takže jejich tuhost není zrovna optimální. S nepříjemným drnčením jsem se během testování ale nesetkal. Na levé bočnici je namontován větrný tunel pro procesor, který lze ale snadno demontovat. To jsem koneckonců musel kvůli testovacímu chladiči udělat. 

 

Instalace komponent

I když skříň nepatří zrovna mezi největší, vše se do ní celkem bez problému vešlo. Dokonce jsem do ní dostal i 27cm grafiku. Při jejím osazování jsem si vzpomněl na Foglara, protože manipulace připomínala trochu ježka v kleci. Po chvíli přemlouvání si nakonec grafika dala říct a usedla do PCIe slotu v desce. Problém však nastal se sponou pro její uchycení. Ta totiž není dělaná na dvouslotové grafiky. Její výstupky, které oddělují jednotlivé sloty od sebe se neslučovaly s dírou na grafice. Pokud do této skříně tedy budete chtít osadit dvouslotovou grafiku, budete ji muset přišroubovat, nebo ucvaknout jeden zub na sponě.

Uchycení pevných disků je řešeno pomocí kvalitních ližinek. Plech je velmi tuhý a šroubky, které jsou určeny k uchycení ližinky k pevnému disku, jsou opatřeny gumovými podložkami. Disk v koši pěkně drží a přenášení nežádoucích vibrací se v tomto případě nekonalo.

K uchycení optických mechanik jsou určené plastové ližinky s plechovou výstuhou. Před instalací mechanik budete muset sejmout přední kryt, který naštěstí drží jen na plastových pojistkách. Za předním panelem najdete plastový koš na přední 12cm větrák. Na samotném panelu najdete plastový prachový filtr.

Osazení testovací grafické karty s pasivním chladičem proběhlo bez jakýchkoli problémů.

Testovací metodika

Pro sledování teplot používám Everest 4.50, který dokáže zároveň ukládat hodnoty z teplotních čidel na základní desce, procesoru, grafické kartě a pevném disku. V prní chvíli je minutu monitorován systém bez jakékoli zátěže. Poté zatížím procesor a paměti testem Prime95 (konkrétně Torture test, In Place large FTTs). Abychom zatížili i grafickou kartu, tak současně se zatížením procesoru spouštíme zátěžový test v ATITool, který vytíží grafické jádro na 100 %. Aby byl zatížen i pevný disk, tak navíc probíhá zátěžový test pevného disku v Everestu. Zátěž všech komponent skončí po deseti minutách. Poté následuje desetitiminutové doměřování poklesu teplot při odvětrávání skříně bez jakékoli zátěže.

Pro testování skříní používám ustálenou konfiguraci, v níž najdete jeden z nejžhavějších procesorů – Intel Pentium D820, pasivně chlazenou grafiku a speciálně upravený zdroj CoolerMaster osazený 12cm větrákem Noctua NF-P12. Návod na podobnou úpravu zdroje můžete najít v tomto článku.

Samotná testovací konfigurace je pak následující:

Jako případné přídavné 12cm větráky, které jsou osazeny do přední a zadní pozice, používám dvojici větráků Cooling, které se účastnily i velkého testu 12 cm větráků.

 

 

Teplotní testy – testovaná skříň

V této kapitole najdete porovnané výsledky měření teplot testované skříně v různých konfiguracích větráků. Pokud je skříň dodávána bez předního a zadního větráku, tak je zkusíme do skříně osadit a změřit změnu teplot.

Teplotní testy přinesly u této skříně jedno velké překvapení. Při osazení pouze zadního větráku došlo zřejmě k výrazné změně proudění vzduchu ve skříni a přestal být odváděn teplý vzduch od pasivně chlazené grafiky. Její teploty totiž v této konfiguraci větráků předčily ty, kdy nebyl ve skříni osazen žádný přídavný větrák. Po osazení i předního větráku teploty výrazně poklesly. Proto tuto skříň rozhodně nedoporučuji provozovat pouze se zadním větrákem a pasivní grafikou.

Teploty pevného disku rozhodně nebyly nejnižší, kupodivu příliš nepomohlo ani osazení předního větráku. Koš na disky má poměrně malé perforace, což zřejmě zapříčinilo vyšší teploty.

Teplotní testy – porovnání s ostatními

V této kapitole najdete naměřené teploty testované skříně porovnané s vybranými dříve testovanými skříněmi. U skříně Akasa byl pro zátěž disku použit ještě HD Tach, který ale nedokázal pevný disk dostatečně dlouho stabilně zatěžovat. Z toho důvodu jsou u této skříně teplotní výkyvy u pevného disku minimální. U ostatních skříní je již použit zátěžový test z pevného disku z Everestu.

V porovnání s ostatními skříněmi si Aquarius v některých testech nevedl úplně špatně. Pro dobré výsledky bylo ale třeba mít ve skříni osazené oba větráky. Týkalo se to zejména teplot základní desky a procesoru. V případě grafické karty a pevného disku byly výsledky bez obou větráků hodně podprůměrné, při jejich osazení na druhou stranu velmi dobré. I zde se ukázalo, jak moc záleží na proudění vzduchu ve skříni.

Závěrečné hodnocení

Yeong Yang Aquarius je velmi zajímavá skříň, jejíž hlavní předností je nízká cena, kterou doplňuje kvalitní šasi a bezšroubová montáž. Vnitřní prostor umožňuje osazení i dlouhých grafických karet, jejichž osazení však může být trochu manipulátorským oříškem. Vzhledem k nízké ceně u této skříně nenajdete žádný přídavný větrák. Přitom osazení předního i zadního větráku k provozování této skříně musím jednoznačně doporučit.

Mezi hlavní nedostatky skříně pak patří malý úhel otevření předních plastových dvířek, špatné umístění tlačítek Power a Reset, vyšší zahřívání grafiky a pevného disku nebo provedení spony pro přichycení rozšiřujících karet, která nepodporuje dvouslotové grafiky. Při rozhodování nad touto skříní je třeba zvážit, jestli se nevyplatí zainvestovat přibližně 300 Kč navíc a nepořídit si např. CoolerMaster Centurion 53x, který již obsahuje oba větráky a nabízí minimálně lepší chlazení disků.

Plusy a mínusy

+ kvalitní šasi
+ bezšroubová montáž
+ interní box s příslušenstvím
+ prachový filtr
+ zámek na bočnici
+ cena

– vyšší teploty grafiky a disků
– umístění a provedení tlačítek Power a Reset
– jednostranná dvířka s malým úhlem otevření
– dodáváno bez větráků
– spona nepodporuje dvouslotové grafiky


Za zapůjčení skříně Yeong Yang Aquarius děkujeme společnosti AT Computers.

Kompletní galerie

Ohodnoťte tento článek!