YotaPhone – první telefon se zadním eInk displejem oficiálně v ČR [video]

0

Včera Jens Uwe Theumer uvedl v praze do oficiálního prodeje první verzi telefonu YotaPhone. Na vývoji telefonu se podílí hrstka vývojářů, kteří jsou roztroušení mezi Finskem, Ruskem a Singapurem. 

YotaPhone v ČR

Hlavní věcí, která YotaPhone odlišuje od veškeré konkurence, je zadní velký eInk displej, který může sloužit pro nejrůznější účely. Od sledování počasí přes přehled nových emailů nebo třeba porovnání světových časů. 

YotaPhone v ČR

Díky nasazení eInku je vyřešen i problém se spotřebou. Při používání zadního displeje telefon vydrží dle výrobce až 50 hodin při čtení eknih. EInk je v porovnání s předním LCD displejem podstatně šetrnější k očím, nehledě na to, že netrpí ztrátou kontrastu na přímém slunci. 

YotaPhone v ČR

Dlouhou výdrž oceníte také třeba při navigaci. Na zadní stranu lze promítnout Google Maps a stejně jako při delším čtení se nemusíte tolik obávat o vybití akumulátoru. 

YotaPhone v ČR

Notifikace na zadním displeji mohou mít nejrůznější podobu – od zasílání textových zpráv obohacených o obrázky, přes fotografie až po čtení příspěvků z Facebooku nebo Twitteru. Rozmístění jednotlivých prvků je přitom možné nastavit.

YotaPhone v ČR
Jak jsem naznačil výše, jedním z vyleošení je zasílání textových zpráv, které se automaticky obohatí o nějaký obrázek. Výběr je přitom automatický na základě textu obsaženého ve zprávě. Otázkou za sto bodů je ale podpora českých zpráv. 

YotaPhone v ČR

Zatímco předchozí funkci je třeba brát u nás s rezervou, vylepšená funce fotoaparátu o zadní displej, je příjemné zlepšení. Při focení se na zadní stranu, kterou vidí focení, promítne obrázek fotoaparátu a po vytvoření snímku se zde rovnou zobrazí pořízená fotografie. Funkci lze samozřejmě deaktivovat.

YotaPhone v ČR

Na dalším obrázku se můžete podívat na rozložený telefon. 

YotaPhone v ČR

YotaPhone spolupracuje s celou řadou vývojářů, jejichž aplikace se začnou postupně objevovat v Google Play. 

YotaPhone v ČR

No a na závěr to nejdůležitější – YotaPhone se začne prodávat již v těchto dnech na Alze, v ElectroWorldu a v síti prodejen MobilníPohotovost.cz za cenu 13 999 Kč. Osobně mi přijde cena trochu přemrštěná, nicméně za exkluzivitu se vždy platí. Druhou věcí je, že koncem roku se v prodeji objeví již druhá verze, která byla představena na MWC 2014. Ta řeší mnohé nedostatky první verze, nabízí větší hlavní i eInk displej a rychlejší čtyřjárový procesor Snapdragon 800. 

YotaPhone v ČR
Po shlédnutí videa s praktickou ukázkou fungování YotaPhonu se ještě můžete podívat na kompletní specifikace uvedeného telefonu. I když nevládnete angličtinou, myslím, že video vám ovládání YotaPhonu názorně ukáže. V prvních chvílích budete určitě trochu zmateni, protože YotaPhone nenabízí standardní systémová tlačítka Androidu, ale ovládá se pomocí dotykové plochy pod displejem. Stejný princip je pak použit i u zadního displeje, který není dotykový. Jak je takové ovládání intuitivní už můžete posoudit sami. 

A nyní ještě ty slibované technické specifikace:

 • operační systém: Android Jelly Bean 4.2.2
 • procesor: Dual Core 1,7 GHz Krait
 • rozměry: 133,6 x 67 x 9,99 mm
 • hmotnost: 146 g
 • hlavní displej: 4,3” 720 × 1280 px LCD, 16,7 milionů barev; kapacitní vícedotykový
 • druhý displej: 4,3” 360 × 640 px EPD, 16 odstínů šedé; kapacitní dotyková oblast pod EPD displejem pro ovládání gesty
 • sítě: LTE 800/1800/2600 MHz, UMTS 900/1800/2100 MHz, GSM 900/1800/1900 MHz
 • fotoaparát: 13 Mpx, AF, LED přisvícení, přední fotoaparát 1 Mpx
 • paměť: 2 GB RAM, 32 GB eMMC
 • konektivita: Wi-Fi 802.11a/b/g/n, BT v4.0, GPS w/A-GPS + Glonass
 • video: 1080p 30fps; H.263, H.264 AVC, MPEG-4, WebM
 • audio: MP3, AAC, eAAC, eAAC+, AMR, MIDI, WAV
 • USB: podpora MHL 1.0, OTG
 • akumulátor: 1800 mAh
 • další: akcelerometr, kompas, gyroskop, senzor přiblížení, senzor světelnosti, přijímač FM rádia, microSIM
Ohodnoťte tento článek!