YouRadio: hudba dle vaší nálady

0

iTunes jsou především hudebním obchodem. Kdo nemám problém za muziku platit, eventuálně mu nevadí nutnost mít nainstalovanou speciální aplikaci, jistě po jablečném krámku (no, spíše pořádném supermarketu) s chutí sáhne. Ani propíraný a do jisté míry kontroverzní MusicJet se bez obslužného softwaru neobejde, zato se v něm dá poslouchat docela dost interpretů (avšak méně než v iTunes) zadarmo. Pokud chcete trochu víc, existuje předplatné.

O naši přízeň se moc jiných služeb neuchází, o těch pár zahraničních se u nás de facto nehovoří a žádná z nich v Česku skutečně neprorazila. Nesnažte se ale tvářit ublíženě, že u nás nemáme žádnou pořádnou možnost, jak se k hudbě (ať už placené či neplacené) dostat. Na našem trhu působí třeba YouRadio.

YouRadio

Konkurence iTunes? Vůbec ne

Předesílám, že nejde o žádnou konkurenci Applu a podobným službám. YouRadio funguje jako rádio, jen si sami sestavujete playlist. Žádný DJ nenamixuje hudbu, která by se vám stopocentně trefila do vkusu a nálady. To dovedete nejlépe vy. Katalog písniček obsahuje skladby od více než sedmi tisíc umělců a všechny si můžete poslechnout zdarma. Služba se podobá MusicJet, jenže zde dostanete zadarmo nejen přístup ke katalogu, ale i k mobilním aplikacím. Vlastně k mobilní aplikaci, konkrétně napsanou pro velmi populární platformu Android.

YouRadio bych k iTunes vůbec nepřirovnával. V případě českého produktu nemůžete skladby stahovat, ať už za peníze či zdarma. Jste proto omezení připojením k internetu. Podobný model nebude fungovat u těch z nás, kteří se nevypořádali s málo velkorysými poskytovateli internetu – limity FUP se dají při konstantním streamování překročit cobydup. Jakmile máte neomezený přístup k internetu, zřejmě vás to trápit nebude. Pak je tu ještě záležitost s mobilními telefony. S mobilním připojením při streamování hudby moc dlouho nevydržíte. Tady by se přehrávání z lokální paměti opravdu hodilo.

YouRadio v Android MarketuYouRadio v Android Marketu

Streamování hudby

Ale YouRadio se rozhodlo fungovat jako prostá streamovací služba a tak jej musíme brát. Provoz vlastního rádia vás nebude nic stát, až na výdaje k připojení, které ale tak jako tak máte. Důležité je, že si k poslechu vystačíte s webovým prohlížečem. Nepříjemný zvyk nutit svým uživatelům/zákazníkům za každou cenu vlastní software naštěstí autoři přenechali jiným. Kdyby šlo o placenou službu, možná by to bylo jinak, ale podobné úvahy jsou zcela zbytečné.

Samotný prohlížeč musí být vybavený Flashem, protože právě on rádio pohání. Tato informace vás možná nenadchla, nicméně tohle řešení považuji za lepší, než kdyby nám někdo kupříkladu vnucoval doplněk Windows Media Playeru. Flash máme všude, dokonce i v telefonech, takže v jeho přítomnosti nevidím větší problém.

Aktuální skladbaAktuální skladba

Už z názvu služby si docela snadno vyvodíte, co všechno od YouRadio očekávat. Hrají se interpreti, kteří se vám líbí. Ale není to tak, že byste si najeli na jedno album a jízda by pokračovala skladbu po skladbě. Nikoliv, pokračuje se pouze ve stejném žánru. Rádio se učí naslouchat vám, aby se vám při přehrávání co možná nejvíc zavděčilo. Když třeba začnete s AC/DC, další skladba na hard rockovou skupinu naváže zcela logicky. To znamená, že se nezmění žánr, pokračuje se v rockových kolejích. Podobný projekt není ani zdaleka ojedinělý, YouRadio ale můžeme alespoň považovat za naše.

Muzika podle aktuální nálady

Když se vám písnička nelíbí, jednoduše ji označíte příslušným tlačítkem a rádio se pro příště poučí. Ne každý den máte náladu na tu stále stejnou muziku, nehledě na to, že se váš hudební vkus neustále vyvíjí. Proto tu najdete systém nálad. Nálady můžete ukládat, ovšem až po registraci. Bez ní služba funguje, jen bez učících se funkcí. Po přihlášení se bude zaznamenávat všechno, co si přehrajete, včetně toho, které ze skladeb jste označili tlačítky Líbí a Nelibí. Po nějaké době bystě měli za odměnu poslouchat rádio hrající přesně podle vašeho stylu.

Úprava náladyÚprava nálady

Když vám někdo pokazí obvyklou náladu a naštve vás, určitě budete mít v záloze dávno nachystanou správnou hudební kolekci. Takže nálady jsou něco jako stanice hrající vámi sestavené žánry a subžánry. Z žánrů vám nebude chybět snad nic, z dostatečné zásoby můžete sestavit stanice s velice pestrým obsahem. Vytváření nové nálady probíhá tak, že si vyberete žánr (třeba rock) a posléze vám bude umožněno obsáhlý hudební styl poněkud více specifikovat. Tudíž si naklikáte vaše oblíbené subžánry (alternativní, klasický, hard rock) a pokračujete výběr dalších oblíbených žánrů.

Po žánru se vybírá subžánrPo žánru se vybírá subžánr

Ve druhé fázi si pohrajete s vahami. Některý ze zvolených žánrů jednoduše upřednostníte, zatímco jiný ustoupí do pozadí. Nebo ponecháte váhy vyrovnané na hodnotě padesát procent a všechny vybrané styly se budou pouštět ve stejné míře.

Nálady – několik proměnných

Aby toho nebylo málo, konečný výběr ovlivňují skladby, které jste označili za oblíbené. Nakolik se tyto kousky mají projevovat ve vaší náladě, rozhodnete dalším posuvníkem. Vyšší frekvence oblíbených položek vás přirozeně více ochudí o dosud neslyšené skladby, zato uslyšíte vám známou a prověřenou muziku.

Výsledný výběr ovlivní několikero posuvníků a dodatečné filtryVýsledný výběr ovlivní několikero posuvníků a dodatečné filtry

Celou náladu lze libovolně prosít jedním z velký filtrů, které namísto žánru vybírají zase staří nebo původ hudby. Jako fanoušci AC/DC si například zvolíte hard rock, výběr omezíte na osmdesátá léta a prakticky by se nemělo stát, že by ve výsledku reproduktory vyhrávaly něco mimo váš vkus.

Vyhledávání hudbyVyhledávání hudby

Hudební žebříčky

Pokud se nechcete hned zdržovat s vytvářením vlastních nálad, můžete se vždy spolehnout na hudební žebříčky nebo konkrétní žánr. Rádio okamžitě spustí a bude pokračovat v nastolených podmínkách. Nebo se nechte inspirovat tím, co zrovna poslouchají jiní. Sociální prvky jsou zde zastoupeny hlavně sdílením nálad, a to přes e-mail nebo Facebook.

YouRadio – hlavní stránkaYouRadio – hlavní stránka

Člověka poměrně uspokojí vědomí, že je pro službu důležitý. YouRadio to dává najevo nejpříjemnější cestou, do své databáze zařazuje přednostně nejoblíbenější interprety. Pokud vám nějaký schází, navrhnete jej ve speciální sekci, kde zároveň uvidíte nejčastěji navrhované umělce, skladby a alba.

Navrhněte upřednostnění interpretůNavrhněte upřednostnění interpretů

…a hlavně zadarmo

A když vás přestane bavit vaše osobní rádio, můžete si pustit živé vysílání některého z vybraných českých rádií. Za celým projektem stojí mediální skupina Lagardère Active ČR, která v Česku provozuje Evropu 2 nebo například Frekvenci 1. A právě tyto stanice si lze v YouRadio naladit. Stejný skupina vymyslela projekt Koule.cz, hudební portál s novinkami, recenzemi a žebříčky. Z této databáze YouRadio přebírá profily umělců a články související s přehrávaným obsahem. Web Koule.cz se s YouRadio propojil docela důkladně, dokonce hudební službu kompletně zastřešuje.

Koule.czKoule.cz

Dostanete-li chuť na české nebo zahraniční hity, zavítejte na www.youradio.cz a nebudete litovat. Výhody i nevýhody jsme si popsali, takže je na vás, jak se ke službě postavíte. Na to, že funguje zadarmo, ale nenabízí zrovna málo, že? A k tomu i propojení s hudebním portálem.

Nebo zkuste živé vysíláníNebo zkuste živé vysílání

Ohodnoťte tento článek!