YouTube a Netflix upozorní, že váš poskytovatel připojení má špatnou síť

0

Dvě největší americké videosítě se pustily do boje s pomalým internetem neschopných poskytovatelů. Pokud se divákovi video vůbec nenačte, často bufferuje nebo je ve špatné kvalitě, tak zobrazí upozornění. Netflix například v případě Verizonu přímo říká, že síť tohoto operátora je přetížená.

YouTube upozorňuje na pomalý internet

YouTube uživatele odkáže na stránku Video Quality Report, kde Google vysvětluje, že on dělá všechno proto, aby videa jela v co nejlepší kvalitě. Firma nedávno v USA prováděla test operátorů a má tak dostatek informací, kdo má s videi problémy.

Firma poskytovatele třídí do tří kategorií. Její hodnocení uvádí, jakou kvalitu videa můžete při streamování z YouTube u daného poskytovatele a v dané oblasti očekávat (alespoň po 90 % celkové doby).

  • HD – ověřeno: Měli byste mít trvale k dispozici video v kvalitě HD (minimálně 720p) bez přerušování nebo ukládání do vyrovnávací paměti.
  • Standardní rozlišení: Měli byste mít k dispozici video ve standardním rozlišení (SD, minimálně 360p) bez přerušování nebo ukládání do vyrovnávací paměti.
  • Nižší rozlišení: Video se bude přehrávat v rozlišení nižším než 360p, bude se načítat pomalu a přehrávání může být přerušováno ukládáním do vyrovnávací paměti.

Za trable s načítáním ale ne vždy může pouze fyzicky pomalá síť. V USA se teď hodně skloňuje téma síťová neutralita, která by poskytovatelům nařídila, aby se ke všem datům chovali stejně a neupřednostňovali jeden typ provozu nad druhým. V současnosti totiž poskytovatelé mohou aplikovat různá pravidla QoS a datově nejnáročnější služby mohou přiškrtit, aby uživatelé neměli problémy s e-maily a webem. Sami pak od video společností očekávají, že jim budou platit za speciální datové kanály.

Zdroj: QZ

Ohodnoťte tento článek!