YouTube blokuje v Indii HD videa, místní mohou sledovat pouze 480p

1
YouTube logo2
YouTube logo2
-
Zdroj: YouTube / Cnews.cz

Minulý měsíc YouTube snížil nejvyšší možné rozlišení pro mobilní telefony na 480p. Manuálně šlo ale přepnout zase zpět na vyšší rozlišení a toto opatření už pominulo. Ne však v Indii, kde 480p zůstává pro mobilní uživatele maximem, které navíc nemohou zvýšit. Místním (1,4 miliardy lidí) se to logicky nelíbí.

Důvodem je pandemie a s ní spojený zákaz vycházení, což způsobuje vyšší sledovanost videí. Stačí prý ale zapnout VPN a možné rozlišení je hned vyšší. Zkušenosti s tímto popsal Arjun Krishna Lal, indický editor serveru Notebookcheck. Nezáleží přitom na tom, zda jste na mobilní síti nebo na Wi-Fi.

Pro vyšší rozlišení potřebujete v Indii VPN

Jiné streamovací služby omezení šířky pásma zavedly globálně a ne tak drasticky. YouTube tuto politiku příliš nevysvětluje, pouze zmínil, že záleží na zařízení (mobil) a ne na síti. Přitom ji neaplikuje globálně, ale na konkrétním trhu. Nejde přitom zřejmě o to (podle jedné spekulace), že by místní chudší obyvatelé byly méně atraktivní pro inzerenty ani o počet uživatelů (v Číně, kde je YouTube spíše blokovaný, je počet aktivních uživatelů prý ještě vyšší).

Tip: Google a Microsoft dostanou internet do Indie. První pokryje nádraží, druhý vesnice

Možná jde o kombinaci těchto důvodů a pro Alphabet to bylo nejjednodušší. Navzdory tomu, že v indickém Haidarábádu má Google největší kampus hned po Spojených státech. Dalo by se říct, že jde o „specifický trh“.

zdroj: Notebookcheck, thenextweb

YouTube blokuje v Indii HD videa, místní mohou sledovat pouze 480p
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 4 hlas/ů

1 komentář