Loni v květnu se HTML5 stal výchozím přehrávačem na YouTube v prohlížeči Chrome. Odteď bude výchozím i dalších browserech, které doposud používaly Flash Player: jmenovitě Internet Explorer 11, Safari 8 a betaverze Firefoxu.

YouTube už ve výchozím nastavení používá HTML5
YouTube už ve výchozím nastavení používá HTML5

Google ve svém blogpostu popisuje, jak bylo složité postupně nahradit starou technologii za novou. HTML5 se pořád vyvíjelo, nebyly jasné specifikace ani přesné formáty, které se budou používat. Velkým problémem byla chybějící technologie Adaptive Bitrate (ABR), která zabrání častému načítání videa tím, že dočasně přepne na horší kvalitu. Podle interních statistik Googlu se po implementaci ABR zmenšil počet „bufferování“ o více než polovinu.

 

V HTML5 se teď Google spoléhá hlavně na vlastní videoformát VP9, který při zachování stejné kvality jako u H.264 potřebuje o třetinu méně dat. S VP9 se YouTube naučil i 4K videa a díky němu podporuje rovněž snímkovací frekvenci 60 fps (i proto to jde zatím jen v Chromu).

HTML5 už také dostal DRM pro autorsky chráněné díla. Přehrávače kvůli tomu často používaly Flash Player nebo Silverlight, protože provozovatelé služeb nemohli dopustit, aby si uživatelé mohli snadno ukládat kopie streamovaných videí k sobě na disk.

Google pochváli také konkurenci jako Microsoft, Apple, Netflix nebo Vimeo, že si na adopci HTML5 také dávají zaléžet, a nepřímo vyzývá ostatní, aby i oni postupně opustili zastaralý Flash Player.

Zdroj: Google

Ohodnoťte tento článek!