YouTube se pustí do boje s konspiračními teoriemi. Bude odkazovat na faktické články

I služba zaměřená na video zareaguje na množící se lživý nebo manipulativní obsah.

4
Ilustrační foto
Ilustrační foto

Technologické firmy pomalu přijímají zodpovědnost za dezinformační obsah na svých službách aktivními protiopatřeními. Facebook např. testuje kontrolování zpráv a ještě dříve chtě spojit síly s organizacemi ověřujícími fakta. Nevím jak vy, sám zatím reálné výsledky na sociální síti nevidím. Do boje s dezinformacemi se oficiálně vydá také YouTube.

Doufejme, že budou výsledy viditelnější než na Facebooku. O chystaných aktivitách na festivalu SXSW v úterý informovala Susan Wojcicki, nynější ředitelka YouTubu, jak informuje CNBC. Není pochyb o tom, že je videokanál zneužíván k šíření fake news. V této souvislosti připomenu loňskou analýzu českých dezinformačních kanálů na YouTubu, kterou vypracoval online deník Aktuálně.cz.

YouTube každý měsíc použije 1,5 miliardy lidí.

K tématu: Informační válka konečně vyvolala bitvu s falešnými zprávami

Jednoduše řečeno se YouTube do boje s konspiračními teoriemi vydá tak, že během několika měsíců pod takovými videy začne zobrazovat boxík s odkazy na legitimní informační zdroje. Primárně by mělo jít o Wikipedii. Pro diváky a divačky tak bude snazší rozpoznat fikci od reality. Je samozřejmě otázka, nakolik budou takové boxy efektivní a jak úspěšně se je podaří nasazovat videí obsahujících konspirační teorie.

Podle Wojcicki budou dodatečné informace doplňovány jen v případě, že konspirační teorie způsobující velký rozruch. YouTube se patrně snaží uklidit svůj nepořádek. Nedávno se totiž řešilo, že našeptávací systém ve vyhledávání vás nezřídka odkáže na videa s extrémistickým obsahem nebo právě s různými konspiračními teoriemi plnými smyšlenek.

Ohodnoťte tento článek!

4 KOMENTÁŘE

  1. Pomatený lidi jsou a budou. Problém je v jejich hlavě, a když je nezblbne video na youtube, tak je zblbnou jehovisti nebo aštar šeran. V první řadě by se mělo začít osvětou na školách a dále konspirační teorie a fake news veřejně probírat a předkládat argumenty proti i pro. Youtube by mohlo podobná serióznější videa přidávat k těm konspiračním jako oponentní názor. Dalším aspektem je, že na Internetu se lidi velmi rychle sdruží do skupiny podobně pomatených. Když jde někdo mezi lidi, tak šance, že narazí na významnou skupinu zastánců ploché země bez oponentů tohoto názoru, je mizivá.

  2. Ponechal bych volbu a rozlišení pravdivé/nepravdivé informace na sobě. Tohle je jen další oklešťování práva na informace a manipulace s nimi. Google si tak může prakticky dát do vyhledávače pouze svoje (zmanipulované) informace.