YouTube Music zatím stojí kvůli dohodě nezávislých vydavatelů. Těm se nelíbí podmínky

0

Chystaná streamingová služba postavená na YouTubu se dostala pro problémů. Google už podepsal spolupráci velkou vydavatelskou trojkou Sony, Warnerem a Universalem, ale narazil u nezávislých labelů. Napětí vygradovalo tak, že organizace WIN (Worldwide indepent network), která zastřešuje nezávislé vydavatele, se do Googlu (YouTubu) opřela veřejně.

YouTube prý členům WIN nabídl nevýhodné až šikanující podmínky. Odměny by prý byly nižší než u konkurenčních služeb Spotify, Rdio nebo Deezeru. O podmínkách navíc nechtějí vyjednávat. A pokud s nimi labely nebudou souhlasit, tak prý YouTube bude jejich obsah blokovat, čímž je odstřihne i od příjmů z běžné reklamy.

Organizace WIN se zformovala v roce 2006, dnes zastupuje nezávislé vydavatele v 18 zemích světa a její celkový podíl na trhu s hudbou je druhý za Universalem. Zástupci Googlu ani YouTubu nechtěli situaci komentovat.

Osobně nevěřím tomu, že by YouTube měl v podmínkách, že při nepodepsání dohody bude klipy indie labelů blokovat. Tím by byl sám proti sobě. Navíc jde o službu s tak významným tržním podílem, že by jej vydavatelé mohli soudně napadnout. Zveřejněním kauzy tak dojde maximálně ke zvětšení prostoru pro případné vyjednávání, tedy přesněji dorovnání odměn s konkurenčními službami,

Zdroj: WIN via NYT

Ohodnoťte tento článek!