YouTube po osmi letech: každou minutu přibude 100 hodin nového videa

0

Třetí nejnavštěvovanější web světa slaví osmé narozeniny. Veřejnou premiéru si stránky s heslem „broadcast yourself“ (vysílej) odbyly v květnu 2005. Samotná historie je ale trochu košatější. Doména vznikla už v polovině února téhož roku a první video bylo na server nahráno na konci dubna. Google ale narozeniny obecně slaví během května, konkrétní datum nestanovil.


První video na YouTube, spoluzakladatel Jawed Karim v zoo

YouTube od té doby zažil hodně milníků. Dostal se do velkých autorskoprávních problémů s mediální korporací Viacom. Všechny soudy, kde YouTubu hrozila až miliardová pokuta, ale skončily dobře. Během roku 2006 službu pohltil Google, a tomu trvalo dalších šest let, než pomocí ní definitivně nahradil svůj starší videohosting Google Video.

Dnes už je YouTube hlavním hudebním centrem s videoklipy, přibývají placené kanály a nad službou funguje v USA i videopůjčovna. Google investuje do nových tvůrců a má přes milion partnerů. Každou minutu přibude 100 hodin nového videa (ještě loni 72 hodin). A YouTube má také první videoklip s více než miliardou zhlédnutí. Ano, PSY – Gangnam Style.

Původ YouTube

  • 14. 2. 2005 – Zaregistrována doména YouTube.com.
  • 23. 4. 2005 – Na YouTube přibyl první video.
  • květně 2005 – YouTube otevřeno veřejnosti.
  • 9. 10. 2006 – Google oznámil, že za 1,65 miliardy dolarů YouTube odkoupí.
  • 13. 11. 2006 – Akvizice byla dokončena.

Další důležité body historie této sítě najdete v našem starším článku nebo pod štítkem YouTube.

 

Zdroj: YouTube

Ohodnoťte tento článek!

1 komentář