Z Brna do Bratislavy za 10 minut. Město spolupracuje s Hyperloopem a ten chce spojení i s Prahou

1
Hyperloop Transportation Technologies
Hyperloop Transportation Technologies (zdroj: HTT)

Česko by se mohlo připojit k dopravnímu systému budoucnosti. Koncept Hyperloop, který před čtyřmi lety nadhodil Elon Musk, ale kterému se nechce věnovat, už má dvě firmy, jenž chtějí nápad dostat do komerčního provozu. Hyperloop One a Hyperloop Transportation Technologies.

Ta druhá už získala investice v hodnotě 100 milionů dolarů a jedná s evropskými městy, jak a kde by se daly vysokorychlostní dráhy vybudovat. Loni podepsala dohodu s Bratislavou, Vídní a Budapeští. Přidalo se i Brno a HTT má zájem připojit i Prahu. Cesta z Brna do Bratislavy by zabrala jen 10 minut. Z Brna do Prahy 15 minut.

Hyperloop využívá podtlakové tunely, ve kterých se pohybují přetlakové kapsle poháněné lineárně indukčními motory a vzduchovými kompresory. Za těchto podmínek mohou kapsle svištět rychlostí přes 1000 km/h. Ani jedna z firem ale zatím nepředvedla reálnou ukázku. Stále jde jen o papírové plány. To ale firmě nic nebrání v tom vytipovat si místa, kde stavět.

Brněnský primátor Petr Vokřál dnes podepsal s šéfem HPP Dirkem Ahlbornem dohodu o spolupráci. Firma spolu s městem nechá vypracovat studii proveditelnosti. „V současnosti můžeme vyvíjet veřejnou dopravu novým způsobem. Můžeme tak vytvořit ekosystém, na kterém může stavět a využívat ho úplně každý. Důležitým aspektem je pro nás i zážitek a pohodlí cestujícího,“ řekl Dirk Ahlborn.

Pokud by tedy Hyperloop skutečně fungoval, srdce Evropy je ideálním místem, kde technologii zavést. Důležitá velká (nebo rovnou hlavní) města jsou relativně blízko u sebe. HTT svou vizi dnes představilo na konferenci v Brně. Více informací z akce najdete na Euro.cz.

https://www.youtube.com/watch?v=fC4RZoKRWs4

Ohodnoťte tento článek!

1 komentář