Z dílny ExtraHardware: extrémně tichý mini-počítač s herním výkonem (projekt)

0

Tichý, malý, výkonný

Tichý, malý, výkonný

Komplexně výkonný (tj. nejen procesorově, ale i graficky) počítač by měl mít ideálně míry krabičky od zápalek a nevydávat žádný hluk. To bude samozřejmě ještě dlouho nereálné. Formát takového zařízení předstírá například Intel s miniaturním mobilním počítačkem Compute Stick, který se vejde i do panáku. Co mu ale bohužel chybí, je výkon. Jako poznámkový blok připravený do každého HDMI je nicméně super. Prozatím se ale vrátíme k sice větším, ale výkonným věcem.

Projekt, o kterém tento článek je, jsme ve spolupráci s výrobci hardwaru vytvořili především z jednoho důvodu. A sice proto, že i v době, kdy jsou možnosti pro malé, tiché a přitom výkonem nabité sestavy obzvlášť přívětivé, drtivá většina uživatelů jich nevyužívá, zůstává u zažitých standardů a pokrokové věci nepodporuje. Potom se ale nemůžeme divit propadávajícímu se desktopovému trhu a vysokým příplatkům za kompaktnejší komponenty. Zkrátka, něco ten nezájem a vývoj pokrýt musí. 

Gigabyte Z170N-Gaming 5
Z dílny ExtraHardware: extrémně tichý mini-počítač s herním výkonem (projekt)

Kdysi vznikl mýtus, že není možné skloubit výkon s bezhlučností. S přibývajícím výkonem totiž narůstá i ztrátové teplo, ktoré je nevyhnutné rychleji odvádět ventilátory. Ve skutečnosti k tomu zase až tolik ventilátorů nepotřebujete a ve finále je možné s jedním jediným pomaloběžným ventilátorem, který stejně neuslyšíte, dosáhnout stejných výsledků jako u celopasívních řešení. U těch ale zaplatíte deset tisíc jen za skříň a příslušenství a i tak si nezahrajete, protože výkonnou grafiku v nich neuchladíte.

 

My jsme si laťku nasadili nejvýše, co to šlo. Nestačí nám jen tichý počítač bez ohledu na rozměry, to by bylo příliš jednoduché. Musí být co nejmenší. A vězte, že menší než ten náš, při zachovaní dospělého železa s plnohodnotnými parametry, už sestavit snad ani nejde. Nakonec, přesvědčte se na vlastní oči.

Základní deska a CPU

Základem podvozek Mini-ITX…

Špatnou cestou sa spousta z vás ubírá hned na začátku, při výběru základní desky se zastaralým formátem ATX. Desky Mini-ITX nenabízí o nic méně z toho, co potřebuje a využije drtivá většina z nás. Mají síce jen jediný slot pro grafiku, kolik lidí ale obsadí víc PCI(e)?

Gigabyte Z170N-Gaming 5

Některé rozšiřovací karty pro běžné počítače už v módě nejsou tak jako kdysi. Všechno je „onboard“ a v případě vybavenějších desek i v nadstandardní kvalitě, jako například u Gigabyte Z170N-Gaming 5 s novoučkou čipovou sadou. Integrovaná je špičková gigabitová síťovka Killer a zvukovka Sound Blaster s čipem X-Fi. S až šesti SATA 6 Gb/s nebudete mít nouzi ani po připojení více disků. Slušná je napájací kaskáda i chlazení MOSFETů, takže ochuzeni nejsou ani nadšenci do přetaktování.

Gigabyte Z170N-Gaming 5 Gigabyte Z170N-Gaming 5 Gigabyte Z170N-Gaming 5 Gigabyte Z170N-Gaming 5

Gigabyte Z170N-Gaming 5
Gigabyte Z170N-Gaming 5

Gigabyte Z170N-Gaming 5

 

…se srdcem efektivního Skylaku

S novou paticí LGA 1151 jsou tu i nové procesory. Oproti předešlé generaci přináší zase o něco lepší efektivitu (poměr výkon/příkon) a máte tři možnosti, záleží na vašem rozpočtu a požadavcích.

Zlatou střední cestou je Core i5-6600K začínající na 7000 Kč. Jeden a půl tisíce můžete ušetřit s o 800 MHz níže taktovaným modelem i5-6400 bez otevřeného násobiče (ale stále čtyřmi fyzickými jádry), nebo si naopak tři tisícovky připlatit za i7-6700K s HyperThreadingem.

Intel Core i5-6600K

Intel Core i5-6600K Intel Core i5-6600K
Intel Core i5-6600K

Správné zasazení procesoru do patice

Vsuvka pro ty, co svůj počítač skladají poprvé. Po vytáhnutí základní desky z antistatického obalu z její patice odstraníte plastovou krytku. Potom v pravém rohu zatlačíte a uvolníte sponu a zdvihnete stabilizační rámeček. Obzvlášť pozor si dejte na velmi křehké piny. Připravený procesor do patice opatrně položíte ve směru se zlatou šipkou v levém spodním rohu a opět zajistíte tak, jak to bylo na začátku.

 Intel Core i5-6600K Intel Core i5-6600K Intel Core i5-6600K Intel Core i5-6600K 

 Intel Core i5-6600K Intel Core i5-6600K

Chladič procesoru a paměti

Chladič se širokými rozestupy žeber

Protože nám jde o absolutní minimalizaci hluku, volba padla na pasivní chladič. Konkrétně Zalman FX70, který je pro danou disciplínu tím nejvhodnějším, co existuje.

Všeobecně platí: čím větší rozestupy, tím lepší – ohřátý vzduch ze všech míst přirozeněji uniká do okolí, například vlivem podtlaku ze zadního ventilátoru na výdechu.

Zalman FX70 Zalman FX70 Zalman FX70
Zalman FX70

Zalman FX70 Zalman FX70

Předchozí

4. Očištění a aplikace termopasty

Než se pustíte do montáže chladiče, nezapomeňte očistit (isopropylalkoholem, anebo v případě že nemáte, technickým benzínem) styčné plochy. Hlavne tu na chladiči, na které často zůstávají pozůstatky lepidla z ochranné folie. To všechno zbytečně snižuje přestup tepla.  

Teplovodivou pastu naneste ve formě malé kapičky doprostřed tepelného rozvaděče. Neroztírejte, vytvoříte tak leda vzduchové bubliny (opět zhoršující teplovodivost) a nechte pastu roztéct silou přítlaku chladiče. K množství platí: raději méně než více. Nadbytečné množství past s nižší viskozitou se totiž vytlačí za heatspreader, hustší vytvoří silnou vrstvu přecházející do role izolantu. Požadovaná je tenká vrstvička. Účelem je jen vykrytí jemných nerovností a celistvé spojení obou ploch.

Montáž chladiča Montáž chladiča

 Montáž chladiča Montáž chladiča Montáž chladiča 

 Zalman FX70 Montáž chladiča

 

Čas na vyšší standard pamětí

Skylake sice má řadič i pro paměti DDR3, tyto sloty bude reálně obsahovat pouze minoritní část desek. Pro ty, co kupují nový počítač, nemají jiné než DDR4 žádný smysl, hlavně, když gigabajtová cena je už skoro na stejné úrovni jako u trojek.

Cenově nejvýhodnější jsou 16GB kity, konkrétně 2166MHz HyperX Fury s CL14 od Kingstonu, nebo potom Savage s vyšší frekvencí (2400 MHz) a nižším časováním (CL12) za tisícovku navíc. V klidu ale ušetřte s levnějšími, výše příplatku je celkem určitě neadekvátní výkonnostnímu nárůstu. 

DDR4 Kingston Savage
DDR4 Kingston Savage

 DDR4 Kingston Savage DDR4 Kingston Savage DDR4 Kingston Savage DDR4 Kingston Savage 

 DDR4 Kingston Savage

Skříň a ventilátor

Nejmenší skříň pro všechno

Pří výběru skříně jsme váhali nad dvěma. Nad na výšku orientovanou Cooltek U2 a spíše delší než vysokou Raijintek Metis. Vítězkou sa stala nakonec druhá jmenovaná, s rozměry 254 (výška) × 277 (hloubka) × 190 mm (šířka) je totiž ještě o tři litry menší. O žádné ješte menší, kam dostaneme dedikovanou grafickou kartu s vysokým chladičem, nevíme.

Raijintek Metis je hliníková skříňka s hmotností 2,8 kg. Má zaoblené boční hrany a je dostupná v šesti barvách (černá, červená, stříbrná, modrá, zelená a zlatá) ve verzích s oknem i bez.

Raijintek Metis

Vzhledem ke své nízké ceně se Raijintek Metis může pyšnit kvalitním dílenským zpracováním a pevným tělem. Materiály majú tloušťku až 1,5 mm. Dvojice konektorů USB 3.0 a audio jsou velmi dobře umístěné na vrchu, hned nad čelním panelem.

 Raijintek Metis
Raijintek Metis 

 Raijintek Metis Raijintek Metis Raijintek Metis

Montáž základní desky je tradičně situovaná do vertikální polohy, jako tomu bývá pravidlem ve velkých towerech. Interiér je velmi jednoduchý ale funkční. Je tu podpora zdrojů ATX s umístěním vepředu dole. Na druhé straně je výdech systémového chlazení.

Raijintek Metis

 

Výměna stock ventilátoru za pořádný

Dodávaný ventilátor s kluznými ložisky neoplývá právě hvězdnými vlastnostmi a v na ticho orientované sestavě nemá co dělat. V tomto případě jsme měli jasno, a to výměnou za Noctua NF-S12A ULN s max. 800 otáčkami. V reálu (se zapojením přes zpomalovací adaptér) si ho deska po zapojení na SYS_fan zreguluje tak k poloviční hodnotě, podle aktuální potřeby, kdy nebude otravovat ani při hrobovém tichu.

Raijintek Metis 

Tento ventilátor při nízkých otáčkách disponuje citelně vyšší účinností, respektive jinými slovy poměrem výkonu k hlučnosti, než běžné ventilátory, což usuzujeme z podrobného testování. To díky vlastnosti zlepšujícím prvkům po těle rotoru i rámečku. 

Noctua NF-S12A ULN

Noctua NF-S12A ULN Noctua NF-S12A ULN
Noctua NF-S12A ULN

 Noctua NF-S12A ULN

K úplné dokonalosti ventilátor připevníte namísto vrutů gumovými trny. Ty eliminují jakékoli chvění a zabraňují přenosu vibrací na kostru skříně.

Montáž Noctua NF-S12A ULN

 

SSD (disk) a napájecí zdroj

Bez SSD to nejde

Použití SSD je úplnou samozřejmostí. Kromě toho, že jsou plotnové disky pomalé, jsou též hlučné a cena SSD spadla už na velmi přijatelnou úroveň. Kingston Savage s kapacitou 480 GB je na Alze za vynikajících 5000 Kč. Větší interní úložiště potřebuje jen málokdo.

SSD Kingston HyperX Savage

Do naší sestavy jsme nainstalovali dva 240GB kousky, což může být při zapojení do pole RAID0 zajímavé pro ty, kteří vyžadují extrémně rychlý zápis. Tehdy ale počítejte se zvýšeným rizikem ztráty dat.

Z praktického hlediska je ale lepší je nechat jako dvě nezávislé jednotky, kde na jedné bude systém. Každopádně, Kingston Savage v zápise i čtení exceloval i v našich testech. Každopádně, chybu neudělám ani s pouze jedním, větším diskem, včetně třeba 500GB Crucial MX200 do rozhraní M.2.

SSD Kingston HyperX Savage
SSD Kingston HyperX Savage

SSD Kingston HyperX Savage SSD Kingston HyperX Savage 

SSD Kingston HyperX Savage

Námi použitá skříň má jen dvě pozice pro 2,5″ zařízení, na dně. O maximální efektivitě využití prostoru hovoří i fakt, že jsou jen chloupek vzdálené od žeber chladiče a při jejich instalaci je ani nemůžete dotáhnout na místo předtím, než zapojíte napájecí kabely. Kabeláž a konektory lepších zdrojů jsou totiž příliš široké na to, aby se vám je do disku podařilo zasunout až potom.

  Montáž SSD Kingston HyperX Savage Montáž SSD Kingston HyperX Savage

Montáž SSD Kingston HyperX Savage Montáž SSD Kingston HyperX Savage

 

Energie z platinové bezhlučnosti

Ze zdrojů bylo též víc možností výběru. Nakonec jsme sáhli po 520W pasivním Nightjare od SilverStonu. Vy můžete ale koukat i po dostupnějším SeaSonicu obdobné watáže a vlastně všeho, SilverStone je ve skutečnosti osazením prevlečený SeaSonic.

SilverStone Nightjar NJ520

Pro ty šetrnejší z vás bude zajímavý i Corsair RM550x fungujíci při nižší zátěži též pasivně. Jenom má „jen“ certifikaci 80Plus Gold a tím pádem o trochu nižší účinnost. Tak ušetříte 1 500 Kč a zanedbatelný rozdíl v efektivitě vám ty peníze nesežere.

My jsme dražší zdroj zvolili jen z důvodu připravenosti na vyšší zátěž (a bezhlučnosti) i po případném přetaktování procesoru. Do malých skříní je důležité vybírat zdroje s odpojitelnou kabeláží, ať vám v už tak stísněném prostoru neplandá nic, co nepotřebujete.

SilverStone Nightjar NJ520 SilverStone Nightjar NJ520

SilverStone Nightjar NJ520 SilverStone Nightjar NJ520 Montáž SilverStone Nightjar NJ520

Předchozí