Z Intelu odchází šéfka serverových procesorů. Z prodloužené dovolené jde ke Googlu

2
Diane Bryant
Diane Bryant

Minulý měsíc jsme měli v komentářích rušno nad odchodem Raji Koduriho z AMD – a následně s jeho promptním vynořením v Intelu, kde povede velkou iniciativu, která má z Intelu udělat třetího (nebo pokud to vyjde druhého až prvního) výrobce samostatných GPU. Koduri si předtím vzal neobvyklou prodlouženou dovolenou, takže spekulace běžely již předtím. Možná si vzpomenete, jak jsme v této souvislosti zmiňovali, že pro změnu v Intelu má také několikaměsíční dovolenou (oficiálně kvůli rodinným záležitostem) Diane Bryant, šéfka důležité divize serverových CPU. A právě tato dovolená už také skončila a stejně jako Koduri, i u Diane Bryant na ní navazuje změna zaměstnání.

Že Diane Bryant odejde na několikaměsíční prodlouženou dovolenou, oznámil Intel na začátku května. Tisková zpráva z té doby naznačovala, že by pak pravděpodobně nastoupila na jinou pozici než na místo generální manažerky/prezidentky serverové divize (Data Center Group). Na její pozici byl totiž v květnu okamžitě přesunut Navin Shenoy, který do té doby vedl PC divizi (tedy Client Computing Group). A David Shenoy ho také podle všeho bude držet nastálo, protože Diane Bryant se do Intelu nevrací.

Firma zatím k jejímu odchodu nic oficiálně nesdělila, smazala ale mezitím informace o ní ze svého webu. Promluvil však Google, který hlásí, že Diane Bryant k němu nastupuje jako provozní ředitelka (COO/Chief Operating Officer) divize Google Cloud. U serverů tedy zůstane a Googlu by se mohly hodně hodit její zkušenosti s největším dodavatelem serverových CPU. Ten je nepostradatelným partnerem, ale je s ním také nutno bojovat o ceny a hodně velkých provozovatelů datacenter by asi tuto závislost rádo omezilo a mělo alternativy, takže vztah k Intelu je zřejmě do určité míry i antagonistický.

Diane Bryant má za sebou více než třicetiletou kariéru. Hlavou Data Center Group byla pět let, předtím sloužila na pozici CIO (Chief Information Officer) a byla i viceprezidentkou společnosti. Její vzdělání je technické. Podle svých vlastních slov se rozhodla studovat na inženýra poměrně náhle, když se dozvěděla, že jde o dobře placená místa. To je ovšem pochopitelné, jelikož v mládí to údajně neměla úplně lehké. Otec trval na tom, že v osmnácti musí začít žít sama, ačkoliv v té době ještě stále chodila na střední školu.

Stejně jako u Koduriho se i zde asi bude (možná navěky) spekulovat o tom, zda byla Diane Bryant ze své pozice vyhozena, nebo zda odešla dobrovolně. Ona prodloužená dovolená může přirozeně být zastíracím manévrem, na druhou stranu je zajímavé, že Intel zatím stále nemá hotové nějaké oznámení a věc se poprvé objevila na blogu Googlu. Dovolená Diane Bryant byla delší než u Raji Koduriho, ale neodvážil bych se tvrdit, že její odchod byl určitě nucený. Někteří komentátoři si myslí, že bývalá šéfka selhala a podcenila hrozbu konkurence, jenže Xeonům se za jejího působení velmi dařilo a v podstatě otevřely Intelu cestu z „vězení“ setrvale se zmenšujícího trhu PC. A během této doby přišel Intel s úspěšnými novinkami jako Xeon D.

intel-xeon-scalable-skylake-sp-wafer-1600A v případě serverových CPU Intel za Diane Bryant rozhodně nestagnoval nebo uměle nezpomaloval vývoj jako například s věčným setrváváním desktopu a notebooků na dvou/čtyřech jádrech. Podceněním konkurence se asi prohřešila spíš PC divize, kterou ale paradoxně vedl onen Navin Shenoy, jenž zůstává (ovšem šéfem této divize byl také až od jara 2016). A také se nesmí zapomínat na to, že celou roadmapu Intelu zdržuje zpomalení vývoje jeho výrobních procesů, což je ale zodpovědnost tovární divize, nikoliv šéfa vývoje (serverových) CPU a dalších produktů. Mimochodem, šéf výroby rezignoval v srpnu.

Ohodnoťte tento článek!

2 KOMENTÁŘE

  1. Diane Bryant taky dolovila. Evidentně. Nechci se do toho zabrušovat, abych se pak z toho nemusel zase vybrušovat a nenapsal něco špatně. Já nechci nic ovlivňovat a čekám, co Jan pro čtenáře opraví. 🙂

    „neobvyklou prodlouženou dolovenou“
    „jelikož to v mládí to údajně“

    Pro ty, kteří by mermomocí chtěli navštívit profilovou stránku Diane Bryant, Archive.org Cache má poslední záznam z konce července: http://web.archive.org/web/20170729234015/https://newsroom.intel.com/biography/diane-m-bryant/