Z Windows 8 Pro lze downgradovat až na Windows Vista. Platí i pro OEM licence

0

Otázka upgradování nás již nepálí, víme vše podstatné. Na podzim mohou majitelé počítačů s Windows XP a novějšími přejít za výhodnou cenu na nová Windows 8. V Česku za takový přechod zaplatíte 29,99 eura, když zvolíte cestu digitální distribuce. Za nízkou cenu dokonce obdržíte vyšší edici Pro, která bude navíc obsahovat funkce určené především náročným uživatelům a profesionálům. Dnes jsme se dozvěděli pro změnu něco o opačném směru přecházení, a sice o downgradu.

Tip: Upgrade na Windows 8 Pro vás v České republice vyjde na 29,99 EUR

Na možnosti downgradu se v diskuzi opět dotázal jeden z našich čtenářů. Odpověď jsme získali. Zřejmě pro vás bude lehce šokující, na starší verze operačního systému budou moci přejít všichni majitelé Windows 8 Pro. Platí to dokonce i pro vlastníky levné OEM licence. A kam se až budete moci vrátit časem? Pokud vám Osmičky nebudou vyhovovat, budete si moci nainstalovat buď Windows 7 Professional, nebo starší Windows Vista Business. Velmi stará Windows XP bychom v nabídce downgradu ani nečekali, vždyť jim zanedlouho vyprší podpora.

Prostor pro používání starších Windows tedy logicky nezbyl u Windows RT, s nimiž se tak jako tak budeme setkávat skoro výhradně v tabletech, kde byste asi na Vistu přecházet nechtěli, i kdyby vám tu možnost někdo dal. Ani základní edice Windows 8 vám bránu pro přechod neotevře. Širší možnosti naopak mají firmy a organizace, které disponují multilicencemi. (Multilicence Windows 8 jsou dostupné od 1. září.) Zde s upgradem na Windows 8 Pro získáváte možnost downgradovat na předchozí verze, a to až na prastará Windows 95.

 

Ještě bychom rádi zodpověděli otázku, jak budete moci prokázat legálnost Windows 8, když je pouze stáhnete z internetu. Digitální distribuce bude cenově výhodnější, proto se zájemci budou rozhodovat obvykle zřejmě pro ni.

Normálně se legalita ověřuje prostřednictvím unikátního COA štítku, avšak když žádný mít nebudete, budete si moci přinejmenším vytisknout produktový klíč, spolu s dalšími údaji, kterými se posléze případně prokážete. Bude to váš doklad o legálním nabytí licence. Windows 8 navíc budou vázána na konkrétní účet a jméno, takže tímto bude rovněž možné legalitu instalace ověřit. O přihlašování k Microsoft Account jste již slyšeli?

Zdroj: vlastní

Ohodnoťte tento článek!