Za čtyři roky by prý mohlo být 30 % PC založených na procesorech ARM. Už teď mají slušný podíl

48
ARM Limited logo na fasádě sídla firmy 1600
ARM Limited, logo na fasádě sídla firmy
-
Zdroj: Depositphotos

Hrozba, kterou představují procesory ARM pro tradiční PC platformu x86, se zvyšuje. Podle některých analytiků mohou převzít velkou část trhu PC už do čtyř let.

Před nedávnem jsme tu měli zprávu o tržních podílech výrobců procesorů v PC – respektive, výrobců procesorů x86. Chyběla v tom data o podílu procesorů ARM, které se v počítačích pomalu rozmáhají nejen na platformě Apple. Teď se objevil také údaj o tom, kolik procent trhu už v třetím kvartálu tato alternativa ukousla. Někteří analytici teď předvídají docela zásadní rozšíření v nejbližších letech, i když to samozřejmě nebude úplně lehké splnit.

Prognózu, či možná spíš odhad možností procesorů ARM do budoucna nyní vypustila firma Canalys Research, která je jednou z firem sledujících prodeje počítačů a tržní podíly jejich výrobců. Podle jejího prezidenta Steva Braziera se dost podceňuje význam momentální situace na trhu, zatímco dle jeho názoru se díváme na takřka historickou událost, která právě mění tvář počítačového průmyslu.

Brazier uvádí, že dle jeho odhadu by už do čtyř let, tedy do roku 2026, mohly procesory ARM být ve 30 % osobních počítačů, čímž se míní klasická PC (a notebooky). Ještě větší tržní podíl by se jim mělo podařit získat v serverech, nebo alespoň specificky v tzv. cloudových serverech, poskytovaných přes služby Amazon AWS, Microsoft Azure a podobně. Tam by ve stejné době již ARM mohl mít 50 %, takže by se mohl začít překlápět v dominantní sílu na trhu.

Otázka je samozřejmě, zda je toto reálné, nebo se to zařadí k těm z minulých predikcí, které budoucí vývoj moc dobře neodhadly. Jako například pověstné ambiciózní tvrzení samotného ARMu o získání 20 % trhu serverů do roku 2020. Tam to ale samozřejmě nebyl nezaujatý odhad, ale aspoň do určité míry nástroj marketingu.

Amazon Graviton3 1600
Amazon Graviton3, serverový ARM procesor pro cloudové servery (zdroj: Amazon)

Tip: Graviton3 přichází: první procesor s architekturou ARM Neoverse V1, 5nm proces a sedm čipletů

Současný podíl dle Mercury Research

Vedle této (optimistické pro ARM?) předpovědi máme nyní čerstvě také data od analytické firmy Mercury Research, která je zdroj také oněch průzkumů podílu x86 procesorů. Možná je dobré zmínit, že podle jejího výzkumu zatím realita trošku zaostává za tím, co zde znělo před chvílí. Zmíněný šéf Canalysu také uvedl, že se pravděpodobně už teď dá bezpečně říct, že Arm již má pod palcem více než 15 % PC. Podle Mercury Research je však dnes realita střízlivější (otázka je, jak to bude v tom roce 2026).

Před třemi měsíci jsme psali, že podíl procesorů ARM měl dosavadní vrchol v prvním čtvrtletí, kdy dosáhl pozoruhodných 11,3 %, poté ovšem v druhém kvartále trošku klesl na 9,5 %. Dost možná kvůli určité sezónnosti v prodejích počítačů Apple v závislosti na tom, kdy vyjdou nové modely, ale také už mohlo jít o různé vlivy současné krize. Nyní ve třetím kvartálu ale každopádně ARM opět obnovil růst a dostal se už na 13,1 %. Je to tedy pozadu za odhadem Canalysu, ale současně je to nový rekord.

Tip: ARM procesory Qualcommu s architekturou Nuvia mají jméno: jádro je Oryon, příchod 2023

Má jít o údaje pro spotřebitelská PC, takže asi nejsou započítané servery nebo pracovní stanice (zda do nich Mercury Research zahrnuje PC a notebooky „business“ řad pro velké firmy, to není úplně jasné). Tento aktuální nárůst podílu procesorů ARM je zřejmě zásluhou zejména značky Apple. Podle analýz trhu se totiž ve třetím kvartálu výrazně propadl prodej klasických PC a notebooků, což snížilo množství prodaných x86 procesorů od AMD a Intelu. Naopak Applu se v tomto kvartálu pokles vyhnul a měl vysoké prodeje. Protože už firma z velké části na procesory ARM přemigrovala, logicky tím stoupl jejich celkový podíl na trhu.

Nemusí to ale být navždy, protože výrobci normálních PC s Windows se nyní snaží o redukci skladových zásob. Ale po dokončení této kůry jejich dodávky do distribuce zase stoupnou nad současnou úroveň. Část teď vysokého podílu, který ARM (a Apple) na trhu má, se tedy může ještě vrátit zpátky k platformě x86.

Zdroj: Tom’s Hardware

Za čtyři roky by prý mohlo být 30 % PC založených na procesorech ARM. Už teď mají slušný podíl
Ohodnoťte tento článek!
3 (60%) 10 hlasů

48 KOMENTÁŘE

 1. Je to jen takové hraní se slovíčky. V 80. letech by nikoho nenapadlo nazývat počítače Applu, Atari, Sinclairu a všech ostatních, co nepoužívali x86 platformu, jako PC, přestože se všichni asi shodneme, že „osobní počítače“ vyráběli.

 2. Proč? Protože Apple. Bohužel to neukazuje jak je nebo není v počítačovém světe ARM konkurenceschopný. Arm proti PC procesorům zatím noho nepředvedl. U mobilů je to jiná. Jenom si říkám kdy už někdo vyrobí PC s parametry telefonu.

  Jedna technická Tím že do systému naroubuji ARM tak se mi takový systém jeví jako vyloučen ze světa PC.

  • Pravděpodobnější a bližší scénář spíš bude kdy se objeví telefon s parametry pc než naopak.

   Z jakého důvodu je vyloučen ze světa pc? Osobní potřeby na tom člověk asi ukojí, programovat se to dá jako každý jiný pc, nějaký hry to taky určitě dá. Vynechal jsem něco?

   • Běží na tom účto? Můžu si tam pustit svou koupenou aplikaci pro Wintel? Připojím tam scanner, lamerpáku, převodník na RS-232/485?

    Jako chápu, že většině mudlů stačí k spokojenosti browser a internet, ale PC je hlavně o té naprosté univerzalitě.

    • „.. převodník na RS-232/485 ..“
     Jde to strčit do USB?
     Pokud ne, tak to má 90% x86 based PC problém. Tohle už je nějakou dobu výsadou prmyslových a/nebo embeded nasazení. Procentuálně to má větší výskyt u ARM než x86 zařízení.

     „.. připojit skener ..“
     Fyzicky – ana, elktricky -ano, použitelnost závisí na SW. Ale to u Wintel taky.

     „.. koupenou aplikaci pro Wintel ..“
     Ono někdy je problém takovou aplikaci nasadit i na jiný systém s Intel a Windows.
     Zaleží víc na nom „Intel“ nebo na tom „Windows“?

     Obíávám se. že ta universalita PC je už jenom bájný mýtus přžívající v hlavách postarších pamětníků …

     90% konzumentů obsahu opravdu stačí připojení k netu a prohlížeč.
     My ostatní jsme exoti.

      • Tak to sis zkus rozběhat paralelní port a připojit třeba programovatelný starší DSP na novějším Win než XP.

       Nám nezbylo, než rozběhnout virtuální mašinu na Win XP, na 10 ani 7 to absolutně nechtělo spolupracovat i když driver byl nainstalovaný správně.

       Jestli máš další argument, sem s tím..

      • PCIE řadič s LPT a COM porty stojí 250 korun. Chodí pod Win 10 i win 11, tak kde je problém?

      • Corel Suite 11 např. Stačí jen nějaký Sandy Bridge s 16GB RAM (tam už Win XP nechceš) s Win 7 a výše, ten SW už se tam nerozjede a můžeš kupovat nový. Teď je v módě navíc “monthly subscriptions”. Tedy já se s tou nepodporou u Windows setkal.

      • Neo atd.: s paralelním portem problémy nebývají. Spíše bývají problémy s bitovostí a neexistencí x64 driverů.

       RemMes: já ale netvrdím, že jede všechno. Zejmna shity a shitově naprgrané SW prostě nechodí, ale spousta se dá donutit a ty co ne, tak mají většinou novější verzi. To ale není problém Windows, ale toho, kdo ten SW programoval. Kdo dodržel pravidla, tomu to chodí.
       Zrovna nedávno jsem zkusil spustit svou bakalářkovou aplikaci, která má už nějakých 25 let. Na 32b Win10 fungovala, na 64b bylo třeba (cvičně) hacknout ntvdm, a pak to jelo i tam – 16bit aplikace původně z DOSu… 😃

      • tynyt, to samozřejmě naní až tak pravda. Resp. pravda by to byla, kdyby Windowsy byly napsané slušně, ale nejsou. On ten problém bude někde mezi.
       A moloch SW bych fakt s bakalářkou nesrovnával, notabene když v akademickém prostředí nesmí být třeba jediný warning při překladu. Žel reálný svět tak akademické prostředí nemá.

    • Mít na osobním počítači zbytečnost typu RS-232 by mě asi štvalo. Oproti tomu je to na průmyslovém nebo nějakém embedded počítači typu pokladna nezbytné.
     Ad účto – chyba je spíš nedostatek takového SW na neWintelu. Možná díra na trhu?
     Ad Wintel: za mě je x86 jedna z nejhorších architektur a Windows jeden z nejhorších OS. Žel oboje v oblasti PC nejrozšířenější.
     Ad tiskárny a skenery: Já už jinak než síťove nejedu. Představa, že by mi někdo připojoval tohle děsivé zařízení k PC mě skoro budí ze spánku. Jinak význam a použitelnost jehel jsou stále adekvátní, ale rozhodně ne u PC.

     • no… a to je to. Ta díra je virtuální, protože nejsou ty alternativní platformy. A ty nejsou proto, že pro ně není (nejen) účto 💡. Klasická loophole. I takoví celkem etablovaní macisti by mohli povídat, kolik aplikací vyloženě chybí a jak je s nimi nakládáno jako s uživateli druhé kategorie.

      S tím, že Wintel je jedna z nejhorších platforem, s tím klidně budu souhlasit, ale v konečném důsledku je s tím nejméně problémů. A protože platforma nikomu nepatří, tak se vyvíjí zcela svobodně – to je její největší plus.

    • Osobně nejsem uživatelem applu (spíš odpůrcem), ale není vůbec problém si koupit převodník externí. Jak si asi myslíš, že se RS232 periferie (a ostatní hovadinky jako třeba paralelní port) napojujou na moderní pc/laptopy? Já bych třeba PCIe slotem na adaptér paralelního portu doopravdu neplejtval.

   • Nejjednodussi nasazeni potencialnich ARm chipu je v noteboocich. Kolik notebooku jsi ve svem okolis ARM (kdyz nebery Apple) videl?
    Kdyz udela vyrobce notebook s nejakym srotovym ARM, tak to bude pomale. Kdyz do toho das top ARM, bude to stat stejne jako slusny notas s x86 a stejne to bude pomalejsi.
    Jednoduse se to nevyplati.,

     • Pár lidí v práci jsem s Chromebookem potkal, všichni do jednoho si pochvalovali. Osobní zkušenost ale nemám. M1 mi funguje skvěle, ale tam se bavíme o produktu, kde jedna firma “vyrábí” jak HW, tak SW. Ale jabko se také nedá použít všude.
      Arm v PC podle mě může fungovat dobře, je třeba ještě hodně šlápnout do SW. Wintel je obrovský moloch, co má kořeny hodně hluboko nejen u BFU, ale i v prostředí různých institucí.

   • Ale tady hovoříme o stejném produktu ale jinak ho nazýváme. Já hovořím o PC s parametry telefonu a vy o Telefonu s parametry PC. 🙂

    K tomu vyloučení. PC je pro mne standard který definoval IBM. Tehdy už takových osobních zařízení bylo hafo (Atari, Comodore, …) ale jenom to co běželo na Wintelu bylo PC. Když do zařízení nacpu ARM. tak už je to jiná kategorie (vylučuje se z tohoto standardu) i když MS svoje windows do tohoto prostředí portoval. Tyhle ARM zařízení jsou pro mne konkurencí PC.

 3. Výrobců „ARM“ je strašně moc a každý si jede na svém písečku. Jako jo, technicky je to všechno ARM (aarch64), ale to je tak asi vše. Navíc SoC mají málo PCIe, málo USB, … I kdyby vyšly speciální SoC pro počítače s doplněnou potřebnou konektivitou, pravděpodobně by pak šla cena nahoru a stejně tak spotřeba. To už si můžu rovnou koupit zařízení s x86 a vyjde to skoro nastejno (a nebo bude zařízení s x86 dokonce levnější). A jaká je „podpora“ je taky známé – skoro žádná. Jedna/dvě verze driverů a konec. Nač taky víc, potřebují, aby to lidé vyhodili a koupili si nové, podpora stojí prachy.

 4. ARM dokáže zdatně konkurovat x86 architektuře jen v nízké spotřebě, ve výkonu nikoli.
  Proto se ARM prosadilo v mobilech a očekávám, že by si mohli ukousnout větší podíl v noťasech, ale to je tak všechno. Výkonná PC zůstanou ještě hodně dlouho výsadou x86.

  Takže ARM je PC, ale nemá a nebude mít na x86 PC.

   • Ve skutečnosti ale výrobky Apple nedokážou obecně výkonem konkurovat PC. Dokážou to jen v určitých úlohách. Tím neodsuzuju noťasy od Applu, evidentně své místo na trhu mají a nejedná se o nějaké potrhlé fanoušky jablíčkáře, ale nedá se nějak moc očekávat, že by rostly rychleji než rostou ty segmenty trhu, kde jsou vyrovnaným soupeřem PC.
    Prostě nějaký sešup x86 na úkor ARM se očekávat nedá, ale ARM, když bude mít vhodné produkty, může růst,tak jak rostou trhy, kam se orientuje.

    • Jen technická. Apple je jeden z největších výrobců PC…. Takže tvá myšlenka selhává vlastně už na začátku:)

     Resp. pak na konci je pak už téma x86 (resp. dnes spíše A64) vs ARM, tam už to pak smysl dává.

     • Ale to, že je Apple velký výrobce PC můj příspěvek nepopírá. Výhoda x86-PC je to, co tu už psal myslim tynyt, je to standardizované, vyrábět to může prakticky kdokoli, takže se na tom uživí spousta firem, zatímco Apple má vše jen pro sebe. Je velký a v podstatě je famózní, že to všechno v těch obřích rozměrech dává, ale té konkurenci, kterou poskytuje x86 platforma, té se rovnat nemůže.

      • Vyrábět to prakticky mohou dvě společnosti, Intel (který za to platí AMD) a AMD. Žádné kdokoli. Živí se na tom dvě společnosti.
       U Apple jedna. Tedy na základě tohoto tvrdit, že jedno je std. a druhé ne je tedy za mě dost přitažené za vlasy:)

       Na druhou stranu, ARM vyrábí kde kdo, přesně jak hovoříš u A64, ale blbě 😉

 5. ve skutečnosti ARM až tak konkurenceschopný není. Apple je světlá vyjímka – přešel protože se mu to vyplatí ikdyž musí udržovat drahou podporu pro specializované čipsety. Na to menší firmy nemají tak obvykle osekávají podporu i konektivitu. Na normální PC x-86 si i po deseti letech nainstalujeme nový software, kde je (ne)podpora u ARM výrobců už po dvou letech netřeba rozepisovat. To se to pak šetří a vykazuje efektivita…

  • To je zajímavý obrat, „specializovaný čipset“. Upřímně toho mnoho v chipsetu není, jejich ARM je SoC a to dost pokročilý (např. včetně operační paměti).
   Nicméně Apple hrne ty čipy (A1, A2 a deriváty) v stockách milionů kusů ročně. Na tom nic moc specializovaného nevidím, naopak, to zní jako docela masivní standard 😀

   Co je na jednu stranu výhoda x86 je na druhou i nevýhoda. A např. Microsoft se s tím opakovaně (a neúspěšně) snaží popasovat. Není možné vidět věci tak černobíle.

   • Jo, souhlas, ale přesně to ukazuje tu zoufalost ARM. Apple přeci ARM rozhodně není, Apple zítra přejde kamkoli jinam, když se mu to vyplatí.
    Přitom diskuze o ARM se stočila právě k Applu, který je v pozici k ARM okrajovou záležitostí, byť masivní.
    Zbytek ARM světa na nějakou podporu kašle a v podstatě typický výrobek s technologií ARM je za dva roky k vyhození. Když má ještě potřebný výkon, tak už nemá ovladače pro novější software.
    A to je diametrálně odlišné jak od světa x86, tak od světa Apple, kde průměrný výrobek klidně žije 5-10 let.

    • Chlapci, já teda nejsem žádný Armomil,ale ta dvouletá podpora mě začíná rozesmívat. Stačí se podívat na jednodeskovky typu RPi, Odroid a další. Zjistíte, že podpora je tam v pohodě 10 let. Jediné, co může být problém, je výkon. Já jsem jeden čas zkoušel používat zmíněné Army jako desktop a šlo to v pohodě. Spotřeba kolem 3Wh v zátěži a neměl jsem v pokoji ani hluk, ani saunu 😉 Ono hodně záleží na tom, co je pro koho “personal computer”.

    • Jasně, ale pokud spadáš do toho úzkého okruhu (což mně se v práci vedlo), tak všechny ostatní platformy se pak jeví jako předpotopní nedodělky, protože jsou pomalé, hlučné, horké a ještě se každých pár hodin musí dobíjet.
     S tím “obecným” výkonem bych si dával pozor, aby tě někdo nepotahal na definici 😉

    • Si delate srandu ne? Apple silicon je brutalne vykony i v obecnych ulohach. Napr. mam tady ted nejslabsi mini (tj. 4x perf core + 4x efficient core) a moje ne zas tak stara W-2265 ma co delat aby se s tim vyrovnala v prekladu C++ kodu. To prvni je tiche a jede okolo 30-40W, to druhe jede okolo 165W. A srovnani je 4/4 vs. 12 jader. A mluvim o casu potrebnem k prekladu C++ projektu. Prekladace jsou na obou platformach +- stejne rychle.
     To co je na M1 vyjimecneho je:
     1) sirka jader
     2) skvela cache
     3) famozni propojeni s pameti
     Vsechny ty body delaji to, ze muj Intel proste ma co delat. Pozor: stale mluvim o kategorii PC, cili opomijim vyhody intelu, ktery je prac. stanice takze RDIMM az do 1TB RAM apod. Takze dle meho, pokud se mluvi o PC tak je ARM v podani Apple davno „in“.

     • Nemá cenu vysvětlovat. Týpek si ani neověřil testy a pro ten hejt se M1 raději ani nedotknul. Ale možná považuje za obecný výkon schopnost renderovat Áčkový celovečerák. To by pak dával ten jeho komentář o Horní Dolní smysl, tam skutečně render farm nemají.

     • To 3) propojení s pamětí se přeceňuje – teda v tom smyslu, že pozitiva jsou v něčem trošku jiném, není to v paměti, ale v jádru CPU.
      U M1 je paměť +- na úrovni DDR5 (latence/propustnost), není o nic lepší. Kde ta integrace hned vedle čipu dělá rozdíl, je jenom ve spotřebě.

      V čem ale ten procesor má výhodu: jedno jádro je v M1 schopné tahat z té paměti data prakticky její plnou propustností, kdežto u AMD nebo Intelu to dlouho bývalo tak, že jedno jádro (a tím jednovláknová úloha) dokázala vytáhnout třeba třetinu nebo polovinu (a plnou propuststnost teda proceor využitl až v mnohovláknových aplikacích). Poslední architektury x86 se v tom IIRC taky už lepší. Tohle není vlastnost pamětí a paměťového řadiče, ale paměťového subsystému ještě v rámci každého jádra CPU. Závisí to na věcech jako kolik požadavků na data z paměti může paralelně být najednou obsluhováno.

      Ale zrovna W-2265 je staré jádro Skylake z roku 2015 (Cascade Lake), takže holt architektonicky už je proti dnešku dost pozadu a v tomhle zrovna moc dobrý není (pět let je velký rozdíl). V některých plohách ta schopnost využít propustnost v ST pomáhá a je možné, že zrovna jednovláknové zátěže jako linkování z toho profitují?