Za dva týdny Amazon přestane prodávat Chromecast a Apple TV. Protože může

0

Dnes si ukážeme, co to znamená, když chcete zasadit ránu konkurenci. Amazon se totiž začátkem měsíce přiznal k tomu, že přestane prodávat zařízení na streamování videa, která si nerozumí se službou Prime Video. Nemusíme asi připomínat, jak velký a důležitý obchod je Amazon, aspoň v klíčových trzích jako USA. Zákaz bude platit od 29. října, čili za necelé dva týdny, přičemž tím vystrnadí z katalogu Chromecast od Googlu a Apple TV.

Dává smysl, aby velikán propagoval svoje produkty a služby, zároveň tím ale popřel, že by to byl nezávislý obchod dostupný každému výrobci. Amazon má moc a podobné rozhodnutí osobně považuji za velice nebezpečné. Zákazem nebudou postiženy herní konzole nebo třeba Roku – tato zařízení umožňují provozovat Prime Video.

 

Amazon se tím aspoň krátkodobě může připravit o výdělek, ale z dlouhodobého hlediska je pro něj výhodnější, aby přilákal platící uživatele ke svým službám. Je to nicméně riskantní krok, který může firmě uškodit. Lidé toužící po Chromecastu u něj jednoduše mohou přestat nakupovat, místo aby si vybrali zařízení podporující Prime Video. Amazon byl loni v USA třetím největším poskytovatelem zařízení na streamování videa, před ním se nacházely Google a Roku.

Bloomberg připomíná, že se Amazon podobně nezachoval poprvé. V loňském roce zablokoval předprodeje knih od vydavatele Hachette Book Group. Koalice autorů tehdy nařkla obřího internetového prodejce ze zneužití monopolního postavení a z toho vyplývajících praktik, jejichž cílem je zlikvidovat nebo uškodit konkurenci.

Zdroj: Bloomberg Business via Chrome Story

Ohodnoťte tento článek!