Za nedostatek Radeonů prý mohou výrobci. Produkce je nízká, chybí komponenty

0

Kolem přelomu roku vypukla zvláštní situace kolem grafických karet Radeon. Dražší modely z produkce AMD bylo či ještě je obtížné sehnat a jejich ceny kvůli převisu poptávky vylétly vysoko nad oficiálně doporučené koncové částky. Za tímto jevem zřejmě alespoň z části stojí mánie kolem tzv. těžení virtuálních kryptoměn (zejména Litecoinu). Spory ale panují o tom, zda je skutečně poptávka „minerů“ tak zdrcující, či zda není nedostupnost Radeonů způsobená i výrobními problémy, například špatnou výtěžností čipů. Dle informací, které získal od tchajwanských výrobců švédský web SweClockers, se s problémy potýkají skutečně i samotní výrobci karet.

Tento web se po informacích údajně popídil u třech z největších výrobců karet na Tchaj-wanu. U všech údajně zaznělo, že Radeonů R9 je skutečně nedostatek, není to ale kvůli tomu, že by poptávka byla natolik závratná (nebo se alespoň nejedná o hlavní důvod). Problém se prý týká spíše nabídky, neboť výrobcům se daří vyrábět jen (relativně) málo karet. Jejich produkce prý nemůže stoupnout na potřebný objem, protože se jim nedostává potřebných komponent. Nenadálý nárůst poptávky po Radeonech tak sice vedl k tomu, že se problém s výrobou naplno projevil v nabídce obchodů, pokud by ale kapacita produkce nebyla takto ochromená, dopad by byl mnohem mírnější, pokud vůbec nějaký.

AMD či výrobci karet zřejmě nebyli na zvýšený zájem připraveni. SweClockers nabízí různá vysvětlení, kde mohla při plánování výroby nastat chyba. AMD možná u TSMC nezarezervovalo včas dostatečné množství waferů, takže pak produkce GPU nebyla dostatečná. Je ale otázka, zda to firmě vůbec zazlívat – prognóza trhu s PC je setrvale nepříznivá a většina výrobců hardwaru se snaží držet skladové zásoby na co nejnižších úrovních. Při plánování se jednoduše nepočítalo s tím, že by poptávka najednou zase vystřelila vzhůru. Kurz Litecoinu začal například růst velice náhle koncem roku, na podzim tedy asi ještě nic nenasvědčovalo tomu, že by se kolem něj mohla strhnout nákupní horečka.

AMD Radeon R9 290X
AMD Radeon R9 290X

Podíl na nedostatku Radeonů ale údajně nemusí mít jen samotná GPU a AMD jakožto jejich dodavatel. Některé zdroje údajně hovoří i o nedostatku jiných součástek, mezi nimi také pamětí GDDR5. Radeony R9 založené na čipu Tahiti mají 384bitovou sběrnici a nesou 3 GB RAM. Radeony R9 290/290X s novým GPU Hawaii již potřebují rovnou 4 GB RAM na 512bitové sběrnici, takže na jejich výrobu je potřeba ještě více těchto čipů.

 

Samozřejmě je třeba podotknout, že poptávka a nabídka jsou dvě strany téže mince, takže nelze jednostranně „házet vinu“ jen na Litecoin či jen na výrobu. Bohužel nevíme, jak moc je kapacita výroby omezená. Nemůžeme tedy říci, zda by ve skutečnosti nevedla k nedostupnosti Radeonů R9 i bez šílenství okolo těžby kryptoměn. V současném stavu ale očividně výrobci nejsou schopní dosáhnout mezi poptávkou a nabídkou rovnováhu, takže je třeba říct, že malý objem výroby je reálným problémem.

 

Zdroj: SweClockers

Ohodnoťte tento článek!