Za nevyjasněných okolností zemřel Ian Murdock, otec Debianu. Bylo mu 42 let

0

Zprávy ze světa svobodného softwaru bývají zpravidla pozitivní, tato bohužel spadá do opačné kategorie. V pondělí 28. prosince přišla open source komunita o jednu ze svých významných osobností. Ian Murdock, který v roce 1993 jako student Purdue University vytvořil (dnes velmi rozšířenou) linuxovou distribuci Debian, zemřel za nejasných okolností. Jeho úmrtí potvrdila firma Docker, Inc., v níž pracoval.

Ian Murdock v roce 2008, zdroj: Wikimedia Commons

Prostřednictvím svého twitterového účtu, který je v tomto okamžiku již smazaný, Murdock oznámil záměr spáchat sebevraždu v pondělí odpoledne. Všimli si toho uživatelé Redditu a ačkoliv nebylo jasné, zdali účet nemá v rukou nevkusný vtipálek, někteří se pokusili mu v činu zabránit. Bohužel marně. Ve svých posledních tweetech Murdock popisoval policejní šikanu, jíž se z nám neznámého důvodu stal obětí, a která vedla k jeho rozhodnutí vzít si život. Příspěvky kdosi zazálohoval na Pastebin a část jich je v podobě screenshotů k přečtení na blogu It’s FOSS. Jsou-li autentické, Murdock doufal, že jeho sebevražda na problém policejní šikany upoutá pozornost.

 

Založením Debianu výčet Murdockova celoživotního díla ani zdaleka nekončí. Na přelomu tisíciletí působil jako technologický ředitel (CTO) Linux Foundation, posléze pracoval v Sun Microsystems, kde pod jeho vedením vznikl OpenSolaris, otevřená verze operačního systému Solaris. Murdock opustil Sun po akvizici Oraclem, poté několik let pracoval pro SalesForce a letos zakotvil u Dockeru.

Za necelé dva týdny tomu budou tři roky, kdy svět ve věku pouhých 26 let dobrovolně opustil Aaron Swartz, spolutvůrce standardu RSS a internetový aktivista. K sebevraždě jej dohnalo trestní stíhání, jemuž čelil za neoprávněné stažení většího množství akademických publikací.

Zdroj: It’s FOSS

Ohodnoťte tento článek!