Za rok 2012 se prodá přibližně 21 milionů „ultra–přenosných“ notebooků

0

Společnost ABI Research vypracovala průzkum, dle kterého by se v letošním roce mělo prodat celkově 21 milionů kusů ultrabooků. To je ovšem hluboce pod očekáváním Intelu.

Ten očekával, že v letošním roce zaujmou ultrabooky kolem 40 % z celkového prodeje notebooků. Při odhadu 21 milionů prodaných kusů (který bude relativně přesný, vzhledem k tomu, že nám do konce roku chybí už ani ne jeden měsíc) tyto zařízení obsadí kolem 8-10 % na trhu. Za „neúspěch“ může jak vysoká cena (která se naštěstí již pomalu snižuje), tak pozdní nástup Windows 8.

MacBook Air

Nové Windows měly být hlavní příčinou úspěchu. A taky že jsou, po jejich uvedení na trh se opravdu prodej ultrabooků výrazně zvýšil (především v USA). Jenže nový operační systém nastoupil až v listopadu. Problémem je ale i dodávka. Spousta nových notebooků s novými Windows má zpoždění a na trh se dostanou až v příštím roce. Zklamání zažili také v Applu. Od oblíbeného MacBooku Air se očekávalo, že se nenechá zastrašit nabídkou konkurence a bude tvořit polovinu z prodejů ultrabooků. Nakonec ale v Cupertinu budou rádi za čtvrtinu trhu.

Do výsledku za letošní rok zasáhnou ještě Vánoce, žádná výrazná změna by se ale odehrát neměla. Rok 2012 se tak, co se týče ultra přenosných notebooků, zrovna nevyvedl. Přinesl ale velký příslib do budoucnosti. Velmi zajímavý bude příští rok. A například odhady pro rok 2016 říkají, že bude prodáno 178 milionů ultrabooků. To bychom ale až moc předbíhali.

Zdroj: Ultrabook News

Ohodnoťte tento článek!