Za stejnou cenu, ale šestkrát výkonnější. Raspberry uvedlo minipočítač Pi 2

0

Britská Raspberry Pi Foundation před třemi lety rozjela masový zájem o levné minipočítače, které mohou v rozvojových zemích sloužit pro přístup k internetu, v rukou kutilů se z nich staly ale také domácí servery, videopřehrávače a řídicí jednotky chytré domácnosti. První generace Raspberry Pi však hodně zestárla, už v době příchodu na trh měla dost pomalý hardware, a proto přichází nová verze.

Raspberry uvedlo Pi 2
Raspberry uvedlo Pi 2

Zakladatel organizace Eben Upton listu The Register řekl: „Myslím si, že už je to použitelný počítač. Vždycky jste mohli Raspberry Pi 1 použít jako PC, ale museli jste si říct, že je to dobrý počítač vzhledem k tomu, že stál jen 35 dolarů. Tuhle shovívavost jsme odstranili a Pi je teď prostě dobré.

Základem první generace bylo SoC Broadcom BCM2835 s jednojádrovým 700MHz procesorem ARM11 a až 512 MB operační paměti. Druhá generace opět vsadila na čip od Broadcomu, Eben Upton je totiž technickým ředitelem této společnosti, ale v srdci má výkonnější SoC BCM2836 se čtyřmi 900MHz jádry ARM Cortex-A7. Grafický obvod VideoCore IV zůstal stejný. Operační paměti je už dvojnásobek, tedy 1 GB (LPDDR2).

Výpočetní výkon v jednovláknových aplikacích se zvýšil až o 50 %. JavaScriptový benchmark Sunspider na Pi 2 vykazuje čtyřikrát lepší výsledky, vícevláknový benchmark SysBench hlásí šestinásobné navýšení výkonu a díky instrukcím NEON se až 20násobně zvýšil výkon pro dekódování videa.

Raspberry Pi 2 Model B má stejné rozměry i rozložení komponent jako předchozí generace, takže ji může plně nahradit a vejde se přitom do stejných krabiček apod. Software je rovněž stejný, ale budete potřebovat aktualizovaný operační systém, neboť procesor stojí na nové architektuře ARMv7 místo dosavadní ARMv6. Ke stažení je NOOBS, Raspbian a Snappy Ubuntu Core.

Zajímavé je, že Raspberry Pi Foundation už půl roku spolupracuje s Microsoftem a pro Pi 2 vyjde zdarma Windows 10. Samozřejmě to nebude plnohodnotná verze s desktopem, ale něco na bázi mobilní ARMové verze nebo embedded edice. Microsoft se totiž zavázal, že Windows 10 optimalizuje i pro internet věcí, a tedy podobné hračky typu Pi. Bližší detaily ale zatím neznáme.

 

To nejlepší nakonec – cena. Raspberry Pi 2 Model B se začal prodávat za 35 dolarů, stejně jako předchozí generace. V obchodech nadále zůstane Pi 1 Model A+ za 20 dolarů. Seznam obchodů, kde se dá novinka koupit, najdete zde. PS: Před koncem roku 2015 rozhodně nepřijde Pi 2 Model A.

Specifikace Raspberry Pi 2 Model B

  Pi 1 Model B+ Pi 2 Model B
SoC Broadcom BCM2835 Broadcom BCM2836
CPU 1× ARM11 700 MHz 4× Cortex-A7 900 MHz
GPU VideoCore IV
RAM 512 MB, 400 MHz 1024 MB, 450 MHz
úložiště microSD
vstupy/výstupy 4× USB 2.0, HDMI, Ethernet, 3,5mm jack (audio, video)
rozhraní 40 GPIO, CSI (foťák), DSI (displej)
napájení 5V, 1,8 A

Zdroj: Raspberry

Ohodnoťte tento článek!