Počátek a rozmach ultrabooků, problémy s cenou

Před pár dny za mnou přišel známý s prosbou o radu. Vybíral notebook a měl vcelku jednoduché požadavky: tenký reprezentativní stroj, cena do 30 tis. Kč a úhlopříčka 13–14″. MacBook Air by byl prý ideální, ale možná radši něco s Windows. No jasně – ultrabook, řekl jsem si. Ve výsledku jsem mu málem doporučil onen MacBook Air. Vhodný ultrabook s Windows jsem totiž hledal dost těžko.

Konec ultrabooků jak je známe?
Ultrabooků je méně, ale třeba Asus se se svými Zenbooky pořád drží.

Abych to řekl přesně – našel jsem zajímavý Zenbook, Yogu 2 Pro a samozřejmě Toshibu Z30. I tak mě ale nabídka velmi zklamala. Najít obyčejný stříbrný 13″ ultrabook s SSD a slušným displejem jde totiž dost těžko. Přitom nedávno to byl naprosto běžný artikl. Pamatujete, jak ultrabooky začínaly?

Začátek a rozmach ultrabooků

V listopadu 2011 (tedy před třemi lety) představoval Intel koncept Ultrabook. První čtyři přístroje jsme si mohli osahat na tiskové konferenci. Šlo o Acer Aspire S3, Asus Zenbook UX31E, Lenovo IdeaPad U300s a Toshibu Portégé Z830.

Všechny čtyři modely byly tenoučké 13″ ultrabooky zpravidla s SSD a bez dotykového displeje. Tedy taková konkurence k MacBooku Air, který Intel při tvorbě ultrabooků zřejmě do značné míry inspiroval.

Konec ultrabooků jak je známe?

Opravdu zajímavé přístroje přišly o generaci později. Etalonem tu byly tehdy Asus Zenbook Prime UX31A, Acer Aspire S7, HP Spectre XT Pro, Toshiba Portégé Z930 a další.

O trochu později přišly dražší ultrabooky od Samsungu, například model 900X.

S příchodem procesorů Haswell uvedlo Sony vynikající modely Vaio Pro.

Dnes nabídka vypadá trochu jinak. Co se stalo?

 

Rozčeření cenové hladiny

Na internetovém obchodu CZC.cz jsem si otevřel kategorii Ultrabooky. Těch je 146. Po vyfiltrování 13,3″ modelů jsme na počtu 59. To není špatné. Většina se jich ovšem nachází nad 30 tis. Kč, konkrétně 25 modelů stojí 29 999 Kč nebo méně.

Po uvedení ultrabooků byste mohli čekat, že se budou tyto přístroje prodávat zejména v rozmezí 20–30 tis. Kč. Tam jich nicméně najdete jen malou menšinu. Mezi 19 900 – 30 000 Kč najdete třináctipalcových ultrabooků 18. Zbylých 41 jich je mimo tento cenový rozsah, a to zpravidla výš.

Ze značky ultrabook se stalo zajímavé pozlátko. Prodávají se s ní dost často notebooky, které příliš „ultra“ nejsou. Nutno dodat, že ne všechno, co vidíte na internetových obchodech s názvem „ultrabook“ splňuje požadavky Intelu.

Konec ultrabooků jak je známe?
HP Spectre XT Pro: výtečný ultrabook ze staré školy. Jeho nástupci jsou lepší, ale také výrazně dražší.

Většina 13″ ultrabooků je potom cenově pozicována hodně nad 30 tis. Kč. Jedním z původních hesel, které se s ultrabooky pojilo, znělo, že ultrabooky budou dostupné, a originální cenovka skutečně cílila na 20 tis. Kč, resp. 1000 USD. Dnes je podobných notebooků málo.

Zbytečně velká SSD, dotykový displej a jiné neduhy moderních ultrabooků

Malé SSD vs. velký hybridní disk

Jedním dost pozorovaným prvkem rozvíření cen je zřejmě značná neobliba 128GB SSD. Většina lidí trvá alespoň na 240GB úložišti, což jde vyřešit dvěma způsoby:

1) Nasadíme velké SSHD, resp. pevný disk a SSD v hybridním zapojení. Takto splníme specifikace značky Ultrabook, srazíme cenu dolů a zákazník uvidí velkou kapacitu. Bohužel hybridní zapojení má k SSD velmi daleko a výkon je mnohem blíže klasickému disku. Navíc, dřív jsme tu měli alespoň 20GB SSD k disku, dnes se většina výrobců spokojí s 8GB modulem integrovaným v SSHD.

2) Osadíme velké SSD. Jediný zápor? Cena letí do oblak.

128GB SSD v noteboocích vidí rád málokdo, a přitom jde o cenově dostupnou a velmi rychlou variantu, která vám na systém, dokumenty, aplikace, hudbu a pár filmů postačí.

 

Dotykový displej – zkáza ultrabooků

Platforma ultrabooků je definovaná Intelem danými pravidly. Na trhu je třetí generace ultrabooků s platformou Shark Bay, tedy s procesory Haswell. Pro tu je nově jako požadavek i dotykový displej. Ten opět zvyšuje cenu a navíc i tloušťku. U ultrabooků jako takových není příliš využitelný, čehož si výrobci začínají být vědomi a vyrábí zařízení 2-v-1, případně konvertibilní přístroje jako Yoga 2 (3) Pro.

Zároveň se na trh tlačí procesory Broadwell ve formě Core M, a s nimi čtvrtá generace přístrojů dle představy Intelu. Zrovna Core M už jsou jasně navrženy pro konvertibilní tablety. Obyčejný 13″ ultrabook za 25 tis. Kč už tak zrovna nezapadá do idejí Intelu nebo výrobců a příliš se s ním nesetkáte.

Konec ultrabooků jak je známe?

Je zajímavé, že zrovna Apple, který často určoval trendy na poli tabletů a notebooků, se do žádných podivných kreací nepouští a zůstává u svého „ultrabooku“ – MacBooku Air a iPadů.

 

Zvětšování úhlopříčky

Je to jednoduché, menší úhlopříčky jako třeba 13,3″ nejsou obecně tolik oblíbené. Řada lidí, zejména Čechů a jiných národností než USA, požaduje numerický blok klávesnice, který pochopitelně najdete na 15,6″ a větších noteboocích. Psaní číslic na řádce nad písmeny by se dalo skousnout, dvojhmat při jejich vyťukávání už je ale pro někoho příliš nepříjemný.

Tady je třeba se zamyslet, jak často číslice na notebooku skutečně píšete. Pokud denně zadáváte haldy čísel do kalkulaček, je to jasné. Řada lidí ale používá notebook převážně na texty a občasné doplnění krátkého čísla, a tam je zdržení způsobené dvojhmatovým psaním téměř neznatelné – je to jen o zvyku.

Konec ultrabooků jak je známe?
Lenovo Yoga 2 Pro

Rozmach 15,6″ ultrabooků je trochu rozporuplný. Testovali jsme některé zajímavé modely, ale typicky se už jedná spíše o dvoukilové cvalíky, často s rozlišením 1366 × 768 px, které se stejně dočkají nálepky Ultrabook. Lehoučké tenké 13,3″ přístroje jsou dnes značně v menšině.

Modely minulé, současné a zmizelé, závěr

Modely zmizelé z trhu a aktuální nabídka

Z trhu se ztratila nebo byla nahrazena velká část ultrabooků. Tím nemyslím přístroje první generace, ale druhé i třetí. Jen pár vzpomínek a připomínek k minulým i současným modelům:

  • Acer Aspire S3, S5 a S7: Z velmi široké řady čítající spoustu modelů zbyly dnes jen dvě S7čky, přičemž ta levnější z nich stojí bezmála 40 000 Kč. Přitom modely S3 a S5 jsme dříve viděli i pod 20 tis. Kč, a to leckdy právě, jak jsme je měli rádi – s  malým SSD a integrovanou grafikou.
  • Asus Zenbook Prime: Asus nás svými ultrabooky celkem potěšil. Řada Zenbook Prime byla nahrazena novými Zenbooky a ačkoli zlepšení není mnoho, řada konfigurací má displej s lepším rozlišením, čistokrevné SSD a slušnou výdrž. Řada jiných konfigurací má nicméně hybridní disk, zbytečnou diskrétní grafiku a jiné detaily.

 

  • HP Spectre XT Pro: Excelentní Spectre XT se prodával pod 30 tis. Kč, byl ovšem nahrazen výrazně dražšími modely Spectre 13. Ty mají 256GB SSD a displej s rozlišením 2560 × 1440 px, ale pod 33 tis. Kč si je nekoupíte.
  • Lenovo prodává dnes hlavně Yogu 2 Pro, případně novou Yogu 3 Pro. Jde o vynikající dotykové ultrabooky s displejem otočným o 360 °. Musím ocenit i levnější varianty s rozlišením Full HD. Navíc najdete verze s 256GB SSD už kolem 26 tis. Kč. Nešlo by to ale ještě levněji bez dotyku a bez otočného displeje?
  • Dell se dříve v ultraboocích tolik neangažoval, dnes má ale na trhu velmi zajímavou řadu XPS 13. Notebooky jsou dotykové, mají Full HD displej, a nemůžeme si v podstatě stěžovat. Pod 33 tis. Kč ale Dell nenabízí nic.

Konec ultrabooků jak je známe?
Skvělé modely Sony Vaio Pro skončily společně s celou značkou Vaio

  • Sony prodávalo své výtečné ultrabooky Vaio Pro 11 a 13 za výhodnou cenu, firma bohužel s výrobou notebooků skončila.
  • Toshiba po Z830 se svými ultrabooky Portégé pokračovala modely Z930 a Z30. Došlo k zlepšení specifikací a některé levnější modely můžeme doporučit, celkově je jich ale málo. Většina konfigurací Z30 stojí výrazně přes 30 tis. Kč. U Toshiby je ale vyšší cenovka dána orientací na firmy, a tedy například licencí na dva operační systémy, kvalitnějším zpracováním apod. .

Konec ultrabooků jak je známe?
Konec ultrabooků jak je známe?

Shrnutí, závěr

Celkově musím říct, že vidím jistou degradaci značky ultrabook. Ty nové jsou obvykle buď výrazně dražší nebo výrazně horší než bývalé modely. Celkově se trend dá přičíst zejména Intelu, který se snaží místo klasických ultrabooků trh obsadit konvertibilními dotykovými zařízeními. Dále ale také některým zákaznickým iluzím, které nutně přerůstají do marketingu výrobců.

Zatím se ale dá ultrabook kolem 25 tis. Kč sehnat. Nabídka není tak pestrá jako dříve, ale dobré modely seženete. Nezbývá než doufat, že se situace ještě nezhorší.

Ohodnoťte tento článek!