Zachovejte paniku, dnes je magický den 10/10/10

0

10101010 = 42

Tento rok je magický, možná si to ani neuvědomujete. Desítka hraje v našem životě důležitou úlohu, a když se jich v jednom dni sejde hned tři (a více), už to musí něco znamenat. Na sociálních sítích tento týden prolétla informace, že v číslo 101010 (DDMMRR) v binární podobě znamená 42.

Kdo zná komediální sci-fi povídky Stopařův průvodce po Galaxii od britského spisovatele Douglase Adamse, ví, že se jedná o odpověď na otázku života, vesmíru a vůbec. Takhle prostá je odpověď, netřeba se v tom dále rýpat.

Dvaačtyřicítka hrála důležitou roli také v seriálu Ztraceni (Lost). S tajemným ostrovem byla propojena čísla 4, 8, 15, 16, 23 a 42. Toto číslo můžete rozdělit na součin 6 × 7. Podle bible stvořil Bůh Zemi za 6 dní, poslední 7. den v týdnu odpočíval. Je také z obou stran obklíčeno prvočísly 41 a 43. V tabulce ASCII je 42. znakem hvězdička *, tím běžně označujeme narození. Maratónský běh je dlouhý 42 km. No a samotný Douglas Adams se kdysi objevil v satirickém seriálu Létající cirkus od Monty Pythonů. Poprvé samozřejmě ve 42. epizodě.

Náhoda? To těžko!

Desítka všude okolo nás

Ale ani desítka není tak úplně obyčejná. Na tomto číslu je moderní civilizace vlastně závislá. Zdravý člověk má 10 prstů na rukou, stejný počet na nohou. Od toho se odvíjí metrický systém, který používáme k měření, vážení, placení.

Proto také běžně používáme desítkovou soustavu. Desítka je symbolem nejvyšší síly – často hodnotíme na stupnici 1–10, hitparády řadíme do žebříčku Top 10. A co Mojžíš a desatero přikázání? Interstate 10 je silnice spojující západní a východní pobřeží USA. Mac OS X (10) – nejúspěšnější operační systém Applu, který se už téměř deset let (v nových verzích, ale s minoritním označením) vyskytuje na trhu. Teoretická fyzika hledá další dimenze vesmíru – teorie superstrun počítá se deseti rozměry časoprostoru.

Číslo 10 hraje důležitou roli ve sportu. Jen ve fotbale se o něj hráči doslova perou. Vždyť na hřiště chodili s desítkou na zádech největší ikony – Pelé, Diego Maradona, Michel Platini nebo třeba Zinedine Zidane.

Desítka je zároveň nedostižné číslo. Schválně kolik z vás se dožilo 10. měsíce v prenatálním stádiu nebo kdo chodil na základce do 10. třídy? Vědci hledali desítky let 10. planetu Sluneční soustavy, až nakonec přišli i o tu devátou – Pluto.

10. 10. 2010

Podle kalkulačky Date Pattern na dnešek vychází sedm palindromických čísel (zepředu i zezadu vypadají stejně). Tak třeba 10. 10. 00.01:01 (DD. MM. HH.MM:SS a odmyslete interpunkci). Pokud se omezíme na sekundy, v datu 10. 10. 2010 10.10:10 najdeme šest desítek. A kolik je 7 (palindromů) × 6 (desítek)? Správně, 42. Začíná to být napínavé.

Pokud si s čísly hrát nechcete, možná jen oceníte dobře zapamatovatelné datum, které mnozí využívají ke svatbám apod. Třeba nová verze nejpopulárnější linuxové distribuce na desktopu Ubuntu si vybrala tento den jako datum vydání. A rok 2010 je v římské soustavě MMX – lidé postižení vědomostmi z IT určitě znají multimediální rozšíření procesorů, které před 13 lety uvedl Intel pod názvem MMX (MultiMedia eXtensions).

A když už nic jiného, dnes se slaví Světový den duševního zdraví. To abychom zůstali při zemi i s takovými šílenými teoriemi.

Takže dnešek oslavujte. Fanoušci Douglase Adamse nezapomenou na ručník, matematici si zopáknou pí na deset desetinných míst, programátoři nechť si na deset hodin odpočinou třeba nějakou hrou, sociální maniaci napíšou přesně v 10.10:10 (klidně i večer, pokud žijete s 12h formátem času) nějaký vtipný příspěvek na Facebook nebo Twitter a ti ostatní se třeba odpoledne podívají na Velkou Pardubickou nebo ráno na Velkou Japonskou (formule).

Mimochodem vznikly i webové stránky, ke kterým se můžete připojit a napsat, co jste tento památný den dělali. Na geo-sítích najdete určitě i nějaké speciální srazy.

A když už jsme u té polohy, na souřadnicích 10° 10′ 10″N, 10° 10′ 10″E se nachází Nigérie, 10° 10′ 10″N, 10° 10′ 10″W pak Guinea (viz blog Martina Hassmana).

Zdroj: Wikipedia

Zachovejte paniku, dnes je magický den 10/10/10

Ohodnoťte tento článek!

Sdílejte