Začínáme s XnView: povedený správce a prohlížeč fotek zadarmo

0

Před nějakou dobou jsem tu na ExtraWindows.cz zmiňoval skvělý prohlížeč IrfanView (IrfanView na maximum: více než prohlížeč). Za jeho největšího konkurenta, se kterým je již řadu let srovnáván, považuji program XnView. I tento prohlížeč je zdarma (pro nekomerční a vzdělávací použití), navíc však nabízí o něco více možností pro správu snímků. Z domovských stránek www.xnview.com si můžete stáhnout instalátor pro různé operační systémy, nejenom pro Windows – i to je výhoda oproti IrfanView.

Instalace a první spuštění

XnView podporuje přes 400 typů grafických souborů, ukládat dovede do padesátky z nich. Některé si nesmíte při instalaci zapomenout aktivovat. Doporučuji tedy zvolit typ instalace Full instalation a případně ještě doplnit některé další zásuvné moduly, které nejsou aktivovány ani v tomto profilu.

Při prvním spuštění programu se nezapomeňte přesvědčit, že je nastavena čeština. Chcete-li, aby XnView na internetu vyhledával své aktualizace, pak si v prvotní nastavení vyberte interval této kontroly. Nastavení potvrďte tlačítkem OK.

Průzkumník – správce obrázků

Výchozím zobrazením po spuštění XnView je Průzkumník. Funguje podobně jako běžný správce souborů, na levé straně zobrazuje stromovou strukturu s rozdělením složek na disku, prostor vpravo je pak rozdělen mezi náhledy souborů a jejich zobrazení. Aktuální složku můžete přidat mezi oblíbené stiskem tlačítka s hvězdičkou v nástrojové liště.

Vyzkoušejte přepínání stromové struktury na seznam oblíbených položek pomocí tlačítka s hvězdičkou přímo nad tímto sloupcem. Tlačítko vedle pak přepne zobrazení do režimu kategorií. Snímek do vybraných kategorií zařadíte tak, že na něj klepnete pravým tlačítkem myši a zvolíte funkci Nastavit kategorie. Použít lze také kartu Kategorie, která se vám nabídne ve spodní části po označení snímku.

Prohlížeč obrázků

V momentě, kdy na nějaký snímek v režimu Průzkumníka poklepete, otevře se v XnView nová karta s vybraným obrázkem. Dostali jste se do režimu prohlížeče obrázků, kde si můžete přes celou plochu okna nebo v celoobrazovkovém režimu střídat snímky v aktuální složce. Pomohou vám s tím klávesy mezerník a backspace, případně tlačítka se šipkami v nástrojové liště.

V prohlížeči můžete použít i rychlé otáčení obrázků – změna bude natrvalo uložena. Pokud tedy narazíte na ležatý snímek, který je orientován nastojato, otočte jej klávesovou zkratkou Ctrl-šipka (vpravo nebo vlevo), případně použijte tlačítka s kulatými šipkami v nástrojové liště programu.

Tip: Vyzkoušejte zoomování kolečkem myši. Pokud potřebujete přiblížit detail, stačí pohnout kolečkem a snímek si rázem přiblížíte.

Oblíbené promítání snímků přes celou obrazovku spustíte tlačítkem Prezentace. Ještě před tím však doporučuji kouknout do jejího nastavení (tlačítko se šipkou vedle), kde si upravíte interval střídání snímků. Doba je nastavena v milisekundách, čili hodnota 1000 znamená, že se každý snímek zobrazí pouze na jednu sekundu. Pro dvě sekundy zvolte hodnotu 2000, pro tři 3000 atd.

Editor fotografií

Rozdíl mezi editační a prohlížecí částí XnView není příliš patrný, vše probíhá v podstatě ve stejném okně. Otevřete si nějaký obrázek do režimu prohlížení. Nejjednodušší úpravou, kterou XnView nabízí je oblíbené automatické vylepšení snímku. Vyvoláte ji tak, že klepnete na šipku vedle tlačítka Upravit jas/kontrast/gamu/vyvážení a vyberete funkci Automatické úrovně nebo Automatický kontrast.

Pokud se vám úprava nelíbí, tak ji zrušte funkcí Úpravy|Zpět nebo rychleji tlačítkem v nástrojové liště.

Samotná funkce pro ruční úpravu vyvážení barev, jasu, kontrastu a dalších složek zobrazuje dva náhledy. V prvním vidíte vzhled snímku před úpravou, v druhém po ní. Pomocí táhel nastavíte úpravu a prohlédnete si výsledek. Zkuste zapnout i volbu Použít na obrázek – program to mírně zpomalí, ale výsledek si prohlédnete na celém obrázku v prohlížeči. Jste-li s novým nastavením spokojeni, pak jej potvrďte tlačítkem OK. Poté snímek nezapomeňte uložit.

Obrázky můžete upravit pomocí celé řady efektů, které najdete v nabídce Filtr|Efekty. V náhledovém okně je můžete postupně procházet a prohlédnout si, jak se obrázek změní po aplikaci toho kterého efektu. XnView podporuje zásuvné moduly rozšiřující jeho funkce. Můžete použít třeba moduly původně určené pro Adobe Photoshop. Několik je jich připraveno přímo s XnView, najdete je opět v nabídce Filtr.

Tip: Pokud potřebujete do obrázku něco nakreslit, doplnit šipky nebo vložit písmo, pak zřejmě hledáte modul pojmenovaný Paint.

XnView je povedený program, který skrývá zajímavé možnosti třídění obrázků, dovolí vám je prohlížet v pohodlném prostředí a navíc umí i základní úpravy. Funkce si můžete dále rozšiřovat pomocí zásuvných modulů. Vyzkoušejte jej.

 

Začínáme s XnView: povedený správce a prohlížeč fotek zadarmo
Ohodnoťte tento článek!