Žádné novinky. V červenci rostly Windows 10 i Chrome

Podíly používanosti prohlížečů i operačních systémů nemají čím překvapit.

0

První prázdninový měsíc je za námi, tak se podíváme na podíly používanosti prohlížečů a operačních systémů. Pár měsíců jsme nechali statistiku odstát, věci se však moc nemění. Červenec nám ukázal pokračující souboj dvou systémů. Ačkoli Windows 10 stále posiluje a nachází se již blízko ke 30 % (konkrétně postoupil z 26,8 % na 27,63 %), Windows 7 si stále drží velmi vysoký podíl používanosti a ustupovat se mu nechce (spadl jen z 49,04 % na 48,91 %).

Pak tu máme Ikspéčka, jejichž podíl se dlouhodobě ztenčuje, stále však pomalu. Mezitím scénu rovněž vyklízí Windows 8.1. Dnes tak můžeme sledovat, kdo se propadá rychleji. Druhý jmenovaný odcházejí opatrněji. Ještě v červnu měla Ikspéčka vyšší podíl používanosti, v červenci si ale systémy vyměnily pozice. Windows 8.1 si dokonce po dlouhé řadě měsíců polepšil z 6,4 % na 6,48 %.

Tip: V Česku jsou Desítky už nejpoužívanějším systémem

V případě Windows XP se pak podíl snížil ze 6,94 % na 6,1 %. Připomínám, že se bavíme o podílech používanosti operačních systémů na osobních počítačích, data dodává Net Applications.com.

Prohlížeče

Co se prohlížečů na všech platformách týče, Net Applications.com tvrdí, že Chrome nadále roste a míří dokonce již k pro web nezdravému 60% podílu používanosti. V červnu si na ostatní shlížel první příčky s 57,93 %, v červenci pak vystoupal na 58,43 %. Safari je již několik měsíců tržní dvojka a nadále si drží víceméně stejný podíl. Jen v posledním měsíci nemířilo vzhůru, ale dolů, a to ze 13,82 % na 13,07 %.

Mírného oživení se kupodivu dočkal Internet Explorer, protože z 11,2 % postoupil na 11,4 %. Jak ale víme, to bývá během léta běžné. Zatímco firmy fungují, spotřebitelé a spotřebitelky tráví více času na dovolených a jinými aktivitami. Opět o něco vyrůst se podařilo Firefoxu, což vzhledem k situaci naznačené v předchozím odstavci slyšíme rádi. (Nevyvíjený Internet Explorer pro web samozřejmě není dobrou zprávou, tedy ani zachráncem.)

Prohlížeč od Mozilly vyrostl ze 8,03 % na 8,55 %. V podstatě nijak se nevyvíjí ani používanost Edge. Před rokem jsem to připisoval jeho nevyspělosti – chybí mu funkce, navíc je nevyzpytatelný. Zatímco funkce Microsoft dodává, stále jde o prohlížeč nevyzpytatelný. Většina lidí nemá důvod se mu více věnovat. Dlouhodobě se mu nedaří odlepit se od země a drží se stále pod 4 %. V červenci pak v rámci oscilačního procesu povyrostl z 3,76 % na 3,9 %.

Ohodnoťte tento článek!