Zajímavé skříně na Computexu 2017: návrat do devadesátek, pasivní mATX Streacom a dřevo

4

Veletrh Computex 2017 zuřící minulý týden v Tchaj-peji je sice už oficiálně skončen, ale jako obvykle po něm zbyl „materiál“, ke kterému jsme se hned nedostali, ovšem stojí za to se k němu vrátit. Mimo jiného na něm byly vidět docela zajímavé skříně. Těch bylo samozřejmě vystaveno množství, mezi různým konvenčními hráčskými modely, které už moc nepřekvapí (nebo aspoň pokud jejich desgin úplně nezbožňujete), se našly i více neordinérní výtvory.

 

Dřevo

Prvním „výčnělkem“ přispěla firma In Win, od které se už v minulosti různá extravagance objevila (viz „skříň“ S-Frame z Computexu 2014), nicméně skříně In Win 806 (mid-tower) a Gaming Cube A1 (mini-ITX) mají naopak příjemně nadčasový nádech. Kromě skla a hliníku totiž výrobce jako materiál použil desky ze dřeva (respektive překližky či dýhované dřevotřísky – v tomto se zdroje různí, fotografie vypadají spíš na překližku). To jim propůjčuje zajímavý a řekl bych zároveň vkusný vzhled, myslím, že by po stránce designu nešlo o špatný trend, pokud by se tento nápad rozšířil víc třeba na úkor onoho všudypřítomného hliníku.

Dřevěný povrch možná i někoho upomene na doby, kdy byl běžný u elektroniky, například stereo souprav a gramofonů. Ve výbavě mají nicméně oba modely oboustranné USB 3.1 typu C na čelním panelu, takže k nadčasovému vzhledu je i aktuální výbava.

in-win-drevo-skrine-computex2017-tomshardware-08

Šup s PC pod monitor

Dřevo se objevilo také ve skříni Taku, na které spolupracují firmy Cryorig a Lian Li (momentálně by na start výroby měla běžet crowdfundingová kampaň). Jde o hodně netradiční skříň pro Mini-ITX desky, v které jsou komponenty uložené v nízkém plochém šasi z hliníku, které ale sedí na dřevěných nožičkách. Tuto skříň tak umístíte na stůl jako podstavec pod monitor, má prý bezpečně udržet i 15kg zátěž. Tolik v devadesátých letech, kdy se takovéto skříně často používaly v OEM sestavách (a pojem „desktop“ znamenal právě takováto PC), vážilo 17″ CRT, ale dnes by to mělo být dost prakticky na jakékoliv LCD. Pod skříní Taku zůstává volný prostor, například pro schování klávesnice, když ji nepoužíváte – rozestup nožiček by záměrně měl být dostatečně velký i pro klávesnici s klasickým rozložením o 104 klávesách.

Komponenty se montují na plato, které by se mělo dát vysunout do předu pro snadný přístup. Zdroj je rozměru SFX nebo SFX-L a dovnitř se vejde grafická karta dlouhá až 28 cm – instalace je do riseru, paralelně s deskou. Celkem omezený je ale prostor pro chladič CPU – nesmí být vyšší než 4,8 cm, stejně jako paměťové moduly. Dovnitř lze pak dostat dva 2,5″ disky a údajně i jedno 3,5″ HDD. Skříň by v případě zafinancování výroby měla být k mání v září, a to v různých barevných variantách. Cena je ovšem dost vysoká, od 300 dolarů jen za základní modely, přičemž další možnosti jdou výš.

cryorig-taku-02

Streacom chystá pasivní microATX skříň

Třetí novinka už místo dřeva bude zase jen hliník, ale tentokrát to je dobře omluveno. jde totiž o skříň pro čistě pasivní PC, kde se hliníková konstrukce má cele starat o chlazení hardwaru uvnitř. Skříň, kterou vidíte na obrázku, je dílem firmy Streacom, zatím se nacházejícím ve stádiu prototypu. Streacom možná znáte díky pasivním skříním pro NUCy, nebo kostce DB4 pro desky Mini-ITX (byla vystavována už na Computexu 2013 – jak ten čas letí). Tentokrát ale Streacom povýšil o patro výš a chystá skříň pro desky typu microATX (mATX) v tradičním věžovém provedení. Půvab toho je, že s ní budete moci mít tradiční PC (pravda, chybí mi v něm pozice pro otpickou mechaniku), a zároveň i úplně tichý chod bez ventilátorů.

Pasivní mATX skříň Streacom DB6 (Zdroj: ProHardver)
Pasivní mATX skříň Streacom DB6 (Zdroj: ProHardver)

Tato novinka se jmenuje Streacom DB6 a k chlazení používá dvě velké hliníkové bočnice s žebry. Profil takto vzniklých pasivů je elipticky zaoblen, takže by postupně se zvyšující žebra neměla působit nepříjemně (pokud si výrobce pohlídá, aby rohy a hrany nebyly ostré, což věřím už umí). Vrchní a přední strana mezi bočnicemi by měly být skleněné. Podle Streacomu má chladící kapacita bočnic být dostatečná pro 125W procesor a 125W grafickou kartu. Procesor je pomocí heatpipe chlazen do bočnice nacházející se za základní deskou, zatímco GPU topí do protější bočnice. K přenosu tepla by měla být použita technologie firmy Calyos.3Uložení karty i desky je běžné bez kabelových prodlužek. Jediná zvláštnost je, že je použita instalace vzhůru nohama – při pohledu zepředu je deska vlevo místo vpravo, procesor je dole a sloty PCI Express jsou nahoře. CPU je chlazeno blokem a heatpipe, není nad ním potřeba místo pro velký chladič, a tak Streacom může použít uložení napájecího zdroje do tohoto prostoru. Výřez pro jeho vyústění je tedy hned nad výřezem pro výstupy základní desky – podobně jako to kdysi v béžové éře bývalo v skříních typu Midi-Tower.

Díky tomu, že zdroj nebude uložen až nad nebo pod deskou, by Streacom DB6 měl být příjemně nízký, byť nad a pod deskou zůstává pár centimetrů nevyužitého místa. Podle webu techPowerUp je výška 36 cm, hloubka 34 cm a šířka 24,5 cm. Váha naopak kvůli masivním bočnicím není zanedbatelná – hliník je sice lehký kov, ale celek váží 14,5 kg. Stěhovat se s takovýmto PC z koleje vlakem by věru už nebyla legrace, i když stále nic proti vláčení oněch  CRT monitorů zmíněných výš.

Ohodnoťte tento článek!

4 KOMENTÁŘE

  1. Trochu dřeva se mi moc líbí, šlo by to ke stolu.
    Jinak mě na Computexu zaujalo zase (jako minule) toto:

    https://www.youtube.com/watch?v=9LauL5JxYis

    Zajímavé, že nikdo z toho co sleduji nepokryl ty dřevěné, ale kdejaké ptákoviny ano.
    Mechaniku nepoužívám déle než 10 let a současnou skříň jsem vybíral podle toho aby neměla místo na mechaniku a plechy (koše) na disky bránící průtoku vzduchu.