Zemřel Paul Allen (65), spoluzakladatel Microsoftu

5
Paul Allen a Bill Gates
Paul Allen a Bill Gates 19. srpna 1981 (zdroj: Microsoft)

Včera svět navždy opustil Paul Gardner Allen, americký podnikatel, investor a filantrop. Zemřel ve věku 65 let na non-Hodgkinův lymfom, závažný typ rakoviny krve, ze kterého se už vyléčil v roce 2009, ale letos se mu vrátil. Ještě začátkem října na Twitteru napsal, že u něj lékaři nemoc objevili, ale že jsou – co se týče léčby – optimističtí.

Allenova kariéra je nejvíce spjata s Billem Gatesem. Ti dva se kamarádili a spolupracovali ještě jako teenageři od roku 1969. V roce 1975 spolu založili (tehdy pojmenovaný) Micro-Soft, za jehož názvem stál právě Allen. A byl to prý také on, kdo přiměl Gatese, aby opustil Harvard a naplno se věnoval podnikání (Allen rovněž studia nedokončil).

Paul Allen
Paul Allen (zdroj: Beatrice de Gea / Vulcan Inc / Microsoft)

Firma z počátku vyvíjela interpret jazyka Basic pro různé platformy. Zlatá éra se začala psát v roce 1981, kdy IBM připravovalo první PC a hledalo možné operační systémy, které by na něm běžely. Tím ožil DOS, který ovšem nenapsali Gates ani Allen, ale Tim Paterson pracující v nedaleké firmě Seattle Computer Products. Od něj si systém nejdříve licencovali, pak jej ale spolu s Patersonem za 50 000 dolarů odkoupili.

TIP: Zakladatelé Microsoftu Gates a Allen se znovu sešli na fotce jako v roce 1981

Allenovi v roce 1982 diagnostikovali Hodgkinův lymfom, z něj se nakonec úspěšně vyléčil. Rok nato ale firmu opustil. Ve své biografii přiznal, že se jej Gates se svou novou pravou rukou Stevem Ballmerem snažili vyštípat, zmenšovat jeho vliv i podíl ve firmě. Když odešel, držel 40 % firmy, což mu zajistilo pohodlný zbytek života. Do ústraní se ale nestáhl.

TIP: 10 věcí, které jste o Microsoftu nevěděli

Investoval do letecké společnosti SpaceShipOne, kupoval nemovitosti, koupil sportovní týmy Portland Trail Blazers (NBA), Seattle Seahawks (NFL) a část Seattle Sounders FC (MLS). Skrz svou nadaci Vulcan pak rozdal přes dvě miliardy dolarů, které věnoval na vědecký výzkum, léčbu nemocí, umění, ochranu prostředí nebo třeba vyhledávání vraků lodí.

Zemřel Paul Allen (65), spoluzakladatel Microsoftu
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 14 hlasů

5 KOMENTÁŘE

 1. Pane Václavíku co si třeba nejdřív něco zjistit o rakovině. Rakovinu NELZE vyléčit, jen upadne do remise. Je to stejné jako když jste závislák. Vždy již jim budete pouze budete abstinovat….

    • Tak to není myšleno jako že by se jim někdo chtěl smát, nebo se tvářit, že už se jim nikdy nic nestane. Ale když se nádor, co předtím agresivně rostl (takže například po půl roce by na CT/MRI bylo jasně vidět zvětšení) léčbou/operací vymizel a těch pět let není nic vidět, tak myslím není nějak špatně mluvit o tom tak, že ten konkrétní nádor se podařilo vyléčit. To nevylučuje, že se neobjeví něco znovu. Rakovina se často vrací, ale v takovýmhle případě se to asi už dá spíš brát tak, že se objevila znovu, ne že by tam byla celou dobu.
     Však taky pacient, který tím prošel, pak chodí na pravidelné kontroly.

     • „Však taky pacient, který tím prošel, pak chodí na pravidelné kontroly“

      Jasně protože není vyléčen a je jen v remisím stavu. Překvapivě doktoři to vědí. Proč onkologickému pacientovy lékaři neřeknou že je vyléčen?