Zakladatel Microsoftu žaluje Google, Apple, Facebook a další firmy

0

Paul Allen, muž, který před 35 lety založil společně s Billem Gatesem Microsoft, si zahrál na zlého patentového trolla. V jeho případě bychom toto označení možná používat neměli, protože on stál u řady inovativních nápadů v IT oboru, ale dnes už se zabývá převážně skupováním patentů.

Podobnými investicemi se zabýval po odchodu z největší softwarové firmy. Jeden z nejbohatších a nejvlivnějších lidí na světě nedávno podal žalobu na počítačové giganty AOL, Apple, eBay, Facebook, Google, Netflix, Office Depot, OfficeMax, Staples, Yahoo a YouTube kvůli údajnému porušování jednoho ze čtyř patentů. Některé jsou na dnešní dobu už špatně pochopitelné, neboť byly psány v době, kdy se tyto technologie ani nepoužívaly. Ale jeden z nich zahrnuje nápovědu/našeptávač ve vyhledávání, což je věc už naprosto běžná. Napoví při zadávání dotazu, případně při nákupu v e-shopu najde podobné zboží apod.

Mezi žalovanými samozřejmě chybí Microsoft (Allen má ještě podíl v akciích) a také třeba Amazon, se kterým má údajně dobrý vztah.

Paul Allen a Bill GatesPaul Allen, Bill Gates a spousta IBM (PS: věkový rozdíl jsou dva roky, fakt to není jeho taťka :-).), zdroj: Microsoft

Předpokládá se, že spor se potáhne dlouhou dobu, žalované firmy už nyní reagovaly pohoršeně. Těžko lze odhadovat, jestli jde Allenovi o nějaké vyšší dobro, když na kontě má několik miliard dolarů. A chamtivý také není, protože je nadšeným filantropem podobně jako Bill Gates. Takže proč, Allene, proč?

Zdroj: Reuters, Bloomberg

Ohodnoťte tento článek!