Zakladatel Seznamu spustil novou službu Windyty. Na celém světě sleduje pohyb větru

0

Ivo Lukačovič, zakladatel a dnes majoritní vlastník Seznamu, miluje vítr. Lítá letadlem, helikoptérou a cizí mu není ani kite. Pro všechny tyto koníčky potřebuje vítr. Problém je, že stávající předpovědi a monitory větru nebyly podle jeho představ, a tak si ve volné chvíli naprogramoval vlastní službu windyty.com.

 

Nezačal úplně od píky. Inspiraci našel v projektu Earth, za kterým stojí Cameron Beccario. Od něj získal matematický model výpočtů, ale sám kompletně přepsal kód. Teď běží 10× až 50× rychleji než u Becaria. Hlavním zdrojem globálních meteodat je NOAA, lokální data poskytuje Meteoblue.

Ivo Lukačovič spustil Windyty Ivo Lukačovič spustil Windyty Ivo Lukačovič spustil Windyty

Windyty aktualizuje předpovědi čtyřikrát za den. Na nádherně animované mapě můžete sledovat nejen pohyb větru, ale také místní tlak, teploty, vlhkost vzduchu nebo mraky a déšť. Vše se počítá ve 12 stupních nadmořských výšek od zemského povrchu až po 13,5 km nad mořem. Přiblížením na mapě se můžete dostat až na úroveň ulic, v regionech uvidíte také pozice meteostanic, jejich předpovědi a také okolní webkamery.

Nová služba Iva Lukačoviče nemá se Seznamem nic společného a je kompletně zdarma.

Ohodnoťte tento článek!