Zakladatel YouTubu: „Proč sakra potřebuji G+, abych mohl okomentovat video?“

0

Jawed Karim je spoluzakladatel sítě a také autor prvního veřejného videa na YouTubu. Jeho medailonek ze sandiegské zoo by publikován už 23. dubna 2005. Tehdy byl YouTube ještě nezávislým webem. Jeho popularita rychle rostla, a proto se stal také místem se spoustou nelegálního obsahu, což YouTube dostalo do právních sporů. Z těch pomohl síť vysekat až nový majitel, kterým se na podzim 2008 stal Google.

Pod Googlem YouTube stále vzkvétal, dostal nové funkce i vzhled, ale stále to byla prakticky ta samá služba jako při jejím vzniku. Nezávislost padla až v roce 2011, kdy se video síť začala hlouběji propojovat se strukturami mateřského Googlu. Začalo to tím, že odstřihli původní registrační systém a nahradili jej novým Google ID. Loni se účty na YouTubu spojily s identitou na Googlu+ a poslední tečkou je, že si na YouTube vynutil komentáře spojené s Googlem+.

Právě nutnost psát komentáře přes G+ vyprovokovala Karima k reakci: „why the fuck do i need a google+ account to comment on a video?“ Google komentáře spojené s G+ přidal proto, aby diskuze zkulturnil, protože pod vlastním jménem byste měli psát slušněji než jako naprostý anonym (to se ale stejně dá obejít falešnou registrací). Druhou z výhod jsou relevantní komentáře díky zapojení kruhů přátel.

 

Na druhou stranu ale Google nutí skalní uživatele YouTubu, aby začali používat nový systém, i když jim G+ jinak nic nedává. Ozývají se také nespokojení fanoušci Googlu+, který zase vadí, že jejich dřívější příspěvky s vloženým videem se teď na YouTube vložily jako komentáře. Google/YouTube to myslel dobře, ale nedokáže vyhovět všem. To je celé.

Karim už mimochodem v Googlu nepracuje. Za získané peníze z prodeje YouTubu založil společnost Younivesity Venture, která finančně pomáhá univerzitním studentům ve vývoji startupů.

via 9to5google

Ohodnoťte tento článek!