Gigabyte potvrzuje, že desky Z490 budou podporovat i procesory Intel Rocket Lake

Gigabyte oficiálně říká, že do desek platformy Intel Z490 se bude dát procesor Rocket Lake jako upgrade. A další výrobci uvádějí podporu PCI Expressu 4.0.

5

Není to asi úplně překvapivé, ale doposud jsme to spíše předpokládali, než věděli. Desky platformy Z490 s novým socketem LGA 1200, které tento měsíc přijdou na trh, jsou sice nyní určené pro procesory Comet Lake, ale první z výrobců už víceméně potvrdil, že příští generace následující po nich zachová kompatibilitu a tedy se s ním tyto desky budou dát upgradovat. Je to podstatné, protože Comet Lake na platformě LGA 1200 používá stále architekturu z poměrně starých procesorů Intel Skylake/Kaby Lake. Příští rok ale procesory Rocket Lake konečně přinesou něco jiného – novou architekturu CPU, GPU i aktualizaci konektivity a další výbavy. To platformu LGA 1200 dosti oživí.

Intel v poslední době vždy udržuje jednu platformu dva roky či dvě generace procesorů (LGA 1151 měla dvě vzájemně nekompatibilní verze, proto vydržela dohromady čtyři roky). Toto ovšem není zákon. Vzhledem k tomu, že Rocket Lake bude výrazně nový design, kdežto Comet Lake je do značné míry pokračování Coffee Lake s dvěma jádry navíc, asi existovala i možnost, že kompatibilita bude přerušená. Naštěstí k ní ale nedojde. Zástupci firmy Gigabyte potvrdili v oficiálním internetovém streamu, že minimálně jejich desky Z490 budou podporovat následující generaci procesorů.

Doslova zaměstnanci Gigabyte odpověděli „ano“ na otázku položenou divákem, která zněla, zda budou desky s čipsetem Z490 podporovat „11. generaci procesorů Rocket Lake“, takže víc explicitní to už být asi nemůže. Tato odpověď zazněla veřejně. Dotyčný mluvčí přitom sice řekl, že si není jistý, zda to může prozradit, ale pokušení neodolal. Toto asi také můžeme vztáhnout na všechny výrobce desek, nejen Gigabyte. Není pravděpodobné, že by někteří desky kompatibilní neměli, když to jejich konkurence nabídne.

Tip: Intel odhalil procesory Core 10. generace pro deskop: Comet Lake-S, nejrychlejší herní CPU

Možná i výrobci desek cítí, že platformě LGA 1200 může v očích zákazníků stavějících počítač z retailových komponent – což je skupina, kde mají teď největší popularitu procesory Ryzen konkurence – pomoci, pokud bude mít perspektivu dalšího upgradu. Tato plánovaná podpora taky logicky zapadá do informací, že desky Z490 už jsou minimálně v některých případech postavené s ohledem na podporu PCI Expressu 4.0, tedy dvojnásobně rychlé nové generace rozhraní pro přídavné karty a SSD. To je věc, kterou Comet Lake postrádá a přinese ji právě Rocket Lake.

Část Z490 desek bude umět i PCIe 4.0: Gigabyte, MSI, ASRock, Asus

Předminulý týden jsme psali, že na PCI Express 4.0 budou připravené Z490 desky od Gigabyte, pro něž tato podrobnost unikla jako u prvních. Ale nebudou samy, toto nabídnou i další výrobci. Potvrzeno v marketingových materiálech už to máme od MSI a ASRocku – tyto dvě značky výslovně uvádí, že všechny Z490 desky mají osazené komponenty pro PCIe 4.0 a mají na jeho nároky navržené PCB. U firmy Gigabyte by totéž mělo platit u desek řady Aorus a Vision. U Biostaru a SuperMicra je údajně informace, že tyto desky jsou nachystané jenom na PCIe 3.0. Asus jako jediný z velké čtyřky (předběžnou) podporu PCIe 4.0 nikde neinzeruje. Andreasovi Schillingovi z Hardwareluxx ale sdělil, že některé jeho desky s čipsetem z490 také budou již konstruované tak, aby byly na PCIe 4.0 připravené. Jen asi ne všechny.

Z490 desky ASRock PCIe 4 0
Podpora PCI Expressu 4.0 na Z490 avizovaná v dokumentu ASRocku

Intel podle některých zákulisních drbů nechce, aby bylo o této dopředné kompatibilitě s Rocket Lake nebo „budoucími procesory“ moc mluveno, takže výrobci desek zde nemohou být moc konkrétní. Zda už jsou desky interně testované s ranými ES vzorky procesorů, nebo výrobci postupují „naslepo“ prostě podle specifikací a tak, aby parametry vodičů a komponent byly všude dostatečně naddimenzované, to ale jistě nevíme.

Z490 desky MSI PCIe 4 0
Podpora PCI Expressu 4.0 u Z490 desek MSI

Podle údajů o výbavě desek a toho, jak otevřeně se tímto designem výrobci chlubí, by snad po příchodu procesorů Rocket Lake měl PCI Express 4.0 bez problémů fungovat, spíše je tedy asi pravděpodobné, že aspoň nějak už to měli možnost vyzkoušet. Je také dobré připomenout, že PCI Express 4.0 už byl realizován na platformě AMD X570, takže ji výrobci mohou použít jako vodítko.

Jak důležitá je nyní podpora PCI Express 4.0 na základní desce?

Zdroje: VideoCardz, OC3D.net

Galerie: Dokumenty výrobců desek k (připravované) podpoře PCI Expressu 4.0 na platformě Intel Z490 + Rocket Lake

Gigabyte potvrzuje, že desky Z490 budou podporovat i procesory Intel Rocket Lake
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 3 hlasů

5 KOMENTÁŘE