Základní freeware pro vaše PC

0

Hned po koupi nového PC má uživatel v zásadě dvě možné cesty, jak dále pokračovat v jeho softwarové výbavě: může dát (deseti)tisíce za softwarové licence anebo zvolit aplikace, které jej nebudou stát ani korunu. Ohrnovat nos nad freewarem rozhodně nikomu nedoporučujeme, jelikož ty nejlepší freewarové programy nejenom, že se vyrovnají těm komerčním, ale leckdy a v lecčems je i překonávají.

Samozřejmě není pravdou extrém, že všechny freewarové aplikace jsou dokonalé. Řada z nich existuje jen jako jakési osekané demo plné verze, jiné zase nemají dostatečně kvalitně zpracováno uživatelské rozhraní, takže se mizerně ovládají a jiné pro změnu nevyhoví po stránce obsažených funkcí.

Speciální kategorií je v poslední době čím dál častěji se objevující freewarový malware, který má obvykle podobu antiviru nebo podobného programu, který se uživatele snaží přesvědčit k tomu, aby si škodlivou aplikaci sám nainstaloval.

Ochraňte si systém

Nedá se nic dělat, ale moderní PC běžící na operačním systému řady MS Windows by mělo mít nějaký z druhů softwarové ochrany. Výbornou volbou je třeba Avast Free Antivirus z české produkce, který lze provozovat jak v režimu rezidentní ochrany, tak pouze k běžnému prohledávání. Do sbírky rozhodně přidejte i aplikace typu Spybot – Search & Destroy, které se soustřeďují na hledání a ničení spyware, adware a jiných otravných (či dokonce nebezpečných) aplikací.

Obrázky a multimédia

S obrovskou penetrací digitálních fotoaparátů mezi uživateli přirozeně vzrostla i poptávka z jejich strany po aplikacích umožňujících sdílet, konvertovat a vystavovat obrázky na internetu. Systémovou utilitu sloužící k práci s obrázky zastupuje volně stažitelná aplikace Windows Live Fotogalerie (XP / Vista / W7). Kdo by snad zatoužil po pokročilejších funkcích typu masové konverze snímků, může zkusit třeba IrfanView. Výbornou volbou je i Google Picasa s mnoha zajímavými funkcemi – rychlý online upload, zobrazení GPS pozice obrázku atd.

Pokud jde o hudební a multimediální přehrávače, tak z mnoha set kusů vyberme kupříkladu foobar2000 pro audio (protože má rekordně nízké hardwarové nároky) a VLC media player pro video (umí vše podstatné včetně českých titulků + dynamickou časovou transpozici zvukové stopy nebo titulků).

Píšeme, počítáme, prezentujeme se…

Ačkoliv již byly o kancelářském balíku OpenOffice.org napsány tisíce článků, nemůžeme jinak, nežli ji zvolit i pro dnešek. Běžnému uživateli totiž balík hravě zastoupí jak Word, tak i Excel nebo PowerPoint. Aplikace toho umí mnoho a pro dokumenty rodinného typu vyhoví na jedničku – můžete v nich psát dopisy, zpracovávat daně a cokoliv jiného vám jen vaše fantazie dovolí. Praktickou funkcí OpenOffice.org je i to, že obsahuje poměrně slušný výstup do PDF, takže není třeba řešit jej nějakým jiným způsobem (virtuální tiskárny).

A pokud byste univerzální převod do PDF přesto potřebovali, doporučujeme vynikající a přitom na základní použití jednoduchou aplikaci PDFCreator.

A ještě šupem na internet…

Pokud ještě stále patříte k těm, kteří používají Internet Explorer 6, pak je ten pravý čas na změnu. Jde o 9 let starý program, se kterým již skončil i Microsoft. Výběr je v této oblasti slušný, takže zkuste více aplikací a zkrátka zůstaňte u té, která vás zaujme nejvíce (pokud jste opravdu zarytí příznivci IE, vyzkoušejte IE8). Alternativce zase jistě potěší Mozilla Firefox díky řadě excelentních doplňků. Pověst vynikajícího prohlížeče má i Opera. A na paty jim všem třem svojí kvalitou šlape i stále lepší Google Chrome.

Ohodnoťte tento článek!