Žaloba kvůli předinstalovaným Windows – nelze je vrátit

0

Velké množství počítačů prodávaných na trhu obsahuje již od výrobce předinstalovaný systém Windows. To sice pomůže ušetřit práci i peníze, ale v případě, že někdo předinstalovaný systém nepotřebuje či nechce, bude postaven před řadu potíží.

Již dříve se objevily případy, kdy uživatelé požadovali návrácení peněz za předinstalovaný operační systém, který nevyužili. Proces je však tak složitý a problémový, že se do něj málokdo pustí – právě to vyprovokovalo italské sdružení spotřebitelů (Associazion per i diritti degli utenti e consumatori) k žalobě.

Žaloba Microsoftu vytýká, že u přeinstalovaných variant je získání peněz zpět mnohem složitější, než u krabicových retail verzí a pokud počítač začnou používat, již nemohou systém navrátit. Případné navracení peněz je navíc pouze na prodejci daného počítače, což chce žaloba změnit a přenést břemeno platby za navrácené systémy přímo na Microsoft.

A co na to Microsoft? Dle vyjádření zástupců společnosti mohou zákazníci zakoupit počítače bez operačního systému, popřípadě s alternativním systémem, stejně tak mohou výrobci takové počítače prodávat – nikdo je tak (alespoň přímo) nenutí Windows předinstalovávat.

Problémem ovšem je, že Microsoft výrobce k předinstalování systému Windows často nepřímo tlačí – v důsledku toho je na trhu velmi málo zařízení bez předinstalovaného systému. Co vy na to? Měli by výrobci i Microsoft přehodnotit svou politiku a nabídnout i dostatečné alternativy, nebo je předinstalovaný systém Windows jednoznačný bendit pro většinu uživatelů a není tak třeba kvůli několika zájemcům nic měnit?

Zdroj: Cnet

Ohodnoťte tento článek!

1 komentář

  1. Páni poslední verze OOo 3.2 má 117 mega a tohle 220? a pak že ad-aware a Nero jsou jediný kdo nám kyne a kyne :-))
    PS nebo BTTW. nejsem příznivcem tohoto štěpení aby toho za chvíli nebyly stovky jako v příapdě linux dister… vjednotě je síla a pokudf chtějí konkurovat MSO, tak štěpením to asi nepůjde…