Záložní napájení či vyšší výkon. S rozdvojkou Phanteksu lze mít v PC dva zdroje

0

Před nějakou dobou jsme tu měli rozdvojovací adaptér firmy Phanteks, jímž lze živit dvojici počítačů z jednoho zdroje. To nemělo až tak praktické využití, protože jen málokdo asi potřebuje mít v jedné skříni spolčenou dvojici počítačů – ačkoliv nápad to není bez zajímavosti. Phanteks nyní vydal ještě další napájecí rozdvojku, na první pohled velmi podobnou. Adaptér PowerCombo ale funguje přesně obráceně – umožňuje připojit k jedné desce zdroje dva. A zde už jsou aplikace o dost zajímavější a velmi praktické.

PowerCombo je adaptér, do kterého zapojíte 24pinové konektory ATX a 12V osmipiny pro napájení CPU. Z adaptéru pak vedete dalšími kabely napájení do desky. Oba zdroje jsou takto zapojené čistě, bez potřeby úprav. Určitý problém bude s tím, jak druhý zdroj nainstalovat to klasické skříně, což si vyžádá buď přestavby nebo improvizace (firma Phanteks ale nejspíš nějakou skříň s přípravou na dva zdroje uvede). Adaptér by měl obstarat komunikaci zdrojů s deskou a kombinuje napájecí kapacitu obou připojených zdrojů.

Phanteks PowerCombo, rozbočovač pro připojení dvou zdrojů ATX k jedné desce
Phanteks PowerCombo, rozbočovač pro připojení dvou zdrojů ATX k jedné desce

Využití je dvojí. Jednak lze tímto způsobem spojit výkon dvou slabších (a levnějších) zdrojů, pokud máte komponenty, na které jedna jednotka už nestačí. Není pak třeba pořizovat extrémně výkonný highendový model. Ovšem PowerCombo má zároveň být schopné fungovat i jen s jedním zdrojem a mělo by zvládnout výpadek za běhu. Dva zdroje v tandemu tedy můžete použít jako redundantní systém, kdy máte zálohu pro případ, že jeden ze zdrojů za chodu selže. Redundantní zdroje jsou výsada serverů, kterou s tímto zlepšovákem můžete relativně levně zrealizovat i v normálním PC. Nebudete asi příliš dobře chráněni před případnými destruktivními vlivy na hardware, které selhání zdroje může mít, ale počítač bude mít zálohu před samotným výpadkem napájení z porouchaného zdroje.

Phanteks PowerCombo, rozbočovač pro připojení dvou zdrojů ATX k jedné desce

PowerCombo má ale (pokud se dobře dívám) jednu chybu na kráse – neslučuje oběma zdrojům větve kabelů SATA/molex a PCI Express pro napájení periférií 5V a 12V větvemi. Přitom odpojení disků či napájení GPU za chodu by systém prakticky jistě také rozhodilo, byť by vám CPU a deska běžely dál. Periférie či HDD budete tedy muset vyřešit jinak (12 V by se dalo dostat z kabelu pro CPU, 5 V z hlavního 24pinu). Uvidíme, zda pro periférie Phanteks ještě něco nevymyslí, jinak jde o námět na zlepšení do budoucna.

 

I s tímto omezením by se ale funkčního redundantního napájení (k němuž byste pak ale ideálně ještě měli mít UPS) asi dalo dosáhnout, pokud se omezíte na GPU napájená ze slotu (nebo integrovaná) a úložiště zajistíte skrze SSD připojená do slotů PCI Express či M.2.

Podle výrobce PowerCombo funguje se všemi typy desek (Mini-ITX, ATX, microATX, E-ATX). Dostupná na trhu by tato věc měla být ještě během tohoto měsíce za cenu 40 €, tedy v přepočtu 1080 korun.

Zdroj: techPowerUp

Záložní napájení či vyšší výkon. S rozdvojkou Phanteksu lze mít v PC dva zdroje

Ohodnoťte tento článek!