Zanechte stopu na Marsu. NASA vám umožní poslat k rudé planetě své jméno

4
Mars
Snímek Marsu (zdroj: NASA)
-
Zdroj: NASA/JPL

Až do 1. listopadu 2017 se můžete zapsat na seznam „cestujících“ k Marsu. Americká NASA vám na této stránce po zadání jména, země a PSČ vygeneruje pěkný palubní lístek. Zároveň vaše jméno zapíše na čip, který příští rok odletí k rudé planetě s misí InSight.

Stejná akce již proběhla v roce 2015, tehdy své jména zaregistrovalo skoro 827 000 lidí. Jenže robot, který bude na povrchu planety zkoumat marsotřesení, v roce 2016 neodletěl. Objevily se problémy s přístroji, takže se mise odložila na příští letové okno, tedy rok 2018.

Palubní lístek na Mars
Palubní lístek na Mars

NASA proto přidala druhý čip a založila další seznam cestujících. Aktuálně se již zapsalo více než milion lidí, z toho 6000 Čechů a 3000 Slováků. Registrace jména je bezplatná. NASA akce využívá jako reklamu. Díky palubnímu lístku se více lidí dozví, co se chystá a jaký má být přínos akce.

Insight bude první misí, která prozkoumá nitro planety. Robot se provrtá hluboko pod zem, odkud bude měřit seismické vlny vzniklé přirozenými otřesy planety i dopady meteoritů. Z dat pak vědci lépe pochopí strukturu planety. Ta se v uplynulých třech miliardách let prakticky nezměnila, takže pro studium formování planet je Mars vhodnější než Země.

Mise stojí 675 milionů dolarů, kvůli odkladu to bude o 154 milionů více. InSight by měl pomocí rakety Atlas V odstartovat v květnu 2018 a přistát v listopadu téhož roku.

Mars InSight
Mars InSight
Ohodnoťte tento článek!

4 KOMENTÁŘE