Zapomeňte na Asus, Gigabyte nebo MSI. Je tu Axle

0

Základní desky

I když se stánek tohoto čínského výrobce na CeBITu tlačil trochu v ústraní, nebylo k ostychu příliš důvodů. Tento čínský výrobce s více než dvacetiletou historií (start začal v roce 1988) a vlastní továrnou v Číně s přibližně 600 zaměstnanci se za dobu své existence zařadil mezi dvorní výrobce grafických karet Nvidia. Novinkou na CeBITu pak bylo kromě jiného i představení vlastní řady grafických karet s čipy Radeon, na které se podíváte v následující kapitole.

Nabídka vyráběných základních desek sice není tak pestrá, jako v případě velkých hráčů Asus, Gigabyte a MSI, nicméně na základních deskách Axle najdete některé funkce, které ani jeden z konkurentů nenabízí.

Začneme hned vlajkovou lodí, kterou představuje základní deska P55-01-AE. Ta nabízí v podstatě ty samé funkce, jako velcí konkurenti. Nechybí zde POST displej, 12fázové napájení, kondenzátory s pevným dielektrikem, najdete zde i zahnuté SATA konektory nebo i funkci Advanced Energy Saver – obdoba Dynamic Energy Saveru u Gigabytu. Tím ale podobnost s Gigabytem nekončí. Také tato deska se chlubí dvěma uncemi mědi v PCB a najdete na ní i dva BIOSy. Co se ale u konkurence již tak často nevidí je osazený mini-PCIe slot (mezi PCIe ×16), který lze použít například pro osazení Wi-Fi či Bluetooth modulu. Stejně tak zde najdeteOverclocking dial toggle switch“, což není nic jiného, než speciální otočný volič, kterým jednoduše přetaktujete a v tomto případě i podtaktujete frekvenci základní sběrnice. Pokud budete pátrat po tom, co jsou zač dvě velké kostky poblíž zadních portů, tak zjistíte, že se jedná o měniče 100/1000 Mb/s ethernetu. Osobně jsem si něčeho podobného na deskách všimnul poprvé.

  

U Intelu ještě chvilku zůstaneme, protože nyní přichází na řadu již podstatně obyčejnější deska s čipsetem P43. U ní je kladen důraz evidentně spíše než na funkce, tak na nízkou cenu. I tak ale na desce najdete nějakou tu specialitku, kterou je zde např. jeden SATA port za zadním blokem konektorů.

V nabídce Axle nechybí ani čipové sady Nvidia, které jsou zastoupeny modelem MCP7A-S. Ani tato deska nezůstala bez povšimnutí nenechavých čínských ručiček a výrobce ji vybavil výstupem hned na tři monitory současně. Standardně totiž Nvidia zvládá výstupy jen na dva monitory, stejně jako integrované grafiky na deskách pro AMD. Zde ale výrobce trochu zakouzlil a umožnil uživatelům použít hned všechny tři videokonektory (D-Sub, DVI a HDMI) současně. Také na této desce najdete integrovaný POST displej.

Axle ale nestraní žádnému výrobci a tak v jeho nabídce narazíte i na pár desek s čipsety AMD. Nechybí ani již postarší model s čipsetem AMD 780G se 128 MB SidePort paměti, na němž se mezi zadními porty usídlil POST displej. Mezi zadními porty najdete sice tři videovýstupy, ale jen čtyři USB porty.

 

Vlajkovou loď v případě AMD pak představuje deska AX-785G-01-EA, která je stejně jako model s Intel P55 vyrobena s dvouuncovým PCB a nechybí na ní 128 MB SidePort paměti pro integrovanou grafiku Radeon HD 4200. A nebyl by Axle Axlem, aby na tuto desku nepřidal nějakou tu fičuru. Tou je v tomto případě možnost osadit desku pamětmi DDR2 nebo DDR3.

 

Grafické karty

Historie firmy Axle se ale nezačala psát jako výrobce základních desek, ale jako výrobce grafických karet Nvidia. To v podstatě platilo ještě donedávna, protože nyní již najdete v portfoliu této značky i grafické karty ze stáje AMD/ATI. Téměř všechny grafické karty se přitom vyznačují osazením tichými chladiči Arctic Cooling. Karty Nvidie a AMD/ATI poznáte od sebe ne podle barvy chladiče, ale podle barvy PCB. Zatímco Nvidie jsou vždy hnědé, AMD/ATI červené.

Jak je vidět z následujících modelů, Axle se nesnaží u grafik oslnit mohutným přetaktováním. Sází spíše na tovární nastavení, které doplňuje tichým chlazením. Majitele malých počítačů a HTPC musí určitě oslovit low-profile verze GeForce G210, která má ale jen 64b sběrnici. I na ní ale najdete tichý chladič od Arctic Cooling, stejně jako na ostatních kartách s čipy Nvidia.

 
 

Nejsilnější kartou, kterou bylo možné na CeBITu u Axle spatřit, byla GeForce GTX260. Pokud ale zabrousíte na stránky Axle, tak zjistíte, že má v nabídce i GeForce GTX285, která je také vybavena chladičem od AC.

V případě nejsilnějších grafik ze stáje AMD/ATI se Axle drží čistě referenčního designu. Týká se to modelů Radeon HD 5870, 5850 a na CeBITu neukazovaného Radeonu HD 5970. Stejně jako zůstal referenční design, zůstaly i referenční takty.

u všech ostatních karet najdete opět osazené chladiče Arctic Cooling. Týká se to i stále velmi výkonného Radeonu HD 4870.

 

Axle nenechal na holičkách ani majitele HTPC, kteří mají v oblibě kanadského výrobce. Pro ně má v nabídce Radeon HD 5450LP se všemi třemi výstupy – D-Sub, DVI i HDMI. Bohužel i zde je pouze 64b sběrnice.

Ohodnoťte tento článek!